Pieniądze w związku: jak o nich rozmawiać?

Pieniądze w związku to śliski temat, ale największym błędem, jaki możecie popełnić, jest unikanie go. Wystarczy jednak dobre wyczucie czasu oraz nasz przewodnik, aby finanse nigdy nie stały się problemem, na żadnym etapie waszego związku.

pieniądze, związek, serce fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Na pierwszej randce raczej nie powiesz nowemu facetowi nic o swoich finansach, niezależnie od tego, czy masz ciągły debet na koncie, czy też zarabiasz dwa razy więcej niż Twoi znajomi. Ale decydując się na bycie razem, zaczynacie dzielić łóżko, mieszkanie, a wreszcie i konto w banku.

I kiedy wreszcie Ty i On zaczynacie mówić My, brak dyskusji o pieniądzach jest dużym błędem; to jedna z najczęstszych przyczyn rozstań. Według badań National Marriage Project, małżeństwa, które kłócą się o finanse raz w tygodniu są o 30% bardziej narażone na zakończenie rozwodem niż te, które o pieniądze spierają się tylko parę razy miesięcznie.

Tak, wiemy, że rozmowa o pieniądzach jest mniej więcej tak przyjemna, jak depilacja woskiem, jednak w przyszłości docenisz korzyści, jakie Ci przyniosła. Żeby uczynić ją mniej bolesną, mamy dla Ciebie przewodnik, który podpowie, na co zwrócić uwagę na poszczególnych etapach związku.

Randkujecie…

Rachunek prawdę Ci powie

Obserwuj, jak zachowuje się Twój chłopak, kiedy pod koniec randki kelner przynosi rachunek. Ludzie stabilni finansowo czytają rachunek, Ci zawstydzeni swoją sytuacją zazwyczaj po prostu rzucają na stolik kartę kredytową lub gotówkę, udając że kwota nie ma znaczenia.

Czerwona lampka: To wasza trzecia randka, a on zapomniał portfela… Znowu. To oczywiste, że facet jest nieodpowiedzialny, jeśli chodzi o pieniądze.

Wymieńcie się danymi

Gdy Ty i Twój facet zdecydujecie, że wasza relacja staje się poważna, powinniście wymienić się szczegółami na temat waszych pensji i ewentualnych długów – twierdzą eksperci. Najnowsze badania pokazują, że 44% randkujących zaczyna rozmawiać o pieniądzach w ciągu pół roku od pierwszego spotkania.

„Spotykacie się po to, żeby sprawdzić, czy macie podobne podejście do życia  - w co wlicza się też zgodność finansowa i tolerancja wydatków.” – mówi psychoterapeutka Christina Steinorth.

Pożyczać albo nie pożyczać – oto jest pytanie

Co, jeśli po kilku miesiącach randek Twój chłopak poprosi Cię o kilkaset złotych? Sprawdź, czy możesz sobie na to pozwolić. Jeśli masz nadprogramową kasę, pożycz mu, ale pod warunkiem, że od razu ustalicie, jak i kiedy odda dług. Tu nie ma miejsca na zawstydzenie albo zbytnią szczodrość: pożyczki należy spłacać – niezależnie od tego, komu jest się winnym. A co jeśli już po kilku randkach facet prosi Cię o pieniądze? Uciekaj, gdzie pieprz rośnie!

Czerwona lampka: Jeśli On zaczyna się jeżyć za każdym razem, kiedy pytasz o zwrot gotówki, prawdopodobnie nigdy jej nie odzyskasz. A faceta powinnaś odprawić z kwitkiem.

Limit na prezenty

Zaczyna się sezon świąteczny i nie chcesz wyjść na sknerę – to zrozumiałe. Problem zaczyna się, kiedy Twój chłopak zarabia lepiej niż Ty i lubi obdarowywać Cię drogimi prezentami, za które nie możesz się odwdzięczyć. Jeśli nie stać Cię, żeby położyć pod choinką podarunku za 1000 złotych, powiedz o tym głośno i ustal z Nim kwotę, za jaką kupicie sobie nawzajem prezenty. Wypracujcie kompromis, tak żeby żadne z was nie musiało wstydzić się zbyt taniego prezentu.

dom, mieszkanie, przeprowadzka, para, kartony fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Mieszkacie razem…

Dzielcie rachunki

Dla niektórych dzielenie domowych wydatków na moje, twoje i nasze sprawdza się znakomicie. Inne pary wolą opłacać wszystkie rachunki po połowie albo proporcjonalnie do swoich zarobków (np. każde oddaje na rzecz domowych wydatków 70% swojej pensji, a resztę może wydać na własne zachcianki) Najważniejsze? Ustalcie jakiś system jeszcze zanim zaczniecie wić miłosne gniazdko.

