Czy różnica wieku w związku zwiększa ryzyko rozwodu?

Gdy tylko informujesz swoich przyjaciół, że zaczęłaś się spotkać z kimś nowym, najpierw słyszysz, co on robi, a chwilę później – ile ma lat? Jeśli różnica wieku nie przekracza ilości palców jednej dłoni, nic się nie dzieje, ale co jeśli związałaś się z dużo starszym mężczyzną?

gwiazdy, pary, związek, różnica wieku, Michael Douglas, Caterine Zeta-Jones fot. shutterstock.com
Michael Douglas i Caterine Zeta-Jones są małżeństwem od 2000 r. Aktorka jest młodsza od męża o 25 lat.

Jeśli potrzebowałabyś dwóch dłoni, żeby to dokładnie policzyć, ile lat ma Twój ukochany lub – co gorsza – sięgnąć po stopy, natychmiast przybierają zmartwioną minę i zaczynają się dopytywać, czy na pewno wiesz, co robisz.

Zobacz: Dobre rady życzliwych, czyli Twój facet pod lupą otoczenia

Ale nie będziemy się dziś zajmować tym, jak sobie radzić z oceniającymi przyjaciółmi. Spróbujemy natomiast odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście istnieje coś takiego jak idealna różnica wieku między mężczyzną i kobietą, którzy chcą być parą. 


Kilka lat temu uczeni z Emory University przepytali dokładnie ponad 3000 kobiet i mężczyzn i odkryli, że już 5 lat różnicy sprawia, że ryzyko rozwodu wzrasta o 18% w porównaniu z parami, w których oboje małżonkowie byli w tym samym wieku.

Różnica 10 lat zwiększała ryzyko rozwodu o 39 procent, a wśród par, w których różnica wynosiła 20 lat, ryzyko wzrastało o 95%. Na pierwszy rzut oka wygląda to jak ponura przepowiednia, jeśli Twój facet jest od Ciebie starszy. Ale zanim pójdziesz przyspieszyć przeznaczenie, doczytaj do końca.

Po pierwsze, to, że ryzyko rozwodu jest o 95% większe niż wtedy, gdy małżeństwo jest związkiem równolatków wcale nie oznacza, że 95% par, powiedzmy, 20 latki z 40-latkiem się rozstaje. Oznacza to tylko, że takie pary rozstają się ze sobą niemal dwukrotnie częściej niż równolatki. Jest różnica, prawda?


gwiazdy, pary, związek, różnica wieku, Woody Allen, Soon Yi-Previn fot. shutterstock.com
Ten związek wywołał niemały skandal! Woody Allen w 1997 r. ożenił się z młodszą o 34 lata Soon Yi-Previn.

Co więcej, metodologia tych badań została później poddana w wątpliwość – o ile bez wątpienia istnieje korelacja między różnicą wieku i ryzykiem rozwodu, o tyle na podstawie tych konkretnych badań nie da się go aż tak precyzyjnie wyliczyć.

Dr Jessica O’Reilly, słynna amerykańska seksuolog, zwraca uwagę, że „oprócz różnicy wieku istnieje wiele innych czynników wpływających na trwałość związku. Ważne jest też wykształcenie, pochodzenie, dochody, oraz oczywiście to coś, co nazywamy osobowością.

Im więcej różnic, tym ryzyko niepowodzenia większe. Wiek nie ma aż takiego znaczenia. Ba, czasami różnica 20 lat bywa zaletą. „W takich parach starszy partner (lub partnerka, oczywiście) może pełnić funkcję przewodnika, głosu rozsądku i doświadczenia, a młodsza druga połówka wnosić w związek zapas świeżej energii – mówi dr Jane Greer, seksuolog zajmujący się m.in. terapią małżeńską.

 

gwiazdy, pary, związek, różnica wieku, Harrison Ford, Calista Flockhart fot. shutterstock.com
Harrison Ford jest o 22 lata starszy od swojej żony Calisty Flockhart. Są małżeństwem od 2010.

Inne statystyki, np raport firmy prawniczej JMW Solicitors, mówią, że około 20% rozwodów w Wielkiej Brytanii to rozstania par, w których różnica wieku przekracza 7 lat. Jeszcze inne badania, tym razem Brytyjczyków z Office of National Statistics wykazały, że nie istnieje wyraźna korelacja między różnicą wieku a prawdopodobieństwem rozwodu.

Wobec tak niespójnych danych, najlepiej więc zaufaj sercu. Jeśli zakochasz się w młodszym od siebie facecie, nie słuchaj podszeptów zazdrosnych koleżanek, że to jeszcze dzieciak, że na pewno chce Ci tylko wykorzystać. I podobnie, gdy Twój wybranek będzie od Ciebie starszy.

Słuchaj tylko opinii tych, którzy odnoszą się do cech charakteru Twojego wybranka, nie do jego wieku (On ma trudny charakter?). Bo wiek to pojęcie względne. Znamy dwudziestoletnich mentalnych starców i 60-letnich młodzieńców tryskających energią. Ty znajdź swojego wybranka i nie zaglądaj mu w dowód. Sprawdź tylko, czy już go ma.

REKLAMA