Czy Twój facet ma PMS? [syndrom męskiej nadpobudliwości]

Twój facet miewa humorki? Sprawdzamy, skąd się biorą te jego dziwaczne napady złości, nocne podjadanie i bezsensowne zakupy.

męskie humory fot. Getty Images

Od wieków to my, kobiety, byłyśmy uważane za tę bardziej humorzastą połowę ludzkości. Histeryczną, irracjonalną, rządzoną przez hormony i pełnie Księżyca. Na szczęście nauka przywróciła nam elementarne poczucie sprawiedliwości.

Otóż na zachowanie facetów też wpływają hormony. Stąd te ich nastroje, ponure milczenie czy ataki złości. Oczywiście, oni sobie to próbują racjonalizować, ale my już teraz wiemy swoje. I uczymy się, jak sobie z tym radzić.

Wybuchy złości

Było to wiosną, kiedy pojechaliście na pierwszą wspólną wycieczkę w góry. Po drodze kilka razy zwróciłaś mu uwagę (bardzo łagodnie), że wybrał najgorszą drogę, bo w złym miejscu zjechał z autostrady. On się po prostu wściekł. „Zawsze musi być wszystko tak, jak Ty sobie wymyśliłaś? Sama sobie jedź w te swoje głupie góry” – no, wiecie zresztą, co może krzyczeć wkurzony facet.

Co się za tym kryje? Być może winna jest pora roku. Poziom testosteronu podnosi się jesienią i nieco opada w marcu, kwietniu i maju. Ten spadek może powodować zarówno obniżenie nastroju, jak i nadmierną drażliwość, a czasem agresję.

„To może brzmieć dziwnie, jako że zwykle czytamy, że to właśnie testosteron, podstawowy męski hormon, jest odpowiedzialny za agresywność. Ale to raczej nagłe spadki jego poziomu wywołują irracjonalne napady złości” – mówi dr Jed Diamond, twórca pojęcia the irritable male syndrome (syndrom męskiej nadpobudliwości) oraz autor książki pod tym samym tytułem, który przez 40 lat studiował to zjawisko.

Pomóż mu

To nie jest łatwe, zwłaszcza gdy to Ty jesteś obiektem jego złości. Stawia Cię to od razu w pozycji defensywnej. Ale zamiast rozpoczynać bezsensowną walkę (Nie mów do mnie takim tonem!!!), daj mu przestrzeń, żeby ochłonął.

Odczekaj pięć minut, potem spróbuj lekko dotknąć swojego zezłoszczonego faceta. Połóż dłoń na jego udzie albo złap go za rękę i zapytaj po prostu (nie napastliwie), czy ma jakieś zmartwienie. Lekkie dotknięcie sygnalizuje, że chcesz go zrozumieć, a nie walczyć.

męskie humory fot. Getty Images

Wilczy apetyt

Pół godziny po kolacji zastajesz swojego faceta buszującego w lodówce albo kuchennej szafce w poszukiwaniu czegoś słodkiego. Co się za tym kryje? Czy przypadkiem Twój facet nie przeszedł ostatnio na dietę niskowęglowodanową?

Okazuje się, że niski poziom serotoniny, hormonu, który reguluje samopoczucie i apetyt, może być ubocznym skutkiem przejścia na dietę niskowęglowodanową, np. paleo. „Te diety są ostatnio bardzo popularne wśród mężczyzn, niestety panowie nie zdają sobie sprawy z tego, jak one wpływają na emocje” – mówi Diamond. Innym powodem ataków głodu może być brak słońca.

Pomóż mu

Serotonina pomaga nam kontrolować impulsy, czyli wzmacnia naszą wolę. Gdy jej poziom jest niski, po prostu ciężko nam się oprzeć pokusie. Co możesz zrobić? Po prostu nie kupuj śmieciowego jedzenia, tylko zadbaj o to, żeby mieć w domu zapas zdrowych przekąsek – niskokalorycznych, o niskim indeksie glikemicznym. Sama też się skusisz. Spróbuj np. któryś z 6 przepisów na zdrowe ciasteczka.

para, fit para fot. shutterstock.com

Grubawy i smutnawy

Stojąc przed lustrem w przedpokoju, klepie się po brzuchu i mówi, że nie pójdzie z Tobą kupować marynarki, bo jest za gruby. Gdyby nie to, że brzmi to okropnie seksistowsko, pomyślałabyś, że marudzi jak baba. Co się za tym kryje?

Tłuszcz na brzuchu jest związany z wyższym poziomem estrogenów – żeńskich hormonów” (tak, faceci też je mają) – mówi dr Diamond. Jeżeli on przybrał na wadze, to oprócz tego, że czuje się mniej atrakcyjny, przewrażliwiony na swoim punkcie, może też odczuwać spadek energii i obniżenie libido.

