Kobiety są jak wino: seks w wieku 20, 30 i 40 lat

Nasze potrzeby i oczekiwania względem związku i seksu zmieniają się się z wiekiem. Zobacz, na co warto postawić, gdy masz 20, 30 czy 40 lat.

kobieta jak wino fot. Shutterstock.com

Kiedyś najważniejsza była dobra zabawa przy muzyce w klubie, a po 10 latach zaczynasz cenić spokojne wieczory przy winie. Zmiany te przekładają się także na aktywność w sypialni. Badanie przeprowadzone przez dr Debby Herbenick na grupie 1400 kobiet wykazało, że potrzeby seksualne zmieniają się wraz z upływem lat. Dwie trzecie kobiet po trzydziestce i połowa kobiet po czterdziestce wyznało, że ich seksualny smak rozwinął się w ciągu ostatniej dekady. Zmienił się na lepsze. To optymistyczne.

Gdy masz 20 lat...

Młodość to piękno, ambicja i energia, ale także brak doświadczenia, wywołujący niepewność.

Dwudziestolatka nie traktuje związku bardzo poważnie. Ma w końcu jeszcze mnóstwo czasu.

Profil randkowy

Dla kobiety w wieku dwudziestu kilku lat życie musi być przygodą. Chce robić nowe rzeczy, badać nowe obszary, podróżować i poznawać inne kultury, angażować się politycznie i społecznie. Zdaniem dr Helen Fisher: „Dwudziestolatkę najsilniejsze więzi łączą z rodziną i przyjaciółkami”. Dlatego szalenie istotne jest, aby ewentualny partner przeszedł pomyślnie przez próbę ogniową konfrontacji z bliskimi. W tym wieku szuka się faceta, z którym łączy nas pasja, ale który też ma swoje zainteresowania. Dziewczyny, pytane o ideał faceta, najczęściej też wymieniają takie cechy, jak empatia, życzliwość, umiejętność słuchania – dosyć rzadkie u młodych, skoncentrowanych na sobie ludzi.

Profil seksualny

Badania wskazują, że kobiety dwudziestoletnie najrzadziej spośród innych grup wiekowych osiągały orgazm. A wyniki National Survey of Sexual Health and Behavior ujawniły, że częściej odczuwały ból podczas stosunku niż kobiety trzydziesto- czy czterdziestoletnie. Możliwy powód – całkiem niedawno zaczęły uprawiać seks i bardzo je to podnieca, ale czasami zaczynają, nim są odpowiednio wilgotne. „Dwudziestolatki chciałyby wypróbować każdą książkową pozycję, a nie wszystkie są równie wygodne” – mówi seksuolog dr Debby Herbenick, ekspert amerykańskiego MH i WH. Często też mają potrzebę popisania się przed partnerem. Zamiast tego lepiej dać sobie czas na rozwinięcie seksualnych skrzydeł. Seks to nie są zawody. Z partnerem, z którym czujesz się bezpiecznie, poznawaj swoje ciało i swoje seksualne możliwości. Najgorszym wrogiem przyjemności jest presja.

DWUDZIESTOLATKA W LICZBACH

Pełna energii i pasji, ciekawa świata, naiwna, trochę niepewna siebie.

17%

38%

80%

89%

37%

68%

dwudziestolatek zgodziłoby się na seks na pierwszej randce miało dwa albo więcej orgazmów podczas ostatniego stosunku chciałoby więcej
pieszczot oralnych
miało tylko
jednego partnera
nie osiągnęło orgazmu
podczas ostatniego
stosunku
najbardziej ceni
to, że: „On daje mi
poczucie bezpieczeństwa”

 

Gdy masz 30 lat...

Lepiej znasz siebie, wiesz, czego chcesz, i umiesz do tego dążyć. I nie chesz tracić czasu na głupoty.

Trzydziestki już nie muszą obsesyjnie prowadzić bujnego życia towarzyskiego i przejmować się, co też myślą o nich inni. Zależy im raczej na szczęściu osobistym. Są aktywne i przechodzą seksualne przebudzenie.

