Seks podczas okresu – czy jest bezpieczny?

Nie musisz rezygnować z uprawiania seksu podczas okresu. Pamiętaj jednak o przestrzeganiu odpowiednich zasad higieny i bezpieczeństwa. Przygotowałyśmy dla Ciebie listę wskazówek, o których warto pamiętać, kiedy razem z partnerem decydujecie się na stosunek podczas krwawienia.

Seks w trakcie okresu fot. shutterstock.com

Seks podczas okresu – spis treści

Czy można uprawiać seks podczas okresu?

Nawet jeśli nie czujesz się komfortowo, kiedy rozmawiasz o okresie, a tym bardziej nie wyobrażasz sobie seksu podczas okresu, Twój partner prawdopodobnie zostanie niewzruszony. Wyniki ankiety przeprowadzonej przez redakcję MensHealth.com, to właśnie kobiety częściej „zamykają interes” na te kilka dni w miesiącu.

Mężczyźni widzą seks podczas okresu z nieco innej, bardziej optymistycznej perspektywy. Aż trzy czwarte ankietowanych wyraziło chęć uprawiania seksu podczas okresu, z czego 54% zrobiłoby to wyłącznie w poważnym związku. Jeśli oboje jesteście w stanie przymknąć oko na krwawienie i czujecie się z tym komfortowo, prawdopodobnie pokochacie okresowy seks.

Seks podczas okresu a hormony

Mimo że dla niektórych kobiet okres to wciąż temat tabu, dla innych to moment największego podniecenia i popędu seksualnego. Wynika to oczywiście z działania hormonów – około 3-4 dnia cyklu wzrasta poziom estrogenu oraz testosteronu, co może wpływać na zwiększone libido. Ponadto Sara Gottfried, lekarz medycyny i autorka książki „The Hormone Cure”, uważa, że u niektórych kobiet podniecenie wrasta w momencie, kiedy robią coś zakazanego lub niekonwencjonalnego (jak na przykład seks podczas okresu).

SPRAWDŹ: 3 drinki, które podniosą Twoje libido

Jak uprawiać seks podczas okresu?  

Oto kilka wskazówek, o których należy pamiętać, kiedy uprawiacie seks podczas okresu.  

Wskazówka 1: Pamiętaj o zabezpieczeniu

Wyniki ankiety, przeprowadzonej przez redakcję MensHealth.com, pokazują, że 44% mężczyzn widzą seks podczas okresu jako szansę na rezygnację z używania prezerwatyw. Sara Gottfried ostrzega, że okres menstruacji nie jest wystarczającym zabezpieczeniem przed zajściem ciążą (u niektórych kobiet owulacja występuje później albo w trakcie pięciu dni krwawienia, nazywane krwawieniem przełomowym. Użyjcie więc prezerwatywy, która nie tylko zabezpieczy przed nieplanowaną ciążą, ale także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Wskazówka 2: Odczekaj kilka dni

Seks podczas okresu warto uprawiać w późniejszych dniach, kiedy krwawienie nie jest aż tak obfite, jak na początku.

Wskazówka 3: Pamiętaj o ręczniku

Jeśli planujecie seks w łóżku, rozłóżcie na nim ciemny ręcznik, aby uniknąć plam z krwi na pościeli.

Wskazówka 4: Wypróbujcie seks pod prysznicem

Pod prysznicem nie musisz obawiać się o zabrudzenia – krew spłynie prosto do odpływu. Poproś partnera, aby usiadł na podłodze, a następnie usiądź na nim i owiń nogi wokół jego pasa lub spróbujcie pozycję od tyłu.

Wskazówka 5: Czas na pozycję misjonarską

Wypróbujcie pozycję misjonarską – ułóż się wygodnie na plecach z rozszerzonymi, lekko ugiętymi nogami. To rewelacyjna, głęboka pozycja, dzięki której nie pobrudzisz bardzo pościeli. Mimo wszystko zastosuj wskazówkę numer 3 i rozłóż wcześniej ręcznik na łóżku.

Wskazówka 6: Baw się dobrze

Pamiętaj, że miesiączka nie jest powodem do wstydu. Jeżeli oboje z partnerem czujecie się komfortowo, możecie śmiało uprawiać seks podczas okresu.

ZOBACZ TEŻ: Pozycja misjonarska

REKLAMA