Pomóż mu

Nie pomoże ani zaklinanie rzeczywistości („Wcale nie jesteś taki gruby!”), ani też dobijanie gościa („Weź coś zrób ze sobą, bo nie mogę na ciebie patrzeć!”). Pomóż mu odzyskać pewność siebie, akcentując jego realne plusy, a potem, cóż, jako dobra partnerka zachęć go do wspólnego biegania i gotowania zdrowych rzeczy. Wspólne zainteresowania najbardziej łączą.

mężczyźni, gry komputerowe, hobby fot. shutterstock.com

Bezsensowne zakupy

Właśnie wrócił do domu z nowym PlayStation. To już drugi impulsywny zakup drogiego gadżetu w tym miesiącu. Co się za tym kryje? To wszystko wina stresu. „Im dłużej utrzymuje się w organizmie wysoki poziom hormonów stresu, tym bardziej obniża się poziom testosteronu” - mówi dr Diamond.

To z kolei sprawia, że Twój facet zaczyna tracić poczucie kontroli nad swoim życiem. W pewien sposób uderza to w jego męskość. Zakup drogiego gadżetu (na ogół takiego, który kobietom wydaje się kompletnie bezsensowny) pomaga przywrócić jego poczucie mocy sprawczej.

Pomóż mu

Istnieją naprawdę dużo tańsze sposoby radzenia sobie ze stresem. Wybierz taki, który najlepiej pasowałby do waszej sytuacji. Karnet na zajęcia jogi. Masaż. Wyjazd na weekend połączony z dużą ilością seksu. Zaaplikuj mu to lekarstwo, zanim wyczyści swoją kartę i nie starczy już na jogę.

Zapytałyśmy naszego kolegę z Men's Health o to, dlaczego mężczyźni marnują czas, a nierzadko i zarywają noce, na jakieś tam strzelanki i inne gierki.

fot. Ollyy 2014/shutterstock.com fot. Ollyy 2014/shutterstock.com

Czy on cierpi na syndrom męskiej nadpobudliwości?

Dr Jed Diamond stworzył zestaw objawów, dzięki któremu można łatwiej zdiagnozować, czy Twój partner cierpi na syndrom męskiej nadpobudliwości. Co to znaczy? Dr Diamond sądzi, że symptomy, dostrzegane przez obie płcie, są najbardziej charakterystyczne. „Najważniejsze, żeby zrozumieć, że jego zachowania i nastroje nie są skierowane przeciwko Tobie, tylko są po prostu skutkiem stresu” – tłumaczy.

5 podstawowych symptomów, które mężczyźni dostrzegają u siebie:

 • niezadowolony
 • przemęczony
 • niekochany
 • niedoceniony
 • samotny

5 podstawowych symptomów, które kobiety dostrzegają u swoich partnerów:

 • zdenerwowany
 • obwiniający
 • marudny
 • nieczuły
 • krytyczny

5 symptomów, które dostrzegają obie płcie:

 • niezadowolony
 • humorzasty
 • napięty
 • sfrustrowany
 • odrętwiały

 

para w barze, kłótnia w związku, rozmowa, sprzeczka fot. shutterstock.com
O nie, do Twojej matki nie idę!

Jego „babskie” problemy

Faceci są z Marsa? Akurat. Nasze czytelniczki zdradziły nam mniej i bardziej irytujące dziwactwa swoich partnerów.

 • „Mój mąż ma w szafie 16 par sportowych butów. Każda para ma swoje zastosowanie, a przede wszystkim musi pasować do reszty stroju”.
 • „Używa moich szczotek i grzebieni do czesania swojej brody”.
 • „Zawsze pakuje więcej rzeczy na wakacje niż ja. Po co komu sześć par kąpielówek?”.
 • „Ma kompletnego świra na punkcie płynów, olejków, soli i innych produktów do kąpieli. Ale przynajmniej ślicznie pachnie”.
 • „Szalenie poważnie podchodzi do swojej fryzury. Musi być po prostu perfekcyjna” .

Nasze przypadłości

On ma swój PMS, a nas też mogą... boleć jądra. To ostatnie to taki męski argument, dlaczego każde przytulanie powinno się według niego skończyć seksem, bo w przeciwnym wypadku jego jądra przybierają kolor niebieski i bolą.

Ale, jak się okazuje, kobiety też mogą źle znosić nierozładowane napięcie seksualne. Podniecenie bez finału i długo zalegające przekrwienie genitaliów może powodować nieprzyjemne odczucia, a nawet ból w obrębie miednicy. Ale nie jest to w żadnym stopniu groźne dla zdrowia. Chociaż nieprzyjemne. Każda z nas może zresztą pomóc sobie sama za pomocą własnej dłoni

WH 11/2016

Zobacz również:
REKLAMA