Seks na receptę, czyli zdrowotne korzyści z seksu

Przyjemność to tylko jedna z korzyści, jakie daje nam seks. Szukasz skutecznego sposobu na stres, masz problemy ze snem i męczą Cię bóle głowy? Zobacz, dlaczego seks jest najlepszym lekarstwem.

fot. Jacek Heliasz fot. Jacek Heliasz
fot. Jacek Heliasz

Tak, tak, wiemy. Rozpoczął się kolejny sezon „Gry o tron”. Poza tym zaczęłaś biegać i musisz jutro wstać bardzo wcześnie rano. Nic dziwnego, że seks jakoś ostatnio schodzi na dalszy plan.

Ale przypomnij sobie, jak się czułaś na początku waszego związku, gdy po prostu nie mogliście się od siebie oderwać. To było znacznie lepsze niż euforia, jaką się odczuwa po przebiegnięciu sześciu kilometrów, prawda? A jak wtedy pięknie wyglądałaś, pamiętasz? Przyczyna jest bardzo prosta: regularny seks przynosi nam korzyści, które trwają znacznie dłużej niż sam akt.

Skuteczny sposób na stres

Masz przed sobą stresującą rozmowę w sprawie pracy? Seks może być znacznie lepszym rozwiązaniem niż jakieś uspokajające leki. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Zachodniej Szkocji wykazały, że osoby, które uprawiają seks co najmniej raz na dwa tygodnie, lepiej radzą sobie z takimi stresującymi sytuacjami, jak na przykład wystąpienia publiczne.

Zawdzięczamy to endorfinom i oksytocynie, które uwalniane są w trakcie seksu. Te hormony dobrego samopoczucia stymulują ośrodek przyjemności w mózgu i sprawiają, że obniża się poziom hormonów stresu. A czy wiesz, że poprawić sobie humor można też jedzeniem? Pewnie, że wiesz! Ale wcale nie chodzi nam o wiaderko lodów czekoladowych. Zobacz 7 zdrowych propozycji jedzenia na stres.

Niepokój i nastroje depresyjne mijają, a świat wydaje się znacznie sympatyczniejszym i bezpieczniejszym miejscem. Jak twierdzi znana seksuolog dr Laura Berman, aby to nastąpiło, nawet nie musisz mieć orgazmu – już samo przytulanie wywołuje pożądaną reakcję.

Seks na problemy ze snem

To niesamowite, jak łatwo nam się zasypia po dobrym seksie. Te same endorfiny, które pomagają Ci się odstresować, wprawiają Twoje ciało i umysł w stan głębokiego relaksu, przygotowując Cię do snu. „Dodatkowo podczas orgazmu nasze ciało uwalnia hormon – prolaktynę – mówi dr Cindy Meston, dyrektorka wydziału psychofizjologii seksu na Teksańskim Uniwersytecie Stanowym. – W naszym organizmie poziom prolaktyny jest najwyższy podczas snu, co dowodzi związku między tym hormonem a dobrym snem”.

Ale z drugiej strony trzeba pamiętać, że szybki, wyczynowy seks dodaje nam energii. Dlatego jeżeli chcesz się dobrze wyspać po wszystkim, najlepszy będzie spokojny akt z mnóstwem przytulania i pieszczot.

Poznaj też pozostałe patenty WH na dobry, głęboki, zdrowy sen. Przeczytaj koniecznie, co zrobić, gdy dokucza Ci bezsenność.

ból głowy ostill / shutterstock.com
fot. ostill 2015/shutterstock.com

Pożegnasz się z bólem głowy

Jeżeli zamierzasz wykręcić się od seksu bólem głowy, to uprzejmie informujemy, że nie jest to dobry argument. „Hormony wydzielające się podczas seksu pomogą złagodzić prawie każdy ból: od bolących pleców po bolące zęby” – mówi dr Meston.

50 - o tyle procent spada wrażliwość na ból podczas pieszczot i orgazmu, dlatego seks może łagodzić migreny.

Badania przeprowadzone na Southern Illinois University z udziałem grupy kobiet cierpiących na chroniczne migreny wykazały, że orgazm w znacznym stopniu złagodził dolegliwości.

„Endorfiny wydzielane podczas szczytowania swoją budową przypominają morfinę, dlatego w analogiczny sposób działają na ból – mówi dr Meston. – Co więcej, nawet gdy akurat Twojego partnera nie ma w pobliżu, masturbacja wywoła podobny efekt”.

Najlepszy sposób na przeziębienia i infekcje

Istnieje prawidłowość – im więcej zabaw w łóżku, tym mniej zwolnień lekarskich, mniej przeziębień, infekcji, gryp i katarów. Podczas stosunku nadnercza wydzielają kortyzon wspomagający wytwarzanie leukocytów.

Jak zbadali naukowcy z Wilkes University w Pensylwanii, ludzie aktywni seksualnie mają wyższy poziom immunoglobulin typu A. To są te przeciwciała, które chronią błony śluzowe przed atakiem drobnoustrojów, nie pozwalając intruzom wniknąć w głąb naszego ciała.

fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Seksowny wygląd

Tak, to wcale nie złudzenie, że po wyjątkowo namiętnej nocy kobiety po prostu błyszczą. Ale ten efekt utrzymuje się znacznie dłużej niż tylko przez poranek następnego dnia.

