Zazdrość – jak działa na Twój organizm

Obserwujesz, jak Twój chłopak idzie ulicą z jakąś wstrętną, obrzydliwą larwą. I rozmawiają sobie, jak gdyby nigdy nic. Ty płoniesz. Dlaczego? Jak reaguje Twój organizm, gdy zżera Cię zazdrość?

dziewczyna z lornetką fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Zagrożenie

No i co z tego, że to „tylko koleżanka”? I skąd masz to niby wiedzieć na pewno? Dla Ciebie to stan alarmu. To kwestia aktywności jądra migdałowatego odpowiedzialnego za „zarządzanie” emocjami. Potencjalną konkurentkę uznaje ono (to jądro) za zagrożenie i uwalnia noradrenalinę – hormon stresu, który sprawia, że jednocześnie odczuwasz gniew i strach. To właśnie połączenie tych dwóch uczuć odbierasz jako zazdrość.

ZOBACZ: Zazdrość - kiedy zdrowe uczucie zmienia się w obsesję?

Serce

On mówi, że umówił się z koleżanką z uczelni, a Tobie serce na chwilę się zatrzymuje. Ale tylko na chwilę. Gdy myśl o tym, co mogą razem robić i jak się dobrze bawić, dociera do mózgu, serce rusza z kopyta, bo zalewa Cię adrenalina – hormon walki, który zwiększa ciśnienie, zwęża naczynia krwionośne i przyspiesza bicie serca. Tylko z kim tu walczyć? Z nią? To najlepszy sposób, żeby zrobić żenujący popis i potem wstydzić się tego do końca życia.

Żołądek

Kiedy on się w końcu pojawia, dopytujesz, gdzie był i co robił, a on się śmieje, czujesz, jak w żołądku coś Ci się przewraca ze złości i bezsilności. Obawa o przyszłość związku powoduje wydzielanie śladowych ilości adrenaliny – i to właśnie ona jest odpowiedzialna za te sensacje w żołądku. Rozwiązanie? Oddychaj głęboko. Spokojny, głęboki oddech jest w stanie zmniejszyć odczuwanie stresu o 15%. To wystarczy, żeby opanować nieuzasadnioną zazdrość.

SPRAWDŹ: 5 sygnałów, że jesteś chorobliwie zazdrosna

Oddech

Oddech przyspiesza. Przez tchawicę większa ilość tlenu dociera do płuc, a stamtąd przez krew do bijącego szybciej, zazdrosnego serca. Czujesz, jak pod pachą robi Ci się mokro. Pot wypływa z gruczołów apokrynowych i epokrynowych. Te ostatnie działają jak termoregulatory, gruczoły apokrynowe zaś wydzielają pot jedynie pod wpływem emocji. Jesteś gotowa lecieć i coś strasznego komuś zrobić.

Rada na koniec? Zazdrość karmi się niewiedzą. Postaraj się poznać jego towarzystwo, a przestaniesz się dręczyć.

Rada nr 2: Odrobina zazdrości jeszcze nikomu nie zaszkodziła, ale gorzej jest z tą chorobliwą. Chcesz mieć udany związek? Dowiedz się, jak pokonać zazdrość i jak nie wątpić w wierność partnera.

 

REKLAMA