Erotyczne sny – skąd się biorą i o czym świadczą?

Czy sny są tylko bredzeniem zmęczonego mózgu, czy może są jak zaszyfrowane wiadomości od naszej podświadomości, które warto odczytać? Zobacz, co oznaczają erotyczne sny, które nas zaskakują.

erotyczne sny fot. Shutterstock.com

"Każdy sen może mieć znaczenie, ale trafne odczytanie go zależy od osobistych doświadczeń" – twierdzi dr Ruben Naiman, psycholog kliniczny i specjalista od snów z Uniwersytetu Arizony. Na przykład sen o byłym może mieć różne znaczenie dla różnych osób w zależności od tego, z czym nam się kojarzy ta utracona miłość. Aby zrozumieć swoje sny, warto przemyśleć, co wszystkie główne elementy snu – ludzie, miejsca czy rzeczy – mogą dla nas symbolizować.

Erotyczne sny – sen o seksie wcale nie musi być o seksie

W filmach często pojawia się taki motyw: bohaterce śni się kolega z pracy, a po przebudzeniu ona wreszcie sobie uświadamia, że zawsze kochała tego nieśmiałego okularnika. Niestety, w prawdziwym życiu tego typu objawienia pojawiają się bardzo rzadko. Sny są bardzo specyficznym metaforycznym językiem, który nie tak łatwo rozszyfrować. A już z pewnością żaden „Sennik egipski” nie jest do niego kluczem. Kiedy śnią się „zęby”, to nie oznacza tego samego dla wszystkich. „Musisz trochę popracować, aby dotrzeć do ich sedna, ponieważ każdy sen ma osobiste znaczenie, które odzwierciedla tylko Twoje konkretne doświadczenia” – mówi dr Rubin Naiman. Jak przeanalizować swój sen i odkryć, co podświadomość ma Ci do powiedzenia? Dr Deirdre Barrett, psycholog z Uniwersytetu Harvarda, poleca taką technikę: udawaj, że rozmawiasz z kimś z innej planety, i opisz wszystko, co się wydarzyło – kto, co, gdzie, jak – tak jakby ten rozmówca kompletnie nic nie wiedział o świecie. Może odkryjesz, że sen o seksie wcale nie był o seksie, ale o innym brakującym elemencie Twojego życia.

Erotyczny sen – Sen o seksie z byłym

Nie, to nie jest dobry moment na wysyłanie do niego wiadomości: „Tęsknię za tobą”. Jasne, może tak być, że Twoja podświadomość popycha Cię do powrotu w jego objęcia, ale równie dobrze może to być jakaś próba zamknięcia tego etapu Twojego życia. „Sny mają na nas terapeutyczny wpływ – wyjaśnia Naiman. – Można też na nie patrzeć jak na proces przetrawiania danych”. Bierzemy na tapet trudne doświadczenie, takie jak rozstanie, i rozbieramy je na części, aby je zrozumieć. Może we śnie wszystko szło świetnie, dopóki nie powiedział czegoś, co Cię zraniło? Hmm... Czy nie robił tego również wtedy, gdy się spotykaliście? O tak, wszystko jasne! W zależności od doświadczeń z by- łym sen może dotyczyć także cech, których Ci brakuje. Postacie ze snu często uosabiają pewne aspekty na- szej własnej osobowości. Na przykład w czasach, gdy byliście razem, czułaś się bardziej spontaniczna i zabawowa niż teraz. To może być zachęta do ponownego odnalezienia tej części Ciebie, a nie powrót do martwego już związku.

