Pieniądze w związku: jak zorganizować wspólny budżet?

Choć dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają, Ty przekonaj swojego, że warto, bo domowy budżet to ważna sprawa. Ustalcie na początku, jak będą wyglądać zarówno wasze wspólne, jak i osobiste finanse.

wspólny budżet fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Gdyby płacono za każdy całus w policzek czy ciepłe spojrzenie, to jako para szybko zbilibyście majątek. Niestety, w życiu nikt nie daje takich prezentów. Samemu trzeba uporać się z pieniędzmi, aby mieć czas na czułości.

„W Japonii i Chinach temat finansów poruszany jest na pierwszej randce – mówi Adrian Furnham, profesor psychologii na University College London. – W naszej kulturze tworzymy pary, nie wiedząc, czy partner ma tendencje do oszczędzania czy wydawania”. Dlatego tak ważne jest, żebyś w pewnym momencie związku ustaliła zasady finansowej kooperacji. Bo w tym przypadku najlepsze jest to, co sami uznacie za stosowne.

Jeśli nie wiesz, w jakich sytuacjach koniecznie musisz przedyskutować temat pieniędzy ze swoim partnerem, zacznij od artykułu "Pieniądze w związku: jak o nich rozmawiać?". Później przejdź do wskazówek, które zamieszczamy poniżej.

1. Twój priorytet: bezpieczeństwo

Jednym z rozwiązań problemu, kto płaci i za co, jest solidarne przelewanie wszystkich pieniędzy na wspólne konto. Dzięki temu pozbędziesz się kłopotu z decydowaniem, komu powinien przypaść w udziale rachunek za gaz, a komu za kolację. W dodatku w takim układzie wystarczy spojrzeć na wyciąg, aby ocenić stan wspólnych finansów.

„Jedno konto daje poczucie bezpieczeństwa – mówi psycholog Violetta Nowacka, założycielka poradni psychologicznej Self – Przyjazne Terapie w Poznaniu. – Może jednak wprowadzać do związku wyraźny element negocjacyjny. Wraz z czasem gusta partnerów się zmieniają. Jedno może uważać, że dany wydatek jest sensowny, a drugie, że całkowicie nieopłacalny”. Dlatego konieczne będą regularne dyskusje: zarówno na temat ogólnego planu na oszczędzanie, jak i pojedynczych zakupów.

Podpowiedź: Zgodnie z analizą NBP na posiadanie jednego, wspólnego rachunku decyduje się tylko 18% ankietowanych. Może wynikać to z faktu, że większość przedkłada poczucie wolności nad poczucie bezpieczeństwa. Jeśli należysz do wąskiej grupy par, która darzy się bezgranicznym zaufaniem, pomyśl o specjalnym rachunku oszczędnościowym. Jeżeli będziecie przelewać na niego co miesiąc 5% swoich zarobków, to z pewnością uda wam się odłożyć na wakacje i zachowacie pewien margines bezpieczeństwa w razie nieprzewidzianej sytuacji.

2. Twój priorytet: wolność

Rozwiązaniem, które zapewni Ci znacznie więcej wolności, jest prowadzenie całkowicie odrębnych kont. Wtedy, nawet jeżeli partner pozwoli sobie na drogi gadżet, zapłaci za niego ze swoich pieniędzy. O każdym większym zakupie będziecie natomiast decydować wspólnie. Dzięki temu nie poczujesz, że coś dzieje się bez Twojej wiedzy.

„W przypadku gdy para mieszka razem, trzeba rozwiązać kwestię rachunków, opłat za mieszkanie oraz regulowania ich w odpowiednim terminie” – mówi Violetta Nowacka. Wprowadźcie czytelny podział obowiązków, aby ewentualne nieporozumienia nie stały się zarzewiem konfliktu. Może Ty powinnaś uiszczać opłaty, a Twój partner płacić czynsz?

Podpowiedź: Możesz zachować niezależność, a jednocześnie dać ukochanemu dostęp do Twojego konta. I to bynajmniej bez podawania mu swoich haseł czy PIN-ów. Zapytaj w banku o możliwość ustanowienia pełnomocnika do rachunku. Będzie on wykonywał tylko takie operacje, na jakie udzielisz mu zgody.

3. Twój priorytet: zaufanie

Interesującym pomysłem jest posiadanie jednego, wspólnego konta oraz drugiego, na własny użytek. Dzięki temu łatwiej uporacie się ze stałymi opłatami, a Ty nie będziesz musiała rezygnować z własnej wolności. Choć taki model ma wiele zalet, to zgodnie z analizami NBP jest mało popularny. Do posiadania przynajmniej dwóch rachunków przyznaje się jedynie 10% ankietowanych. To dziwne, odkąd założenie i prowadzenie konta w banku internetowym nic nie kosztuje. Problemy pojawiają się jednak, gdy jedno z was zarabia… za dużo.

Podpowiedź: Jeśli zarabiasz więcej, bądź delikatna dla swojego partnera. „Męskie ego ciężko znosi taką sytuację – przyznaje Nowacka. – Najlepiej, jeśli na wspólne konto będziecie wpłacać taką samą kwotę, a nadwyżkę odłożysz na później”. Zdaniem psycholog w żadnej mierze nie należy akcentować wyższej pensji ani naciskać na partnera, by szybko poprawił swoją sytuację finansową. Takie działania prędzej czy później odbiją się na waszym związku.

4. Twój priorytet: porozumienie

Jeśli należysz do osób, które realizują się w domu, pomyśl o ustaleniu konkretnej sumy tylko i wyłącznie dla Ciebie. „Dzięki temu będziesz miała więcej niezależności i z wyprzedzeniem zaplanujesz swoje wydatki – mówi Nowacka. – To rodzaj uczciwej, partnerskiej wymiany. Obowiązki w domu przecież też są formą pracy”. Warto o tym pomyśleć także dlatego, że zgodnie z badaniami „Time Budget Survey 2013” współcześni mężczyźni pracują w domu tylko o 9 minut dłużej niż ich ojcowie.

Usprawnij swoje finanse

Otwórz nowe konto

Nie musisz wychodzić z domu, by założyć konto w jednym z banków internetowych. Otwarcie i prowadzenie rachunku nic nie kosztuje, bez problemu wyrobisz również kartę. Jeśli myślisz o drugim koncie, to bardzo dobre rozwiązanie.

Kontroluj wydatki

O największych zakupach łatwo sobie przypomnieć. Gorzej z tymi małymi, które – zsumowane – stanowią duże obciążenie dla domowego budżetu. Aby nad nimi zapanować, ściągnij darmową aplikację Expensify (iOS i Android).

Kupuj świadomie

Co masz kupić w sklepie, kup w internecie. Najkorzystniejsze oferty znajdziesz dzięki porównywarkom cen, takim jak ceneo.pl czy skapiec.pl. Często nawet po doliczeniu kosztów transportu cena będzie niższa niż w przypadku tradycyjnych sklepów.

Potrzebujesz więcej patentów na oszczędzanie? Zobacz 19 naszych pomysłów na pustki w portfelu.

WH 01/2014

REKLAMA