Naukowcy z Royal Edinburgh Hospital przeprowadzili badania, podczas których uczestnicy mieli oceniać wiek kobiet, podzielonych na grupy pod względem aktywności seksualnej. Okazało się, że te, które uprawiały seks ze stałym partnerem średnio 4 razy w tygodniu, wyglądały najmłodziej: ich wiek oceniono na średnio 12 lat mniej niż wskazywała ich metryka.

Regularny seks zwiększa produkcję hormonów – estrogenu i testosteronu, które powstrzymują biologiczne objawy starzenia. Skóra jest lepiej ukrwiona, a co za tym idzie – jędrniejsza i bardziej napięta. Pobudzenie krążenia przeciwdziała pajączkom, żylakom i cellulitowi. Zwiększa się produkcja kolagenu, co skutecznie zapobiega zmarszczkom.

Zastrzyk podwójnej dawki estrogenu wpływa na nasze włosy i paznokcie: są mocniejsze, zdrowsze i szybciej rosną. Wygląda na to, że aktywne seksualnie kobiety mogą sobie odpuścić zabiegi w SPA, bo poza tym, co wcześniej napisaliśmy, udowodniono, że seks działa jak najlepszy leczniczy masaż całego ciała.

Para w łóżku uprawia seks bart78 / shutterstock.com
fot. bart78 2015/shutterstock.com

Koniec z bolesnymi miesiączkami

40 procent kobiet, najczęściej młodych, skarży się na bóle miesiączkowe. Ponadto cykl u kobiety niezażywającej pigułek antykoncepcyjnych jest często nieregularny.

Dr Winnfried Cutler, endokrynolog, przeprowadził badania na grupie kobiet w różnym wieku. Okazało się, że te pacjentki, które uprawiały seks przynajmniej raz w tygodniu, miały regularny cykl, same krwawienia trwały krócej i były mniej bolesne.

Współżycie w czasie menstruacji zmniejsza też ryzyko endometriozy – tak przynajmniej wynika z badań na Yale University School of Medicine. To schorzenie polega na tym, mówiąc w dużym uproszczeniu, że komórki śluzówki wyściełającej jamę macicy zaczynają „wychodzić” poza macicę, wbudowywując się w ściany pobliskich narządów. Skutkiem tego są m.in. bardzo silne bóle menstruacyjne.

Masz opór przed współżyciem w czasie menstruacji? Nie istnieją żadne medyczne przeciwwskazania, możesz się jedynie obawiać plam na pościeli. Ciemny ręcznik i ograniczenie się do pozycji misjonarskiej mogą być rozwiązaniem.

pewność siebie, spodnie, lustro, zakupy, przymierzanie fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Lepsze niż kardio

Dobry seks pozwoli nam spalić nawet 200 kcal – czyli tyle, ile spaliłabyś, pocąc się przez pół godziny w siłowni albo 15 minut na bieżni. Ale nie tylko o spalanie chodzi. Jak czytamy w „Americal Journal of Cardiology”, lekarze kardiolodzy uważają, że aktywność seksualną można porównać pod względem korzyści zdrowotnych z ćwiczeniami na bieżni.

15 minut musiałabyś spędzić, intensywnie trenując na bieżni, żeby spalić tyle samo kalorii, co podczas jednej zabawy w łóżku.

Specyficzne ruchy podczas seksu (trudne do powtórzenia podczas innej formy ćwiczeń) rzeźbią mięśnie tułowia, brzucha, pośladków i ud. Co oczywiście nie powinno być argumentem na rzecz rezygnacji z siłowni. Przeciwnie, tu działa sprzężenie zwrotne: im jesteśmy aktywniejsze, tym większą mamy ochotę na seks.

seks, para shutterstock.com
fot. 2015/shutterstock.com

Seks podnosi IQ

Według Wernera Habermehla z hamburskiego Instytutu Badań Medycznych, seks fantastycznie dotlenia mózg i stymuluje aktywność szarych komórek: przyczynia się do tworzenia nowych połączeń w rejonie odpowiedzialnym za procesy uczenia się, pamiętania i przetwarzania bodźców emocjonalnych.

Przez długi czas obiektem zainteresowania nauki był tylko mózg mężczyzny. Dopiero od niedawna neurolodzy dokładniej zbadali mózg kobiety i stwierdzili, że różnice rzeczywiście istnieją. Dowiedz się, jak działa kobiecy mózg.

facet, mężczyzna fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Seks działa fantastycznie także na organizm Twojego partnera

1. Zwiększa płodność

Na ostatnim spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Ludzkiej Reprodukcji i Embriologii przedstawiono badania, z których wynika, że częste ejakulacje poprawiają jakość nasienia, zmniejszając odsetek plemników z uszkodzonym DNA.

2. Zmniejsza ryzyko raka

Według badań opisanych w „Journal of the American Medical Association”, 12 wytrysków miesięcznie obniża ryzyko raka prostaty. Każde zwiększenie częstotliwości wytrysków o 3 tygodniowo zmniejsza ryzyko raka prostaty o 15%.

3. Poprawia kondycję serca

Trwające 16 lat badania z udziałem 1000 mężczyzn, opublikowane w „American Journal of Cardiology”, wykazały, że seks dwa razy w tygodniu zmniejsza ryzyko chorób serca o 45% w porównaniu do tych bardziej leniwych.

Tekst: Beata Dżugaj

WH 03/2014

Zobacz również:
REKLAMA