Erotyczny sen – Sen o seksie z przyjacielem

Uwielbiasz swojego starego kumpla, ale nigdy nie pragnęłaś się z nim kochać, dopóki... nie wszedł nieproszony do Twojego snu. Niekoniecznie oznacza to, że chcesz dodać bonus w postaci seksu do Waszej przyjaźni na jawie, ale może to być pierwszy raz, kiedy zarejestrowałaś impuls ze swojej podświadomości. Możliwe, że wyłapałaś jakieś wibracje, nie zdając sobie z tego sprawy. Jeśli chcesz zachować czysto platoniczny charakter przyjaźni, to czas na zadanie sobie pytań: co takiego szczególnego jest w moim kumplu? Czym się różni od innych moich znajomych? Co najbardziej w nim lubię? Uświadomienie sobie tych cech może pomóc w od- blokowaniu tego, co jest dla Ciebie istotne w życiu. A jaki był seks? Czy było to jakieś charakterystyczne doświadczenie? Może chodzić o to, że pragniesz tego typu bliskości ze swoim aktualnym partnerem: zaufania opartego na przyjaźni, poczucia, że możesz się odsłonić i czuć się w tym bezpieczna.

Erotyczny sen – Sen o seksie z kolegą z pracy albo z szefem

Układ sił jest naturalnie inny – w zależności od tego, czy to szef czy to kolega z pokoju obok – chociaż jedno i drugie jest pewnie źle widziane w Twojej firmie. Ale prawdą jest, że z ludźmi z pracy łączą nas często emocje, których nie doświadczasz w swoim związku. Poza tym w pracy na ogół występujesz w swojej „lepszej wersji”: umalowana, ładnie ubrana, na szpilkach. A Twój facet widuje Cię w szlafroku, potarganą i „udomowioną”. To może być tęsknota za tym, żeby w swój erotyczny związek wnieść trochę inną stronę swojej natury: może bardziej elegancką, tajemniczą, albo władczą i kompetentną? Tę tęsknotę za dominacją szczególnie odzwierciedla sen o seksie z szefem. Co oczywiście nie znaczy, że Twój kolega czy szef nie może Cię zwyczajnie i po ludzku pociągać erotycznie. To też się często zdarza, bo też raczej masz kontakt z ich bardziej „wygładzoną” stroną osobowości.

Erotyczny sen – Sen o seksie w dziwnych miejscach

Masz sen o seksie ze swoim partnerem, ale lokalizacja jest nietypowa – obcy kraj, tropikalna plaża, kosmos – lub w miejscu, które jest całkowicie normalne w każdej innej sytuacji, z wyjątkiem seksu (klatka schodowa, sklep z tapetami, plac zabaw). Interpretacja oczywiście zależy głównie od Twoich skojarzeń z tym miejscem (nawet jeśli nigdy tam nie byłaś w prawdziwym życiu). Poza prostymi i oczywistymi skojarzeniami, że tęsknisz za jakąś odmianą albo większą dawką romantyzmu (seks w Wenecji), to można na te sny patrzeć też inaczej. Jeśli we śnie czujesz się zagubiona, jesteś w obcym kraju, nie znasz języka, to może oznaczać, że trudno Ci dogadać się z partnerem, potrzebujesz kontaktu na głębszym poziomie. Wciąż czujesz się przy nim trochę nieswojo i samotnie.

Erotyczny sen – Sen o seksie z kobietą

Zakładając, że do tej pory byłaś hetero, to taki sen wcale nie musi oznaczać, że grałaś po złej stronie boiska i Twoja podświadomość postanowiła Ci to uświadomić. Sny nie są na ogół takimi bezpośrednimi komunikatami. Możesz po prostu spróbować przeanalizować swoje relacje z kobietami. Kiedy pokopiesz głębiej, może uświadomisz sobie, że nie masz takich bliskich przyjaciółek, tylko same koleżanki i znajome, i tęsknisz za bliską przyjaźnią. Ale z jakiegoś powodu nie masz zaufania do innych kobiet. Być może dojdziesz do jakichś trudnych relacji z własną mamą. Sny mogą być jak labirynty, prowadząc nas w zaskakujących kierunkach przez poukrywane zakamarki naszej pamięci. Warto je odcyfrowywać, bo to kopalnia wiedzy o sobie.

REKLAMA