Okiem faceta: dobre wychowanie

Coraz większa część męskiego grona zachowuje się jakby była pępkiem świata. Czy czasy szarmanckich dżentelmenów minęły bezpowrotnie? Tym razem postanowiłyśmy zapytać naszego redakcyjnego kolegę o dobre wychowanie.

para w restauracji fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

 

Dziewczyny z WH:

Wiemy, że zabrzmi to nieco staroświecko, ale chcemy podpytać Cię o dobre wychowanie. Nie masz takiego wrażenia, że młodym facetom brakuje savoir-vivre'u, że czasy szarmanckich dżentelmenów bezpowrotnie minęły, inaczej mówiąc, że brakuje im po prostu ogłady, która była obowiązkowa u starszego pokolenia?

Chodzi nie tylko o to, jak traktują nas, kobiety (choć o to też, bo czasem miałoby się ochotę spoliczkować jednego z drugim), ale w ogóle o stosunek do świata i wszystkich innych. „Jestem pępkiem wszechświata i co mi zrobicie, ha”- tak najkrócej byśmy to opisały. Zgadzasz się z tym?  

Kumpel z MH:

Podobno młodzi do tego stopnia lekceważą dobre wychowanie, że nie wiedzą w restauracji, po której stronie talerza należy położyć swój telefon komórkowy. Zupełny upadek. Serio jednak, jest to, jak myślę, pewnie problem całego pokolenia młodych, nie tylko facetów. Pokolenia bezstresowego wychowania, które od małego słyszało, że narysowało najpiękniejszy rysunek, powiedziało najlepiej wierszyk, napisało cudowne wypracowanie i zrobiło kapitalną kupkę.

Wszystko im się należy z prostego powodu, że po prostu są. I przekonaj później takiego/taką najmądrzejszego/szą i najpiękniejszego/szą, że savoir-vivre, czyli sztuka życia, składa się z tysiąca drobnych poświęceń i ustępstw wobec innych. To jest największa tajemnica dobrego wychowania, a nie wiedza o widelczykach do ślimaków.

To ostatnie można wkuć na pamięć, ale zrozumienie pierwszego wymaga zmiany widzenia siebie i całego świata. Oczywiście oczekiwanie wzajemności – ja nie rozmawiam głośno przez telefon w przedziale kolejowym pełnym ludzi, bo to wobec nich niegrzeczne, i oczekuję tego też od ciebie. Proste, prawda? Niestety, nie dla wszystkich i nie tylko młodych.

Zgadzam się z waszą opinią, że szarmanckość i dobre wychowanie są istotne, a w związku bardzo ułatwiają życie (zresztą, nie tylko w związku). Jest więc za czym tęsknić i tu rodzi się następne pytanie: jak rozpoznać takiego faceta? Zacznijcie od planu minimum, że dżentelmen to facet, który potrafi opisać waszą urodę bez pomocy rąk. Od czegoś trzeba zacząć.  

Sprawdź także, dlaczego mężczyźni oglądają się za innymi i lubią się popisywać.

WH 07-08/2016

REKLAMA