Seks w ciąży: unikać czy nie?

Ciąża nie wzięła się znikąd, więc wiesz już, jaką przyjemność można czerpać z seksu, ale lęk o skulonego w brzuszku malucha może sprawiać, że będziesz unikała zbliżeń. Zobacz, czy seks w ciąży jest bezpieczny i jak zmienia się Twoje libido podczas kolejnych trymestrów.

seks w ciąży fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Pierwsza ciąża to ogromna zmiana w życiu. Po pierwsze, nagle dociera do Ciebie, że za chwilę (te 9 miesięcy zleci jak z bicza trzasnął) będziesz mamą. Po drugie, ciąża powoduje istotne zmiany hormonalne, które mogą wpłynąć na Twoje libido zwłaszcza w pierwszym trymestrze, kiedy wiele przyszłych mam dręczą nudności, wahania nastroju, napady dzikiego apetytu.

Po trzecie wreszcie, w miarę upływu czasu zmienia się Twoje ciało - brzuch rośnie, piersi się powiększają i stają się tkliwe, puchniesz - to wszystko może sprawić, że fizyczny kontakt zacznie spadać na liście Twoich priorytetów coraz niżej. Tak się może zdarzyć. Ale wcale nie musi.

Przede wszystkim - nie bój się. Jeśli jesteś zdrowa, ciąża przebiega prawidłowo, a Ty masz ochotę - seks jest całkowicie bezpieczny. Dzidziuś jest przecież świetnie chroniony - pływa w płynie owodniowym, wokół niego jest pęcherz płodowy i silne mięśnie macicy. Szyjka macicy - jedyny dostęp do tymczasowej sypialni maleństwa jest zamknięta przez specjalny, bardzo trwały czop ze śluzu, który nie przepuszcza do macicy żadnych niepożądanych gości.

Wbrew potocznym opiniom, penis tatusia, nawet wyjątkowo hojnie obdarzonego, nie jest w stanie zaszkodzić płodowi. Mały lub mała co najwyżej zarejestruje lekkie kołysanie, co raczej go/ją ulula do snu.

Falowanie i spadanie

Każda kobiet reaguje inaczej, więc poniższe zależności mogą, ale wcale nie muszą dotyczyć Ciebie. Statystycznie rzecz biorąc, pierwsze trzy miesiące ciąży są na tyle nieprzyjemne dla kobiety, że jej ochota na seks wyraźnie maleje.

Sytuacja zmienia się w drugim trymestrze, kiedy sytuacja się stabilizuje. Kobieta zdążyła już przywyknąć do myśli, że nosi w sobie dziecko, a w jej organizmie krąży zwiększona dawka hormonów, tych samych, które odpowiadają za zwiększone libido w czasie jajeczkowania. Dlatego właśnie przyszłe mamy od 4 do 6 miesiąca mają często wyraźnie zwiększony apetyt na łóżkowe igraszki.

Trzeci trymestr to już zazwyczaj duży brzuch, często opuchlizny, obrzęknięte, tkliwe piersi - przyszła matka może się już czuć na tyle mało atrakcyjna, że podświadomie będzie unikała seksu. Badanie opublikowane w piśmie Journal of Sex and Marital Therapy wykazało, że pod koniec ciąży odsetek kobiet, które nie mają najmniejszej ochoty na seks, jest największy.

Pamiętaj też, że seks nie musi wcale oznaczać pełnego stosunku. Jeśli nie masz ochoty na pełny stosunek, możecie przecież wybrać z bogatego repertuaru dawania i brania przyjemności. Do dyspozycji pozostaje seks oralny (w obie strony), wzajemna masturbacja, stosunek międzyudowy, hiszpański oraz cała gama technik masażu, niekoniecznie z happy endem.

Poznaj także fakty i mity o ciąży i zobacz, czy płaski brzuch po urodzeniu jest możliwy.

REKLAMA