Seks po ciąży: 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Twoje ciało właśnie zrobiło coś zupełnie niesamowitego, wydało na świat dziecko, a wcześniej przez 9 miesięcy nosiło je w środku. To chyba jasne, że pewne rzeczy musiały się zmienić.

Shutterstock

Macie nowy, malutki i różowiutki powód do radości, ale z drugiej strony Wasz świat właśnie stanął na głowie. Jesteś permanentnie niewyspana, w napięciu wsłuchujesz się w oddech dziecka, albo jego płacz, próbując odgadnąć, czego mu brakuje. Zapominasz o posiłkach, nie pamiętasz, czy wzięłaś rano prysznic, czy nie (nie wspominając o myciu głowy). Czasem przez cały dzień nie masz czasu się ubrać. Ale w końcu wszystko się unormuje i odzyskasz dawną siebie. A przynajmniej sporą jej część. Daj sobie czas.

Sześć tygodni po porodzie jest okresem ochronnym. To tak zwany połóg. Macica powraca do stanu sprzed ciąży, a jej masa zmniejsza się z 1000 g do 50-70g. Po tym czasie dopiero idziesz na wizytę kontrolną do ginekologa, który po zbadaniu i stwierdzeniu, że wszystko się ładnie zagoiło udziela Ci pozwolenia na podjęcie życia seksualnego i ćwiczeń fizycznych. Prawdopodobnie Twój partner odliczał dni do tego ważnego wydarzenia.

Okolice krocza to bardzo wrażliwy obszar, który przecież przeszedł traumę, pomimo że było to radosne wydarzenie. Być może zostałaś podczas porodu nacięta, a następnie zszyta (dzisiaj raczej odchodzi się od tego barbarzyńskiego zabiegu). Mogły też się pojawić mini pęknięcia. Okres ochronny pomaga zapobiec dalszym uszkodzeniom tego obszaru. Poza tym jest to bardzo trudny czas dla mamy, musi mieć czas, aby zadbać o siebie i psychicznie i fizycznie. Jeśli chodzi o kobiety po cesarskim cięciu to fakty są takie, że miałaś poważną operację. Potrzebujesz czasu na regenerację zanim rozpoczniesz aktywność seksualną.

Pamiętaj, że to są bardzo indywidualne kwestie, nie zmuszaj się do niczego. Ale kiedy będziesz gotowa, oto pięć rzeczy, których możesz się spodziewać.

1. To może trochę zaboleć

Twoje ciało przeszło bardzo dużo, aby urodzić dziecko, niezależnie od tego, czy było to poród siłami natury, czy przez cesarskie cięcie. W zależności rodzaju od powikłań po porodzie seks może wydawać się nieco bolesny. (Jeśli miałaś cesarkę, Twoja blizna może powodować dyskomfort w okolicach jamy brzusznej). Często kobiety, u których podczas porodu doszło do pęknięcia krocza potrzebują więcej czasu na regenerację. Ale problemem może być też ból wyobrażony, a raczej lęk przed bólem. Najlepiej zacząć od łagodnych pieszczot, a nie od pełnego stosunku. Pamiętaj o użyciu dużej ilości lubrykantu, który złagodzi ewentualne nieprzyjemne doznania.

2. Twoja wydzielina może być dziwna

Po urodzeniu dziecka najprawdopodobniej musiałaś nosić podpaski w rozmiarze XXL, ze względu na duże krwawienie. Z czasem krwawienie staje się coraz słabsze, ale macica wciąż się oczyszcza wydzielając odchody połogowe. Kolor wydzielin zmienia się w brunatny, żeby powoli blednąć i przybrać barwę śmietankową. Jeżeli jednak zauważysz ponowne pojawienie się krwi, nieprzyjemny zapach, a wydzielina staje się serowata zgłoś się szybko do lekarza, to objawy infekcji.

3. Masz inne odczucia przy stosunku

Jednym z powodów, dla których możesz odczuwać obawy przed ponownym rozpoczęciem życia seksualnego jest świadomość, że Twoja pochwa była całkiem niedawno bardzo, bardzo rozciągnięta i może być trochę za "luźna" dla Twojego partnera. Wydaje się aż niemożliwe, że wróci do swojego dawnego rozmiaru. Ale nie martw się, pochwa jest niesamowicie elastyczna. Powróci do swojego normalnego kształtu i cech, ale to może zająć trochę czasu. Szybkość powrotu do normalności zależy od wielu czynników, w tym od stanu mięśni dna miednicy przed porodem (polecamy ćwiczenia). Jednak odczucia, jakie miałaś przed zajściem w ciążę, zwykle powracają w ciągu trzech do sześciu miesięcy.

4. Jakoś nie masz ochoty

Łóżko kojarzy Ci się tylko ze spaniem? To całkowicie normalne. Posiadanie dziecka to ogromne przejście, zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Możesz czuć się osamotniona przez partnera (partner musi przecież chodzić do pracy) i odczuwać złość, czy żal. Trzeba koniecznie o tym pogadać z partnerem, poprosić go o wsparcie w obowiązkach. Możesz także odczuwać depresję poporodową (to całkiem częste). To ostatnie wymaga pomocy lekarskiej, to ważne ze względu na Ciebie, ale też na dziecko i na związek.

5. Wszystko wraca do normy

Dobra wiadomość jest taka, że Wasze życie seksualne prawdopodobnie wróci do normy w ciągu roku. Naprawdę. Twoje funkcje seksualne, pożądanie, podniecenie i orgazm będą takie jak wcześniej, a niektóre kobiety twierdzą nawet, że po ciąży seks jest lepszy.

Zobacz też: 8 różnych typów wagin

REKLAMA