Dlaczego nie czuję już pożądania?

To się zdarza. Nie z dnia na dzień. Stopniowo, niezauważalnie. Kiedyś nie mogłaś się doczekać, żeby się do niego przytulić, a dziś na samą myśl o jego dotyku zaczyna Cię boleć głowa.

Kochanie głowa mnie boli. Shutterstock.com
Dziś nie, kochanie. Boli mnie głowa.

Najgorsze jest to, że problem nie tkwi w nim, tylko najwyraźniej w Tobie. Bo kiedyś w ogóle interesowali Cię mężczyźni - nawet gdy byłaś w związku, potrafiłaś fantazjować o szaleństwach z przystojnym, idealnie zbudowanym brunetem, którego widziałaś w siłowni. A dziś nic. Zero dreszczyku, przyspieszonego bicia serca, mrowienia… Tak jakby coś się w Tobie wypaliło. Co robić?

Z ankiety przeprowadzonej przez serwis „Zdrowa ONA” wynika, że 25% w takiej sytuacji zamiast iść do seksuologa lub ginekologa (co oczywiście nie oznacza, że 75% idzie!), próbuje się „naprawić” samodzielnie. Samodzielnie diagnozują, że to przez pigułki antykoncepcyjne, albo szukają rozwiązania w internecie (czyli tu, gdzie jesteś teraz), gdzie dowiadują się, że problem da się łatwo rozwiązać specjalnymi suplementami. Wprawdzie te dla kobiet nie są aż tak popularne jak reklamowane wszędzie środki na potencję dla facetów, ale istnieją. Pytanie, czy są skuteczne?

A może zmienić pigułki?

„Na poziom libido wypływają dwie grupy czynników – biologiczne i psychogenne. Do pierwszej grupy zaliczamy stan hormonalny, przemęczenie, przyjmowanie określonych leków, stan zdrowia, a do drugiej nastawienie psychiczne kobiety do partnera oraz akceptację siebie. Wiele pań sądzi, że suplementacja załatwia wszystkie kłopoty, podczas gdy w większości przypadków niezbędna będzie wizyta u specjalisty, który może zadecydować o zmianie tabletek antykoncepcyjnych na takie, które nie wpłyną negatywnie na libido. Od października 2014 roku dostępne są w Polsce tabletki z octanem chlormadinonu, pochodną progesteronu, które nie wpływają negatywnie na poziom popędu seksualnego kobiety, jak pokazują dotychczasowe badania” – wyjaśnia dr Tomasz Leonowicz, ginekolog, seksuolog.

Co wzmacnia libido?

Szukając odpowiedzi na to pytanie zajrzałyśmy serwisów medycznych, szukając który zajmuje się sprawdzaniem różnych substancji, opierając się jedynie na badaniach naukowych, a nie na dowodach anegdotycznych, typu „a mojej koleżance pomogło”. Badania naukowe potwierdzają więc, że w poprawieniu kobiecego libido może pomóc:

- maca, zwłaszcza czerwona

Jedno, nie największe badanie, wykazało zwiększenie pożądania u kobiet po menopauzie.

- ekstrakt z ziaren kakaowca

W zasadzie jest to suplement przeznaczony dla mężczyzn, ponieważ poprawia ukrwienie okolic intymnych. W przypadku kobiet lepsze ukrwienie miednicy również może się przekładać na większą satysfakcję z seksu. A udany seks budzi apetyt na więcej.

- kava kava

W zasadzie jest to substancja obniżająca poziom leku, ale jako że spadek libido może być spowodowany nerwicą, wyrównanie poziomu lęku może skutkować powrotem pożądania. Uwaga, do niedawna była w Polsce na liście substancji zakazanych, od tego roku została zdjęta z indeksu.

- żelazo

To suplement w pełnym znaczeniu tego słowa. Jego niedobory mogą spowodować spadek libido, a jako kobieta co miesiąc tracisz sporo żelaza wraz z krwią menstruacyjną. Żelazo możesz uzupełnić nie tylko suplementami - spore dawki znajdziesz w jedzeniu: jedz wątróbki, kaszankę i wołowinę, a jeśli nie jadasz mięsa, sięgnij po kakao, pistacje kaszę gryczaną i szpinak.

A co jest stratą kasy?

Według serwisu Examine.com śmiało możesz sobie podarować reklamowane jako wzmacniacze libido substancje takie jak: DHEA, L-DOPA czy ginko biloba. Nie jest wykluczone, że działają, ale solidnych badań potwierdzających takie właściwości brak.

O ile wydawanie pieniędzy na specjalne suplementy nie zawsze jest rozsądne, o tyle bez obaw możesz spróbować uwzględniać w kuchni składniki o działaniu afrodyzjakalnym. Afrodyzjaki mogą pomóc nie tylko Tobie, ale i jemu.

Pamiętaj, że niemal każdy problem łóżkowy da się rozwiązać. Trzeba tylko zidentyfikować jego źródło i zacząć działać. Warto, bo życie bez seksu jest nudne.  

REKLAMA