Toksyczny związek: jak go rozpoznać?

Większość z nas przyznaje się do bycia w toksycznym związku, wiedząc, że jego czas już dawno powinien dobiec końca. Jak jednak uświadomić sobie, że taka wyniszczająca relacja jest bez perspektyw?

związek, para, kłótnia fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Jak się okazuje, często kurczowo trzymamy się toksycznego partnerstwa i to z przeróżnych powodów. Dopiero, kiedy nasz związek chyli się ku końcowi, wyczerpując psychicznie obojga partnerów, jesteśmy w stanie zobaczyć, dlaczego to wszystko nie zagrało.

Zwróć uwagę na przykładowe symptomy toksycznej relacji. Jeśli doświadczasz któregoś z nich, miej świadomość, że nie najlepiej się między Wami układa i że najprawdopodobniej nie będzie to historia z happy endem.

1. W jego oczach nie jesteś kobietą idealną

Niepokojące jest to, kiedy Ty, zamiast być chwalona, motywowana i wspierana, jesteś wyśmiewana, a Twoje osiągnięcia są bagatelizowane. Malejące poczucie własnej wartości czy brak pewności siebie to tylko nieliczne skutki takiego traktowania. Poza tym bycie lekceważoną i krytykowaną przez partnera tylko zabiera Ci Twoją energię i wewnętrzną siłę. A czy tego właśnie od niego oczekujesz?

związek, para, kłótnia fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

2. On jest egoistą, wokół którego kręci się cały świat

Zawsze chodzi o niego. Oczywiście Ty też masz coś do powiedzenia, ale on nie będzie na to zważał. Bo rzadko kiedy jest między Wami dwustronna komunikacja – on raczej nie pyta Cię o opinię,  ba, nawet nie bierze jej pod uwagę. Liczy się jego zdanie, dlatego też w każdej dyskusji, będzie napierał na Ciebie tak długo, dopóki nie okaże się, że to właśnie on ma rację.

Poza tym nie zwykł pytać Cię o uczucia, o stosunek do różnych spraw czy chociażby o to, jak Ci minął dzień. A jeśli spyta to z grzeczności – lada chwila i tak zmieni temat na inny, byle tylko nie rozmawiać o Tobie. Nic więc dziwnego, że ma do Ciebie pretensje o to, że ciągle rozmawiasz przez telefon z przyjaciółką – w końcu musisz się komuś wygadać!

A jak rozmawiać z facetem, żeby rzeczywiście nas usłyszał? Przeczytaj w artykule: Jak rozmawiać z mężczyzną, żeby dotarło?

3. Nie potrafisz cieszyć się czasem spędzanym z partnerem

Choć wspólne życie z założenia powinno być radosne, ale i pełne  zaskakujących wyzwań, to u Was skupia się raczej na tym drugim – chodzi o wyzwania, które on stawia przed Tobą każdego dnia. Wydaje się, że ciągle stawia Ci poprzeczkę coraz wyżej  albo coś mu zaczyna przeszkadzać, albo nie jest zadowolony z tego, że coś zaplanowałaś bez niego, a nawet usilnie stara się Ciebie zgasić.

Szczególnie, kiedy Ty masz świetny humor  jeśli on wstał lewą nogą, zrobi wszystko, by sprowadzić Cię z Twoim optymizmem do parteru. Czy naprawdę chcesz, by jego negatywne emocje odbijały się na Tobie?

miłość fot. shutterstock.com

4. Czujesz się niekomfortowo w jego towarzystwie

Kiedy jesteście razem, nie jesteś sobą. Nie czujesz, że możesz mówić to, co myślisz, czy zachowywać się tak, jak masz na to ochotę. Czujesz się zobligowana do założenia maski, która sprawi, że będzie Cię traktował z aprobatą.

Czy obawiasz się go? Pewnie nie, ale jak każda z kobiet, chcesz być akceptowana. Dlatego Twoi bliscy z każdym dniem są zaskoczeni, kiedy widzą, że po prostu przestałaś być sobą. Twój związek jest zdecydowanie toksyczny, jeśli całkowicie porzuciłaś siebie na rzecz drugiej osoby.

5. On nie zgadza się na Twoje zmiany i dojrzewanie

Czy za każdym razem, kiedy chcesz ruszyć do przodu, masz wrażenie, że partner Cię hamuje? Jeśli próbujesz podnosić kwalifikacje, rozwijać się intelektualnie, czy przedsięwziąć coś, co zawsze było Twoim marzeniem, on wyśmiewa Cię i nie daje wiary temu, co chcesz zrobić. Dlaczego? Bo wierzy, że to, co masz teraz w zupełności Ci wystarczy.

Poza tym po co masz mierzyć wyżej, skoro jemu wystarczasz taka, jaka jesteś? On nie ma żadnego interesu, żeby Cię wspierać, bo liczy na to, że pozostaniesz niezmienna. Ale jak mówią – tylko krowa nie zmienia zdania – więc być może czas byś zmieniła partnera?

A jeśli już do tego dojdzie, zobacz koniecznie: 10 rzeczy, których nie warto robić po rozstaniu.

Tekst: Kristin Davin

WH

REKLAMA