Jak rozpoznać psychopatę w związku?

Czy przyszło Ci kiedyś do głowy, że ten świetny, pełen uroku, zabawny facet, z którym się spotykasz może być psychopatą? Nigdy Cię nie zaniepokoiła jego skłonność do mijania się z prawdą? Albo notoryczne niedotrzymywanie słowa? 

| Data aktualizacji: 2020-11-25
Związek z psychopatą fot. Shutterstock
Czy Twój chłopak nie jest psychopatą?

Być może wydaje Ci się, że psychopata wygląda jakoś szczególnie, ma "coś" w oczach, albo zachowuje się dziwnie. Nic bardziej mylnego, psychopata może być przystojnym, sympatycznie wyglądającym facetem, który ma tylko jeden defekt, niedostrzegalny dla zakochanej kobiety. Otóż nie odczuwa on emocji w taki sposób, jak Ty. Nie dręczy go poczucie winy, nie jest w najmniejszym stopniu empatyczny. On tylko wie, że inni ludzie mają emocje i potrafi to bezlitośnie wykorzystywać dla swoich celów.

Psychopaci są mistrzami manipulacji, uwodzą urokiem osobistym, oszukują, szantażują emocjonalnie, wpędzają w poczucie winy, grożą, wszystko po to, aby osiągnąć swój cel.

Na czym polega psychopatia?

Skąd się to bierze w człowieku? Nie do końca wiadomo. Wciąż trwają dyskusje w jakim stopniu może wpłynąć na to trudne dzieciństwo - brak miłości i opieki, a na ile zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu - szczególnie obszarów odpowiadających za emocje.

Współczesne podręczniki psychiatryczne definiują psychopatię jako element antyspołecznych zaburzeń osobowości. Taka osoba nie respektuje praw innych ludzi i aktywnie je narusza. Nie liczy się z uczuciami innych, a jej zachowanie stawia innych w niekomfortowej, a często niebezpiecznej sytuacji. To zachowanie typowe dla przestępców. Wielu psychiatrów wierzy w zero jedynkową diagnozę psychopatii - albo się nim jest, albo nie. Większość jednak sądzi, że jest to cecha stopniowalna, jak większość cech osobowości, czyli np. można mieć pewne rysy psychopatyczne tylko w minimalnym natężeniu.

Szacuje się, że w każdej populacji znajdziemy od 0,2 do 3,3% ludzi dotkniętych antyspołecznym zaburzeniem osobowości (to jest całkiem sporo). A psychopatów? Psycholog dr Martha Stout w swojej książce "The Sociopath Next Door" sugeruje, że co najmniej 4% populacji nie odczuwa poczucia winy. Myślicie, że to mało? W 40 milionowym kraju to jest 1 600 000 osób! I nie ma tu miejsca na parytety. Magazyn International Journal of Women's Health opublikował badania z których wynika, że wśród psychopatów miażdżącą przewagę mają mężczyźni.

związek, para, kłótnia fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Po czym go rozpoznać?

Najtrudniejsze w obcowaniu z psychopatą jest to, że on doskonale umie się maskować. Ale spróbuj podczas rozmowy wsłuchać się w swoje prawdziwe odczucia, bowiem intuicja jest dobrym detektorem niepokojących zachowań. Psychopaci bardzo często posługują się kłamstwem (to wygląda tak, jakby po prostu nie mogli się powstrzymać), dlatego prędzej czy później odkryjesz, że coś w tych historiach się nie klei.

Często kłamią zupełnie bezinteresownie, ot tak, żeby błysnąć w towarzystwie, jeszcze częściej, żeby usprawiedliwić swoje notoryczne niedotrzymywanie słowa (i zdrady, jasna sprawa). To co ludzi (a szczególnie kobiety) do nich przyciąga, to ich niesłychany urok osobisty. Są energetyczni, a w ich towarzystwie możesz czuć się jak na nieustannej imprezie. Dzieje się tak dlatego, że łatwo się nudzą i nieustannie poszukują stymulacji, wyzwań, adrenaliny.

ZOBACZ KONIECZNIE: Jak poznać, że ktoś kłamie?

Niestety te szczęśliwe euforyczne chwile często są przemieszane z innymi, w których zachowują się bezdusznie, szczególnie, kiedy myślą, że nikt tego nie widzi. Na przykład - wyjeżdżasz w delegację, zostawiając mieszkanie i psa pod opieką swojego chłopaka. Wracasz następnego dnia wieczorem i zastajesz zabiedzonego psa oraz pustą lodówkę, co oznacza, że musisz jeszcze wieczorem, zmęczona, iść z psem na spacer i nie masz nic następnego dnia na śniadanie.

W ramach usprawiedliwienia zostajesz poczęstowana jakąś wzruszającą historią o tym, jak ratował z opresji babcię, tak że sama czujesz się winna, że w ogóle miałaś pretensje o psa. W następnej kolejności on uznaje, że skoro już tyle dla Ciebie zrobił, w końcu popilnował mieszkania, to może się już do Ciebie wprowadzić.

Łatwo przeoczyć zakochanej kobiecie, jaką bezdusznością jej facet się wykazał, że kompletnie o nią nie zadbał, nie pomyślał jak się może czuć. Tak, bo to jest właśnie cecha kluczowa - psychopaci nie mają empatii, co znakomicie im ułatwia wykorzystywanie innych ludzi.

mężczyzna conrado / shutterstock.com
fot. conrado 2015/shutterstock.com

Co robić? Ratować się

Jeżeli odkryjesz, że jesteś w związku z psychopatą, najlepsze co możesz zrobić, to zakończyć tę relację. Nie uda Ci się go zmienić, bo nawet gdybyś była najlepszą terapeutką świata (a chyba nią nie jesteś), to wiedz, że oni są odporni na wszelkie próby terapii. Psychopatia też nie mija z wiekiem i nie przechodzi pod wpływem miłości "dobrej kobiety".

Zaryzykowalibyśmy stwierdzenie, że "dobre kobiety" są dla psychopatów wręcz wymarzonymi ofiarami, na których mogą spokojnie żerować, manipulować, okłamywać, wpędzać w poczucie winy i generalnie rozwijać swoją psychopatię w najlepsze. Wbij sobie do głowy, że psychopata nie odczuwa emocji w ten sam sposób, co Ty. Nie będziesz z nim szczęśliwa. Zasługujesz na faceta, który Cię będzie kochał, szanował i troszczył się o Ciebie. Psychopata Ci tego nie da, bo nie potrafi.

PS. Czasem zdajemy sobie sprawę, że nasz związek powinien dobiec końca. Jak uświadomić sobie, że taka wyniszczająca relacja jest bez perspektyw? Poznaj 5 oznak toksycznego związku.

Zobacz również:
REKLAMA