3 składniki udanego związku

WH przedstawia uniwersalny przepis na szczęśliwy związek. Nie potrzebujesz do tego poradników ani magicznych sztuczek – wystarczą 3 składniki, by poprawić relacje z partnerem. Dowiedz się, jak stworzyć udany związek.

fot. Goodluz 2015/shutterstock.com fot. Goodluz 2015/shutterstock.com
fot. Goodluz 2015/shutterstock.com

Księgarskie półki uginają się od poradników, które rzekomo zawierają receptę na idealny związek. Możesz je kupować i czytać, ale po co? Wyniki brytyjskiego raportu The State of the UK's Relationships wskazują, że stworzenie udanego związku jest prostsze niż mogłoby się wydawać. Wystarczą trzy elementy: szczerość, komunikacja i zaangażowanie.

Sondaż przeprowadzono na ponad 5700 mieszkańcach Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej, których podzielono na różne grupy wiekowe. W sekcji poświęconej związkom badacze poprosili ludzi, by wybrali dwa najważniejsze czynniki wpływające na stworzenie udanego związku spośród sześciu proponowanych. Na liście znalazły się: zaangażowanie, szczerość, udane życie seksualne, wspólne zainteresowania, podobne osobowości i komunikacja.

Wszystkie z powyższych cech stanowią składnik udanego związku, jednak osoby z każdej grupy wiekowej za najistotniejsze uznali właśnie zaangażowanie, szczerość i komunikację. Chociaż osoby, które były w związku od niedawna, często wskazywały także na udane życie seksualne (być może dlatego, że seks na początkowym etapie związku zawsze jest nieziemski).

W wynikach badań nie ma nic szokującego. W końcu wszyscy stawiamy te cechy na piedestale, ale dobrze przypomnieć, że udany, szczęśliwy związek to nie jakiś święty Graal. Na dodatek istnieją proste sposoby, by Twoja relacja z partnerem opierała się na tych 3 zasadach. Przejdź n kolejną stronę i przekonaj się sama.

związki, para shutterstock.com
fot. 2015/shutterstock.com

1. Szczerość

Nawet jeśli czasem wydaje się, że to jedno, malutkie kłamstewko jedynie ochroni Twojego partnera lub związek, to kłamstwo zawsze jest złym posunięciem. Za niedopuszczalne uznajemy także udawanie orgazmów, a nawet z pozoru niewinne minięcie się z prawdą, gdy twierdzisz, że smakuje Ci jego niezjadliwe danie popisowe lub mówisz, że zostajesz do późna w pracy, podczas gdy tak naprawdę idziesz do baru z przyjaciółmi.

Bycie nieszczerą wobec partnera, nawet jeśli chodzi o dosyć błahe sprawy, w konsekwencji może prowadzić do problemów z zaufaniem w innych – już poważniejszych – kwestiach (zobacz też, dlaczego zdradzamy).

Poza tym do ciekawych wniosków doszli badacze z Temple University School of Medicine, którzy wykazali, że kłamanie wymaga zwiększonej pracy mózgu niż mówienie prawdy (a nikt przecież nie ma na to czasu).

związki, para shutterstock.com
fot. 2015/shutterstock.com

2. Komunikacja

Obojętnie czy poruszasz temat małżeństwa, czy chcesz porozmawiać z partnerem o czymś co Cię droczy, zdrowa komunikacja to podstawa. „Raczej odradzam bezpośredni kontakt wzrokowy. By rozmowa nie wyglądała jak konfrontacja, postaraj się by wasza wymiana zdań odbywała się, gdy jesteście do siebie ustawieni bokiem a nie twarzą w twarz, np. gdy jedziecie gdzieś samochodem” – radzi Scott Haltzman, współautor poradnika „Tajemnice szczęśliwie zamężnych kobiet”. Gdy macie raczej wybuchowe charaktery i rozmowa często kończy się krzykami lub trzaskającymi drzwiami, zobacz, jak się kłócić.

Pamiętaj, że niewerbalna komunikacja też się liczy. Nie bez powodu mówi się przecież, że ze skierowanego do nas komunikatu zapamiętujemy jedynie 7% słów, a na cała resztę składa się języka ciała i sposób mówienia. Dlatego też nawet drobne gesty, jak np. zrobienie partnerowi masażu czy podanie z rana filiżanki kawy to wiadomość, która może mu pokazać, że Ci na nim zależy. Aha, działa to oczywiście w dwie strony. Doceń, że facet zrobił Ci śniadanie do łóżka i nie zadręczaj go w kółko pytaniem: „Kochasz mnie?” Jakby nie kochał, to by nie robił.

fot. Syda Productions 2014/shutterstock.com fot. Syda Productions 2014/shutterstock.com
fot. Syda Productions 2014/shutterstock.com

3. Zaangażowanie

Istnieje milion sposobów na pokazanie swojego oddania: od spędzenia Wigilii w domu jego rodziców aż do sformalizowania związku w urzędzie stanu cywilnego. Nim jednak padnie sakramentalne „tak”, możesz też pokazać, że Ci zależy poprzez spotykanie się z jego przyjaciółmi lub zabieranie go na ważne dla Ciebie wydarzenia np. na ślub przyjaciół czy firmową imprezę.

“Gdy sprawy przybiorą nieco poważniejszy obrót, szukaj oznak zaangażowania np. w tym, że potrafi zrezygnować ze spotkania z przyjaciółmi czy rodziną, by być z Tobą i tym samym stawia Cię na pierwszym miejscu lub nie boi się rozmów dotyczących Waszej wspólnej przyszłości” – mówi brytyjski socjolog dr Brad Wilcox.

Wbrew pozorom par z długim stażem jest całkiem sporo. Poznaj ich sekrety i dowiedz się, jak stworzyć udany związek, który przetrwa lata.

Tekst: Arielle Pardes

WH

REKLAMA