9 faktów i mitów o małżeństwie

Wokół małżeństwa narosło mnóstwo stereotypów. Niektóre są trafne, inne wręcz przeciwnie. Z pomocą ekspertów oddzielamy fakty od przesądów, abyś mogła podjąć właściwą decyzję, gdy uznasz, że nadeszła pora na Ciebie.

1. Małżeństwa rzadziej uprawiają seks

» To jest fałsz!

Nie obawiaj się, że zaraz po ślubie Twoja namiętny i pomysłowy w łóżku partner zacznie się zachowywać jak myśliwy, który już nie musi gonić króliczka. Badania nad zachowaniami seksualnymi małżeństw i wolnych związków, opublikowane w "Scandinavian Journal of Economics", wykazały, że małżonkowie mają o wiele więcej seksu niż ich niezaobrączkowani rówieśnicy. Co trzecia ślubna para deklarowała, że uprawia seks trzy razy w tygodniu. Nieźle, prawda?

I nie jest to, bynajmniej, ponury obowiązek małżeński. Jakość seksu ślubnego została oceniona wyżej. "Seks w małżeństwie traci urok nowości – mówi psychoterapeutka Lucy Beresford – ale lepiej zaspokaja naszą potrzebę czułości, bliskości i bezpieczeństwa". Z drugiej strony, strój francuskiej pokojówki od czasu do czasu nie zaszkodzi.

fot. wavebreakmedia 2014/shutterstock.com fot. wavebreakmedia 2014/shutterstock.com
fot. wavebreakmedia 2014/shutterstock.com

2. Wspólne życie przed ślubem to gwarancja dobrego małżeństwa

» To jest fałsz!

Fakt, że on zdążył zobaczyć Cię w maseczce na twarzy i z nieogolonymi nogami, nie sprawi, że dalsza wspólna podróż przez życie upłynie bez żadnych niemiłych niespodzianek. Naukowcy z Yale University odkryli, że małżeństwa, które poprzedzało wspólne mieszkanie, były dwa razy bardziej narażone na rozpad w ciągu pierwszych 10 lat niż te, które załatwiły temat po bożemu. Dlaczego?

Naukowcy wciąż się spierają. Być może chodzi o to, że pary, które żyły bez ślubu w poczuciu względnej wolności, po ślubie cierpią na syndrom lisa w pułapce i zamiast pracować nad związkiem, kombinują, jak tu się wyrwać. A może chodzi o naturalne zużycie materiału i pary, które żyły razem wcześniej, mają po prostu dłuższy staż. Do końca nie wiadomo.

Bez względu na to, gdzie leży przyczyna, nie zaszkodzi poznać dobre zasady wspólnego mieszkania.

kłótnia, związek, para fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

3. Kłótnie są znakiem, że nie pasujecie do siebie

» To jest fałsz!

Wręcz przeciwnie: to znak, że między wami jest wciąż OK – tak mówią badania. Problemy niewyrażone, zmiecione pod kanapę zachowują się jak ziarnka trawy pod chodnikiem. Trzeba je rozwiązywać na bieżąco. To nie znaczy, że masz wolną rękę, aby wydzierać się za każdym razem, gdy on prosi Cię o to, byś nie używała jego ulubionych T-shirtów z czasów liceum w charakterze szmaty do podłogi. Chodzi tutaj o spory, w których wam obojgu zależy na rozwiązaniu problemu, a nie na dokopaniu drugiej stronie.

Trzymaj się zalecanej przez dr. Johna Gottmana – specjalisty od konfliktów – zasady 5:1, czyli za każdym razem, kiedy krytykujesz partnera, spraw mu pięć razy przyjemność. Gdy proporcje te wynoszą 3:1, będziesz miała problemy.

fot. Mliberra 2015/shutterstock.com fot. Mliberra 2015/shutterstock.com
fot. Mliberra 2015/shutterstock.com

4. Małżeństwo jest wbrew naturze

» To jest prawda!

"Tam, gdzie jakaś nasza aktywność jest ubrana w wymyślne rytuały, najprawdopodobniej mamy do czynienia z działaniem wbrew biologii. Rytuały mają na celu wywarcie pewnej presji psychologicznej, abyśmy w tym wytrwali" – mówi Allan Pease, antropolog.

Zawarcie małżeństwa zrodziło się w dawnych wiekach jako rytuał religijny, dzięki któremu Kościół miał większą kontrolę nad tym, że dzieci, które urodzą się z tego związku, zostaną członkami danej wspólnoty i wychowane zostaną w tej samej wierze.