Czerwona lampka: On twierdzi, że nie stać go, by dołożyć połowę kwoty na kupno nowego łóżka, którego oboje potrzebujecie, a tydzień później wydaje majątek na męski wypad z kumplami. No nie…

Szaleństwo kontrolowane

Mieszkacie razem, ale czy to znaczy, że powinnaś Go pytać o zgodę za każdym razem, kiedy chcesz zaszaleć na zakupach? Niestety tak, ale żeby Cię pocieszyć – Twój chłopak powinien odwzajemnić Ci się tym samym. Szanujący się partnerzy ustalają razem limit wydatków i rozmawiają ze sobą, zanim go przekroczą.

Czerwona lampka: Twój facet nie potrafi oprzeć się kupowaniu rzeczy, na które go nie stać. Zrób coś z tym albo już zacznij przygotowywać się na rozmowę z komornikiem.

Miłość czy hipoteka?

Wspólne kupowanie domu, kiedy nie jesteście małżeństwem, to skomplikowana sprawa. Dlatego musicie być przewidujący i zabezpieczyć się na wypadek najgorszego scenariusz. Podzielcie się odpowiedzialnością i oboje figurujcie w dokumentach jako właściciele nieruchomości.

Powinniście też umówić się z prawnikiem, który spisze wasze obowiązki (hipoteka, podatki od nieruchomości, koszty sprzedaży) w razie rozstania. Tak, tak… Wiemy, że w filmach wygląda to bardziej romantycznie…

fot. Mliberra 2015/shutterstock.com fot. Mliberra 2015/shutterstock.com
fot. Mliberra 2015/shutterstock.com

Pobraliście się…

Życie na wspólne konto?

Według ostatnich ankiet, dwie trzecie małżeństw ma połączone konta bankowe, na szczęście nie jest to decyzja nieodwracalna - co bank złączył, można jeszcze rozdzielić.

Obojętnie, czy zdecydujecie się na wspólne konto, dwa osobne, czy też w jakiś sposób połączone – powinniście oboje wiedzieć, co się na nich dzieje. Przynajmniej raz w roku rozmawiajcie o pieniądzach, nie unikniecie tego również przed każdą większą zmianą w waszym życiu.

Czerwona lampka: Twój mąż często przypomina Ci, że jego wypłata jest dużo większa. Taka demonstracja siły może po pewnym czasie przerodzić się w niechęć i fałszywe poczucie, że tylko on utrzymuje wasze małżeństwo.

Wspólnie do celu

Ustalcie cele, na jakie odkładacie wspólne pieniądze. Jeśli Ty chcesz spłacić kartę kredytową, a Twój mąż woli odłożyć pieniądze na wakacje, poszukajcie kompromisu.

Jednym z rozwiązań może być spisanie na kartce 5 najistotniejszych dla każdego z was celów i negocjowanie, które z nich stworzą akceptowalną dla obojga listę.

Jeśli pomagać, to wspólnie

Prędzej czy później, któryś z waszych znajomych lub krewnych poprosi o pożyczkę. Kluczem jest, żeby wspólnie ustalić, czy chcecie mu pomóc. Jeśli oboje jesteście za, zastanówcie się, na jakich warunkach udzielić pożyczki i czy chcecie zrobić to w formalny sposób.

Czerwona lampka: On wykorzystuje Twoją chęć pomagania i nie konsultuje z Tobą pożyczek. To nie lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku - masz prawo decydować, jak są wydawane wasze wspólne pieniądze.

Spójrz w przyszłość

Zakładając, że będziecie żyli długo i szczęśliwie, pewnego dnia zechcecie pewnie przejść na emeryturę. Kiedy i w jaki sposób będziecie chcieli to zrobić, powinniście ustalić dużo wcześniej, najlepiej jeszcze przed ślubem.

Tu nie ma miejsca na zgadywanki, zwłaszcza że sytuacja z roku na rok zmienia się raczej na gorsze niż na lepsze. Już teraz zdecydujcie się na wspólny wysiłek, żeby móc w spokoju spędzić wasze złote lata.

Zobacz też: 19 rad, jak oszczędzać pieniądze

WH

Zobacz również:
REKLAMA