Zielonooki potwór, czyli zazdrość w związku

Odrobina zazdrości, jak przyprawa, poprawia smak związku, mniej korzystna jest jednak ta chorobliwa zazdrość. Chcesz mieć udany związek? Dowiedz się, jak pokonać zazdrość i jak nie wątpić w wierność partnera.

zazdrość, związek, para fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

„Złotą klatkę sprawię Ci, będę karmić owocami, a do nogi przymocuję złotą kulę z diamentami” – śpiewała Kasia Nosowska w piosence „Zazdrość”. I jeszcze, że są chwile, że wolałaby swojego partnera widzieć martwego, niż się nim dzielić z innymi kobietami. Znacie to?

Jak alergia

Zazdrość wykształciła się w ewolucji po to, aby pomóc nam utrzymać związek i wyeliminować rywalki/rywali. Jest naturalną reakcją obronną, ale może się przerodzić w coś, co nam utrudnia życie. To tak jak alergia – niby naturalna reakcja obronna organizmu, która pojawia się w odpowiedzi na nieistniejące zagrożenie (np. niewinne orzeszki). Zaczynasz bać się porzucenia, przeżywać wściekłość, cierpieć, robić awantury partnerowi, kontrolować go. W rezultacie niszczysz związek.

Jestem beznadziejna

Niskie poczucie własnej wartości to paliwo zazdrości („Tyle jest fantastycznych kobiet wokół, on na pewno to widzi”). A w dodatku zakompleksione, zazdrosne osoby często same prowokują los. Jeżeli się długo wmawia niewierność partnerowi, to w końcu można się doczekać („Skoro i tak nie mogę jej przekonać, że jej nie zdradzam, to co mi zależy”).

Jeżeli masz kompleksy - pracuj nad sobą, rozwijaj pasje, kontakty z ludźmi, zadbaj o wygląd, o sylwetkę – im bardziej rośnie Twoje zadowolenie z siebie, tym mniej masz natrętnych myśli o tym, czy Twój facet przypadkiem nie ma jakichś boków. Im bardziej koncentrujesz się na sobie, na swoich sprawach, tym mniej jesteś emocjonalnie uzależniona od swojego partnera.

Pozbądź się kompleksów dzięki zwiększeniu pewności siebie – poznaj 6 wskazówek, jak nabrać pewności siebie.

Balans

W związkach często tak bywa, że jedno goni, a drugie ucieka. Jedno jest bardziej zazdrosne, drugie czuje się osaczane. Jeżeli do tej pory to Ty byłaś tą goniącą, postaraj się zmienić układ sił. Daj mu szansę, żeby także poczuł się o Ciebie zazdrosny.

Wprowadź trochę przestrzeni i powietrza w wasz związek. Nie bój się czasu spędzanego osobno. Powiększenie obszaru wolności wcale nie oznacza, że ludzie natychmiast zaczynają się zdradzać. Wręcz przeciwnie: stają się dla siebie atrakcyjniejsi, bo nie mają poczucia osaczenia.

związek, para, kłótnia fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Wróg w domu

Nadmierna zazdrość może sprawić, że pozornie rozsądni ludzie zachowują się jak szaleńcy. Nierzadko gwałtownie i agresywnie. Statystyki mówią, że zazdrość jest jedną z głównych przyczyn przemocy domowej oraz zabójstw.

Naukowcy potrafią zobaczyć zazdrość w mózgu – jest to związane z aktywnością podwzgórza i ciała migdałowatego – regionów związanych z agresją i zachowaniami seksualnymi. Ale jak same, bez naukowej aparatury, możemy zobaczyć, czy zachowanie naszego partnera nie zaczyna być zastanawiające? Psycholog kliniczny David Wexler wyróżnia następujące sygnały ostrzegawcze.

  • Zaczyna nam robić awantury o nic nieznaczące drobiazgi, które w jego oczach przybierają rozmiaryzdrady.
  • Wmawia nam rzeczy nieistniejące, które podsuwa mu jego wyobraźnia.
  • Żąda dostępu do naszej poczty, telefonu itp.
  • Chce wiedzieć dokładnie, co robiłyśmy w ciągu dnia, minuta po minucie.
  • Kontroluje i chce ograniczyć nasze kontakty przyjacielskie, a nawet rodzinne.

