Czy częstotliwość seksu świadczy o bliskości w związku?

„Pary, które często uprawiają seks, czują się bardziej szczęśliwe”, „Częsty seks zapobiega kryzysom małżeńskim”, „Rzadki seks zwiększa ryzyko rozstania” – chyba każda z nas słyszała takie i podobne stwierdzenia. Czy to jednak na pewno prawda? Czy jeśli uprawiasz seks tylko 3-4 razy w miesiącu, to naprawdę masz gorszy związek? Przeczytaj i dowiedz się, jak często Polacy lądują w łóżku, ile seksu czyni nas zadowolonymi i co (ale tak naprawdę) cieszy tych, którzy znacznie przekraczają normy.

seks w związku Getty Images

Seks – czy więcej znaczy lepiej?

O tym, że ilość zbliżeń pozytywnie wpływa na to, w jaki sposób postrzegamy naszego partnera (w kontekście pozytywnym lub negatywnym), poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Stanu Floryda – kilka lat temu ich praca została opublikowana w „Psychological Science”. Badacze najpierw zapytali grupę ponad 200 nowożeńców, czy uważają, że częstotliwość seksu wpływa na ich poczucie szczęścia. Zgodnie z przewidywaniami małżonkowie uznali, że nie. Następnie przeprowadzono badanie – wyświetlano uczestnikom pojedyncze słowa, prosząc o błyskawiczną ocenę (za pomocą przycisku), czy dane słowo jest pozytywne czy też nie. Badani nie wiedzieli, że przed publikacją każdego słowa na ekranie pojawia się zdjęcie ich partnera – znikało ono tak szybko, że uczestnicy mogli je zarejestrować tylko w podświadomości.

Okazało się, że pary, które często uprawiały seks, szybciej naciskały przycisk, gdy słowo miało pozytywny wydźwięk. Te, które uprawiały seks rzadziej, miały większy refleks przy naciskaniu słów o negatywnym znaczeniu. Według naukowców ma to związek z większą lub mniejszą sympatią do partnera, która w tym wypadku wiązała się z częstotliwością seksu.

 

Częsty seks, czyli ile?

Zasadnicze pytanie, które pojawia się w tym momencie, brzmi: „co to znaczy: częściej”. Czy często to raz na tydzień czy cztery razy w tygodniu? Jak często powinniśmy się kochać, aby utrzymać bliską relację z partnerem?

Badania dowodzą, że dla podtrzymania ciepłych relacji z partnerem i satysfakcji ze związku wystarczy seks… raz w tygodniu. Potwierdza to artykuł zamieszczony w „Social Psychological and Personality Science” – jego autorzy porównali poziom zadowolenia ze związku u par, które uprawiają seks 2-3 razy w tygodniu i u tych, które kochają się tylko raz na tydzień. Nie zauważono znaczących różnic – wszystkie pary określały swój związek jako szczęśliwy. Jednak zadowolenie z małżeńskich relacji gwałtownie spadało, kiedy partnerzy uprawiali seks rzadziej niż raz na siedem dni. Podobne wyniki zarejestrowano podczas innego badania, przeprowadzanego na Uniwersytecie Stanu Floryda.

Nie możemy jednak nie wspomnieć, że istnieje rzecz, która wyjątkowo cieszy osoby, które uprawiają seks aż kilka razy w tygodniu. Naukowcy z Uniwersytetu Kolorado w Boulder opublikowali swego czasu pracę o tytule: „"Seks a pogoń za szczęściem: jak życie erotyczne innych ludzi wpływa na nasze samopoczucie". Wynika z niej, że jeśli uprawiamy seks często, to jesteśmy szczęśliwi nie z powodu samej przyjemności, co z faktu, że… robimy to częściej niż sąsiedzi czy znajomi. Po prostu czujemy się wtedy lepsi.

Oczywiście na tę ostatnią nowinkę z medycznego świata należy patrzeć z przymrużeniem oka – badania badaniami, a są przecież i tacy, którzy po prostu lubią seks.

 

Wszystko jest ok

Wiemy już, że dla podtrzymania świetnej relacji między partnerami wystarczy seks raz w tygodniu. Czy jednak Polacy „stosują” się do takich zaleceń?

Jeśli weźmiemy pod uwagę badanie zrealizowane przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research, to nie powinniśmy obawiać się o jakość naszych związków. 7,6% z nas uprawia seks codziennie (aczkolwiek większość w tej grupie stanowią osoby poniżej 25 roku życia), 37% kocha się 2-3 razy w tygodniu, raz lub dwa razy na miesiąc seks uprawia 24,5%, z kolei rzadziej niż raz w roku – 11,3% (tutaj znowu najwięcej jest osób poniżej 25 roku życia).

Istnieje zatem niemal 50% szans, że uprawiasz seks minimum raz w tygodniu, co według naukowców sprzyja twojemu związkowi. Jeśli jednak znajdujesz się w grupie, która nie może pochwalić się taką częstotliwością – zmień coś.

Oto nasze propozycje:

  1. Porozmawiaj ze swoim partnerem o tym, że jesteś zmęczona. Jeśli przyczyną braku seksu jest twoje zmęczenie i przeciążenie obowiązkami, porozmawiaj z partnerem o zmianach. Ustalcie grafik obowiązków, powalcz o godzinę „tylko dla siebie”.
  2. Pozbądź się dzieci. Oczywiście tylko na chwilę. Nie miej wyrzutów sumienia, że odsyłasz je do babci tylko dlatego, że potrzebujesz chwili sam na sam z ich ojcem. Darzący się miłością rodzice to szczęśliwsze dzieci!
  3. Zrób coś nowego. Istnieje mnóstwo sposobów na urozmaicenie życia seksualnego – od afrodyzjaków, przez przebieranki, po zabawki erotyczne. Przestań wmawiać sobie, że to nie dla ciebie.
  4. Idź do seksuologa. Jeśli naprawdę już nic nie skutkuje, a chcielibyście poprawić wasze życie intymne, udajcie się do seksuologa. To świetny sposób na poznanie swoich pragnień i naprawienie tego, co być może zepsuła rutyna i zwyczajne zmęczenie codziennością.

ZOBACZ TEŻ: Udany seks - wykorzystaj swoje zmysły

Zobacz również:
REKLAMA