Profil randkowy

Wiele kobiet w tym wieku zaczyna słyszeć tykanie zegara biologicznego. To bardzo wpływa na wybór kandydatów do randkowania. Szkoda czasu na zadawanie się z nierokującymi typami. To okres, gdy przypominają nam się sympatyczni koledzy z dawnych lat, których porzuciłyśmy na rzecz nowych ekscytujących znajomości. Pamiętacie portal Nasza Klasa? To między innymi dzięki sentymentom trzydziestolatek bił rekordy popularności. Trzydziestki też już czego innego wymagają od randek. Zamiast hałaśliwych klubów i radosnego upijania się, wolimy wyjście na bardziej kameralną imprezę albo np. wspólne gotowanie. W ten sposób mamy szansę lepiej przyjrzeć się facetowi.

Profil seksualny

Badacze z University of Texas w Austin wykazali, że trzydziestolatki częściej myślą i fantazjują o seksie, częściej uprawiają seks i – co więcej – częściej są skłonne uprawiać seks z kimś, kogo znają krótko. Można powiedzieć, że to ich nowa, ulubiona rozrywka. Wreszcie zrozumiały, o co chodzi w tym całym seksie, i bardzo im się to podoba. Dr Helen Fisher tłumaczy: „Kobiety po trzydziestce lepiej znają swoje ciało niż dwudziestolatki. Wiedzą, co lubią, i wiedzą, jak to powiedzieć facetom”. To właśnie trzydziestolatki najczęściej używają gadżetów seksualnych w łóżku. 14% badanych zadeklarowało, że podczas ostatniego seksu używało wibratora, a 42% nie ma nic przeciwko zabawom sado-maso.

30-LATKA W LICZBACH

Kiedyś najważniejsza była dobra zabawa w klubie, teraz rozmowy przy kieliszku dobrego wina.

2 na 3

85%

42%

14%

co najmniej raz używały pornografii do podkręcenia nastroju przyznaje się do fantazji seksualnych z innymi mężczyznami niż stały partner (tylko 85%?) uważa, że seks z elementami Pana Greya to niezły pomysł używało wibratora podczas ostatniego seksu

 

Gdy masz 40 lat...

Czterdziestka to nowa trzydziestka. Nigdy wcześniej kobiety w tym wieku tak dobrze się nie bawiły.

Ona już nie umawia się w barach z koleżankami – woli kogoś, kto będzie się z nią cieszył wspólnym życiem.

Profil randkowy

Kobieta 40+ jest odważna – w pracy i w związkach. Po przekroczeniu czterdziestki poziom estrogenu i testosteronu spada, ale testosteronu wolniej. „Dlatego zauważamy u kobiet 40+ wpływ testosteronu na zachowanie – mówi Fisher. – Kobieta 40+ jest zdecydowana, nie owija w bawełnę, jest realistką, może też być odważniejsza i bardziej niezależna”. Chce mieć przy sobie faceta, który będzie dobrym kompanem do zabawy: od chodzenia po górach po rajd po galeriach 

Profil seksualny

Kobiety 40+ uwielbiają seks. To one najczęściej wśród innych grup wiekowych decydują się na seks na pierwszej randce. Najczęściej też osiągają orgazm podczas ostatniego stosunku. „Kobieta czterdziestoletnia nie martwi się niepożądaną ciążą, dlatego może się bardziej wyluzować podczas seksu i częściej go uprawiać” – mówi Fisher. Wie, jak działa na mężczyzn, i przestaje się tak obsesyjnie przejmować kilogramami. Za to bardziej dba o erotyczną oprawę – bieliznę, otoczenie.

CZTERDZIESTOLATKA W LICZBACH

Odważna, świadoma siebie, zabawna – taka kobieta to wyzwanie.

29%

86%

68%

38%

69%

nie ma nic przeciwko
seksowi na
pierwszej randce,
jeżeli jest chemia
miało co najmniej jeden orgazm podczas ostatniego stosunku podczas ostatniego
stosunku osiągnęło
orgazm szybciej niż
partner
uprawia czasem
seks z zawiązanymi
oczami
masturbowało się
przy partnerze

ZOBACZ TEŻ: Seks - źródło zdrowia i młodości.

Zobacz również:
REKLAMA