Jak stworzyć udany związek: 4 patenty od WH

Naukowcy nie są bezdusznymi i oderwanymi od rzeczywistości wariatami. Zależy im także na tym, żeby ludzie byli szczęśliwi. Dlatego przepytali setki długotrwałych par o ich sekret na wspólne życie. I oto mamy 4 wskazówki, które pomogą Ci stworzyć udany związek.

zakochana para, związek, randka, całowanie się fot. shutterstock.com
Kluczowe dla udanego związku są partnerskie relacje.

1. Nie walcz o Oscara

No chyba że chcesz podziękować ze sceny członkom Akademii za zrujnowanie Twojego małżeństwa. Zdobywczynie Oscara są o 63% bardziej narażone na rozpad związku niż ich mniej zdolne koleżanki po fachu – jak wynika z badań na Carnegie Mellon University oraz University of Toronto. (Nominacji też raczej unikaj: 60% nominowanych rozwodzi się w ciągu następnych kilku lat).

Wszyscy wiedzą, że artyści częściej rozwodzą się niż normalni śmiertelnicy, niemniej nagły, ogromny sukces kobiety jest zagrożeniem dla każdego związku. Mężczyźni pod każdą szerokością i długością geograficzną źle sobie z tym radzą.

Stereotyp, że to mężczyzna powinien się koncentrować na robieniu kariery i być głównym żywicielem rodziny, trzyma się zadziwiająco mocno, mimo emancypacji kobiet.

Jeżeli to kobieta w związku zarabia więcej, to powoduje to dyskomfort (nawet jeśli na poziomie świadomym deklarujemy, że w ogóle nam to nie przeszkadza). To dlatego lepiej wybierać sobie partnerów podobnych do siebie pod względem wykształcenia i aspiracji życiowych. 

Pieniądze to niełatwy temat. I to na każdym etapie znajomości. Dlatego dowiedz się, jak rozmawiać o pieniądzach w  związku.

2. Szukaj feministy

Przeczytaj jeszcze raz punkt 1. i idź po rozum do głowy. Im bardziej naszpikowany patriarchalnymi stereotypami jest Twój facet, tym trudniej Ci będzie wprowadzić układ partnerski.

Jak sprawdzić, jakie wzorce przechowuje w umyśle Twój wybranek? Bardzo prosto: jedna wizyta z nim u jego rodziców powinna dać Ci jasny obraz tego, z czym będziesz się zmagać.

Bo choćbyśmy nie wiem jak się buntowali, to rodzina pierwotna wywiera na nas najsilniejszy wpływ. Jeżeli jego rodziców łączy fajna, partnerska relacja, oboje realizują się zawodowo – to fantastycznie.

selfie, przyjaciele, impreza fot. shutterstock.com
Bierzcie dobry przykład z innych szczęśliwych par.

3. Przyjaźnijcie się ze szczęśliwymi parami

Jest takie stare polskie przysłowie: „Z kim przestajesz, takim się stajesz”. W ostatnich latach psycholodzy udowodnili, że to święta prawda. Kiedy wasi przyjaciele się rozstają, ryzyko, że was spotka to samo, wzrasta aż o 75%.

Jeśli tworzycie grupę towarzyską złożoną z kilku par, wspierajcie się nawzajem w kryzysach. Bo szczęście jest zaraźliwe: optymistyczni przyjaciele oraz rodzina tworzą ochronny pas bezpieczeństwa dla naszego związku.

para, seks fot. shutterstock.com
Bez seksu nie ma udanego związku.

4. Co najmniej jedno bzykanko na tydzień

Wmawiają nam, że powinnyśmy uprawiać mnóstwo seksu, by mieć dobry związek. I faktycznie – pary, które są zadowolone ze swojego życia seksualnego, są również bardziej zadowolone ze związku.

Ale ocena tego, co to znaczy „dużo seksu”, jest bardzo względna. Z licznych badań wiemy, że ludzie są najbardziej zadowoleni, gdy wydaje im się, że uprawiają seks częściej niż inni.

Zabawne, bo akurat w ankietach dotyczących życia seksualnego ludzie kłamią najczęściej (nawet w anonimowych). Choć coś udało się ustalić z pewnością: aby oceniać swoje życie seksualne jako udane, wystarczy nam jedno bzykanko tygodniowo.

Co zrobić, gdy znacie się jak łyse konie i ochota na seks jest coraz mniejsza? Dowiedz się więcej na temat pożądania w długotrwałym związku.

WH 06/2016

Zobacz również:
REKLAMA