Seksterapia - 3 sposoby na dobry seks

Intuicja podpowiada Ci, że seks mógłby być lepszy? Uwierz jej i zobacz, co możesz jeszcze zrobić dla siebie. Oto 3 skutecznie sposoby na kobiece orgazmy.

seksterapia lepszy seks fot. Getty Images
fot. Getty Images

Na wizytę u seksuologa decydują się raczej ludzie z poważnymi problemami. A gdzie szukać pomocy w sytuacji, kiedy nie masz żadnego konkretnego problemu, tylko po prostu czujesz, że coś Cię krępuje – jakieś urazy, kompleksy, albo po prostu chciałabyś żyć pełniej? Oto propozycje zajęć czy warsztatów, w których możesz wziąć udział sama albo z partnerem. Wasze życie seksualne zyska nową jakość.

1. Zrozumieć swoją seksualność

Zdaniem wielu specjalistów kobiety mogłyby bardziej cieszyć się seksem, gdyby nie zalegające w naszej świadomości stereotypy, fałszywe przekonania czy wstyd. A często zwyczajny brak wiedzy. Problemem jest też nieumiejętność rozmowy o seksie, ciele, emocjach. To wszystko blokuje kobiecą seksualność i nie pozwala czerpać z niej siły i radości.

Wydaje się, że obecnie wiedza o seksie jest dostępna na wyciągnięcie ręki. Ale taka popseksuologia to w dalszym ciągu na ogół męski punkt widzenia, prezentowany przez mężczyzn seksuologów. I dotyczy seksu, a nie seksualności, a to jest subtelna różnica. Voca Ilnicka, edukatorka seksualna, trenerka, twórczyni serwisu Seksualnosc-Kobiet.pl, prowadzi warsztaty, które wydają się wypełniać tę lukę.

Voca Ilnicka: „Zajmuję się przywracaniem seksualności należnego jej miejsca i odkłamywaniem krzywdzących przekonań na temat kobiecej i męskiej seksualności. Zajmuję się łączeniem odmiennych energii, tak aby tworzyły harmonijną całość”.

Na czym to konkretnie polega? Otóż, najogólniej rzecz biorąc, warsztaty tworzą przyjazną przestrzeń, w której kobiety mogą wreszcie swobodnie porozmawiać o intymnych sprawach. Voca Ilnicka: „Dopóki nie rozmawiamy, nie ubieramy w słowa, nie uświadamiamy sobie i same nie wiemy, co myślimy. Tematy omówione przestają nas »straszyć«. Wiele z nas odkrywa, że tak trudne zadanie, jak rozmowa o seksie i seksualności, jest w zasadzie łatwe i że one to potrafi ą, tylko dotąd o tym nie wiedziały”.

Na warsztatach uczestniczki mogą rozprawić się z krępującymi je stereotypami na temat kobiet, kobiecego ciała, mężczyzn, wzajemnych relacji. Dzielić się własnymi, trudnymi emocjami i dowiedzieć się, że inne kobiety odczuwają to podobnie. Niektóre z kobiet po raz pierwszy mówią głośno o bardzo intymnych doświadczeniach i odkrywają, jak bardzo jest to wyzwalające.

Przekonują się, że nie muszą się dostosowywać do żadnego wzorca, że mają prawo być sobą i same decydować o tym, jak chcą być traktowane. I że nie musimy czekać na księcia, który odkryje naszą seksualność, bo to my musimy ją najpierw w sobie odnaleźć i docenić. Chcesz spróbować? Zajrzyj na stronę Seksualność Kobiet (seksualnosc-kobiet.pl).

seksterapia lepszy seks fot. Getty Images
fot. Getty Images

2. Praca z energią seksualną

Chyba nie ma wśród nas osoby, która nie chodziła, choćby przez krótki czas, na zajęcia jogi. Ale joga tantryczna to jej szczególna odmiana. I nie, tantry nie można sprowadzić do pozycji seksualnych i przedłużania stosunku. To coś znacznie głębszego. Zachodnie jej szkoły są pozbawione całej mistycznej otoczki, ale łączy je przekonanie, że erotyzm ma wymiar duchowy i jest potężnym źródłem kreatywnej energii.

Jak mówią Zosia i Dawid Rzepeccy, nauczyciele tantry i twórcy strony tantralove.eu: „Tantra to zestaw narzędzi poszerzających nasze doświadczenie z życia. Poprzez przyjęcie na powrót i akceptację naszego ciała i jego seksualności otwieramy się na witalną stronę życia. Poprzez medytację i wgląd poszerzamy naszą świadomość doświadczenia wszystkiego, co nam się w życiu przytrafia".

Trzeba być gotową na to, że warsztaty to intensywna praca nie tylko z ciałem, ale i emocjami. Warto przyjechać na specjalne zajęcia dla par. To szansa, żeby otworzyć się na siebie, odkryć i pokochać się na nowo. Ale tantra ma też coś do zaoferowania singielkom, na przykład warsztaty rozwijania swojego kobiecego potencjału.

seksterapia lepszy seks fot. Getty Images
fot. Getty Images

3. Trener personalny

Nie masz jeszcze swojego coacha? Popatrz, a wydawałoby się, że obecnie bez coacha ani rusz – pracują nad naszą motywacją życiową, treningiem czy dietą. Od kilku lat coraz bardziej popularny u nas staje się seks coaching. Kim jest seks coach? To nie jest seksuolog, bo seksuolog zajmuje się głównie zaburzeniami, a do coacha zgłaszają się ludzie zdrowi.

Chodzi o to, aby lepiej wykorzystać swój potencjał. Zrozumieć swoje pragnienia, potrzeby i wspólnie z coachem znaleźć sposób, żeby je zrealizować. Coach nie ocenia. Nie że Twoje niestosowne, że musisz się leczyć. Nie, bo to nie jest leczenie, ale stymulowanie do rozwoju. Nie dostaniesz leków, ale plan zmiany. Możesz przyjść sama, ale jeżeli problem dotyczy związku, to lepiej z partnerem. Gdzie ich szukać? Zajrzyj na stronę niedzwiecka.net albo agatalowe.com

POMOGĄ TEŻ: Ćwiczenia mięśni dna miednicy.

ona ma siłę Emily Nagoski

Wybrałyśmy dla Was książki o kobiecej seksualności, pisane przez kobiety i z kobiecej perspektywy.

„Sekrety kobiecej seksualności” - Karo Akabal

Karo Akabal to założycielka Sex & Love School – pierwszej szkoły online dla kobiet, które chcą odkryć swoją kobiecość i cieszyć się pełnią życia. Książka daje proste, praktyczne wskazówki, jak ulepszyć życie seksualne.

ona ma siłę Emily Nagoski

„Seks na wysokich obcasach” - Alicja Długołęcka, Paulina Reiter

Mądre, odważne, bezkompromisowe, szczere do bólu rozmowy ze znaną seksuolożką. Na wiele spraw spojrzycie z innej perspektywy. Bardzo odświeżająca lektura. Polecamy też część drugą.

ona ma siłę Emily Nagoski

„Ona ma siłę” - Emily Nagoski

Poradnik o seksualności kobiet. Pomaga kobietom oswoić własną seksualność i pokochać własne ciało, czyniąc z różnorodności prawdziwą siłę. W książce znajdują się liczne arkusze do samooceny oraz interaktywne ćwiczenia.

WH 06/2017

REKLAMA