Oprócz tego, oczywiście, małżeństwo zabezpieczało interesy ekonomiczne partnerów i dzieci. Z biologicznego punktu widzenia jednak w interesie mężczyzny leży rozsianie swojego materiału genetycznego tak szeroko, jak tylko się da.

Fakt, że instytucja małżeństwa wciąż się utrzymuje, świadczy o tym, że dla człowieka współczesnego liczy się nie ilość dzieci, tylko ich jakość. Poza tym, publiczne podjęcie pewnego zobowiązania sprawia, że staramy się być bardziej konsekwentni.

para, związek fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

5. Kobiety bardziej potrzebują małżeństwa

» To jest prawda!

I to nie tylko dlatego, że każda kobieta chciałaby być w głębi duszy gwiazdą, a ślub, podczas którego występuje w roli głównej w pięknej sukni, daje jej taką szansę. Badania przeprowadzone na University of London wykazały, że kobiety zamężne w rzeczy samej czują się szczęśliwsze niż te żyjące w wolnych związkach. Dla dobrego zdrowia psychicznego mężczyzn ważne jest samo bycie w związku z kobietą.

para, związek, mężczyzna, kwiaty fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

6. Romantyczne gesty to klucz do szczęśliwego małżeństwa

» To jest fałsz!

Może w serialach, ale badania naukowe pokazują nam prawdę bardziej przyziemną. Kluczem do naprawdę szczęśliwego małżeństwa jest przywiązanie i przyjaźń. Prof. Charles Hill z kalifornijskiego Whittier College, analizując przez 25 lat rozmaite związki, sformułował złote zasady szczęśliwego małżeństwa.

Po pierwsze – nie zakochuj się w kimś dużo bardziej (albo dużo mniej) atrakcyjnym niż Ty sam. Po drugie – wybierz osobę w podobnym wieku i o podobnym poziomie inteligencji. Po trzecie – uprawiajcie dużo seksu.

para, związek, ślub, małżeństwo fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

7. Małżeństwo jest dobre dla zdrowia

» To jest prawda!

Węzeł małżeński najprawdopodobniej ograniczy Twój limit czasu spędzanego na plotkowaniu z koleżankami i oglądaniu kolejny raz "Przyjaciół", ale plusy zdrowotne są znacznie większe.

Jak wynika z badań naukowców Departamentu Antropologii Uniwersytetu w Massachusetts niezamężne kobiety są bardziej niż mężatki narażone na menopauzę już przed 45. rokiem życia.

Badacze twierdzą, że dzieje się tak za sprawą "feromonalnego wpływu mężczyzny w gospodarstwie domowym". Inaczej mówiąc, męskie  feromony sprawiają, że organizm kobiety wolniej się starzeje. który nalezy rozumieć jako pozytywny (bo hamujący) wpływ męskich feromonów na proces starzenia się kobiety.

Badania wskazują też, że mężatki są zdrowsze i żyją dłużej niż singielki, rozwódki czy wdowy. Naukowcy z San Diego State University i University of Pittsburgh przebadali blisko pół tysiąca par w wieku 42-50 lat. Wyniki badań pokazały, że kobiety zamężne, żyjące w szczęśliwym związku, miały niższy poziom cholesterolu, ciśnienie krwi, były szczuplejsze, rzadziej wpadały w złość i cierpiały na depresję.

para, związek fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

8. Rozwód oznacza, że spieprzyliście sprawę

» To jest fałsz!

Żyjemy coraz dłużej i mamy więcej czasu na rozwój, naukę i doświadczenia. To oznacza, że zmieniamy się przez całe życie. Zdarza się, że z partnerem, która fantastycznie pasował do nas w pewnej fazie życia, rozmijamy się z biegiem czasu.

On potrzebuje kogoś, z kim może dzielić swoje zainteresowanie ekstremalnymi wyprawami i japońskim kinem akcji, a Ty raczej szukasz mężczyzny, który lubi odpoczywać w Toskanii i łazić po muzeach. Zdarza się.

para, związek fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

9. Małżeństwo to przeżytek

» To jest fałsz!

Oczywiście, że część małżeństw kończy się rozwodem (w Polsce 33 na 100 – wg GUS). Wciąż jednak małżeństwo między kobietą a mężczyzną pozostaje uniwersalną instytucją społeczną i podstawą rodziny. Pomimo wad, małżeństwo zaspokaja mnóstwo ważnych ludzkich potrzeb.

Artykuł pierwotnie opublikowany był w magazynie Men’s Health.

Zobacz również:
REKLAMA