Jeżeli on nie widzi problemu w sobie i odmawia zaprzestania tych zachowań, pora odejść. Dla własnego dobra.

zdrada fot. Kaspars Grinvalds 2015/shutterstock.com
fot. Kaspars Grinvalds 2015/shutterstock.com

Naprawdę to zrobił?

Oto pięć męskich zachowań, które według ankietowanych kobiet najszybciej wywołują atak zazdrości.

1. Jakaś kobieta uparcie pisze zalotne komentarze na jego Facebooku.

2. Pisze do kogoś SMS-y, gdy jest ze mną.

3. Przyjaźni się niby platonicznie, ale blisko z inną kobietą.

4. Dzieli jakąś pasję (o której nie mam pojęcia) z inną kobietą.

5. Ogląda się za innymi na ulicy i wcale się z tym nie kryje.

para, uwodzenie Mayer George / shutterstock.com
fot. Mayer George 2015/shutterstock.com

Nie daj się ponieść emocjom

Nad zazdrością można zapanować, ale nie ma co liczyć na to, że całkiem się jej pozbędziemy. Trzeba nauczyć się z nią żyć. Tak z własną, jak i partnera.

1. Ty jesteś zazdrosna

Policz do 10: czujesz, że coś jest na rzeczy? Ufaj swojej intuicji, ale staraj się w swoich reakcjach posługiwać rozsądkiem i nie wyciągaj zbyt pochopnych wniosków. Zamiast szaleć natychmiast po tym, jak Cię coś zaniepokoi w jego zachowaniu, postaraj się wyciszyć. Jasne, nie jest to łatwe, ale będziesz skuteczniejsza, gdy zaczniesz rozmowę o swoich obawach na spokojnie.

Umiejętność konstruktywnego kłócenia się jest bardzo ważna z punktu widzenia szczęścia w Twoim związku. Dlatego przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak się kłócić.

Poznaj swoje słabe punkty: uświadomienie sobie, co najbardziej nas wyprowadza z równowagi, pomaga nam opanować ataki zazdrości. Np. sama wiesz, że widok jego zdjęć razem z jego byłą doprowadza Cię do szału. Zamiast wiercić palcem w ranie i ciągle zaglądać na jej profil, zablokuj sobie do niego dostęp. Niestety, badania wskazują, że Facebook jest doskonałą pożywką dla masochistów zazdrośników.

2. On jest zazdrosny

Uspokój go: jeżeli Twój były pracuje w tej samej firmie, co Ty, a Twój partner ma z tym problem, upewnij go, że nie ma do czynienia z groźnym przeciwnikiem. Dobrze działają uwagi typu: „Miał najnudniejszą prezentację, jaką w życiu widziałam”. Nie musisz go ośmieszać: lekka ironia wystarczy, by pozbawić byłego kłów.

Nie zaprzeczaj: gdy Twój partner złapie Cię na przyglądaniu się innemu facetowi na ulicy, nie wmawiaj mu, że podziwiałaś kwitnące róże na skwerze. Faceci nie są kompletnymi idiotami. Ale też pewnie nie chcą słuchać, jak bardzo podobają Ci się inni faceci. Wystarczy, że powiesz: „Myślałam, że to mój kolega ze szkoły” i tyle tłumaczeń.

Nie drąż: niewielu facetów lubi grzebać we własnych emocjach i zastanawiać się, dlaczego właściwie są tacy zazdrośni. Zamiast próbować na nim amatorskiej psychoanalizy, porozmawiaj jego językiem: „Jest problem, musimy znaleźć rozwiązanie”. Czyli co obydwoje możecie zrobić, aby jego zazdrość nie zniszczyła związku.

Nie ukrywajmy jednak, że czasami zdrady się zdarzają... Co wtedy? Zobacz, czy i jak ratować związek po zdradzie.

Tekst: Beata Dżugaj

WH 06/2014

Zobacz również:
REKLAMA