Miejsca intymne: 6 problemów i rozwiązań

Swędzenie pochwy, ból podczas stosunku, krwawienie między miesiączkami... – to tylko nieliczne z objawów, które mogą nam dokuczać. Przedstawiamy 6 problemów dotyczących miejsc intymnych i nasze rady, jak poradzić sobie z problemem i kiedy koniecznie trzeba iść do lekarza.

miejsca intymne fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

1. Po depilacji w salonie skóra Cię po prostu pali

Jeżeli na skórze nie pojawiły się pęcherze, Twoja myszka nie wymaga specjalistycznej pomocy lekarskiej. Potraktuj skórę tak jak zwykłe lekkie oparzenie. Przemyj zimną wodą, zastosuj maść łagodzącą.

Dobry i sprawdzony jest sudocrem – krem antyseptyczny dla dzieci (ok. 20 zł). Przez parę dni unikaj bzykanka i zmień kosmetyczkę.

2. Coś w rodzaju upławów po stosunku

O ile nie zauważyłaś, że płyn ma dziwny kolor, zapach czy konsystencję, to normalne zjawisko. Podczas pobudzenia znacznie zwiększa się objętość wydzieliny pochwy (trudno powiedzieć, o ile, bo to sprawa bardzo indywidualna). A dodatkowo, jeżeli Twój partner miał ejakulację w pochwie, to raczej spodziewaj się „wycieku”.

3. Bolesność, podrażnienie po ćwiczeniach

Rower stacjonarny może być wrogiem wrażliwych kobiecych genitaliów. Ważna jest też pozycja, jaką przyjmujesz. Niemieccy naukowcy ustalili, że utrzymywanie tułowia pod kątem 30o w stosunku do ramy roweru obniża o 70% przekrwienie (i uwrażliwienie) genitaliów.

Czy znasz wszystkie tajemnice swojego układu rozrodczego?  Zobacz przewodnik WH po dolnej części brzucha i poznaj lepiej swoje narządy płciowe.

ból brzucha, ból żołądka 9nong / shutterstock.com
Ból brzucha może być wywołany przez stres.

4. Ból podczas stosunku

Skoro nie cierpisz na żadne schorzenia ginekologiczne, taki ból może być objawem pochwicy. Ma ona podłoże psychiczne i może wynikać np. z traumatycznych doświadczeń (na ogół gwałt). W tym przypadku nie zdajemy się na domowe sposoby, tylko maszerujemy do seksuologa.

5. Krwawienie między menstruacjami

To niepokojący objaw i koniecznie wymaga wizyty u ginekologa. Może być skutkiem nadżerek, mięśniaków, polipów, endometriozy oraz nowotworów. Plamienie może też być naturalnym objawem związanym z przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych. Lepiej nie diagnozuj się sama, lecz wybierz się do lekarza.

6. Coś mnie swędzi

To może być kandydoza pochwy – jedna z najczęstszych dolegliwości kobiecych narządów. Wcale nie oznacza to, że Twój partner Cię czymś zaraził.

W 80% przypadków schorzenie to wywołane jest przez drożdżaki, które sobie żyją w naszym organizmie, ale dzięki dzielnym pałeczkom kwasu mlekowego ich ilość jest utrzymywana w ryzach. Jednak np. kuracja antybiotykami niszczy pożyteczne bakterie i wtedy drożdżaki pokazują, co potrafią.

Wiele badań pokazuje też, że rozwojowi drożdżaków służy jedzenie wysoko przetworzonych i bogatych w cukier produktów, a także stres i brak snu. Kup sobie profilaktycznie kapsułki Lactovaginal (25 zł).  

WH 07-08/2015

Zobacz również:
REKLAMA