Sposoby na udany seks: wpływ cyklu miesiączkowego

Twoje libido zależy od tego, w którym dniu cyklu jesteś. Jak zrozumieć i wykorzystać huśtawkę hormonalną? Rozkładamy na czynniki pierwsze cykl miesiączkowy, abyś mogła cieszyć się udanym seksem bardziej niż kiedykolwiek.

seks, para fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Dzień 1: nastaw się pozytywnie

„W czasie miesiączki estrogeny i progesteron osiągają najniższy poziom, więc i ochota na seks jest niewielka. Możesz czuć się ociężała i zmęczona, być bardziej wrażliwa na ból, mieć osłabioną koncentrację. Od partnera oczekujesz wówczas ciepła i opiekuńczości” – mówi seksuolog Daniel Cysarz.

Wiele badań wskazuje jednak, że to może też być kwestia naszego nastawienia. My po prostu oczekujemy, że będziemy czuć się podle. Skoro podanie placebo zamiast leku przeciwbólowego w wielu przypadkach usuwa ból, to najlepszy dowód, że wszystko siedzi u nas w głowie.

U wielu kobiet obserwuje się, że obniżony poziom żeńskich hormonów skutkuje wzrostem „męskich” zachowań. Zwiększa się ekstrawersja i odwaga, a w dodatku znika podświadomy lęk przed ciążą. Możesz odczuwać wzrost pożądania, więc nie odmawiaj sobie przyjemności. Nie ma przeciwskazań natury zdrowotnej. Większość kobiet jednak woli poprzestać na pieszczotach. Ważne jest, żeby do niczego się nie zmuszać.

Dzień 2: wolno i zmysłowo

Czujesz się coraz lepiej, bo poziom estrogenu i testosteronu rośnie. Estrogen wzmacnia doznania zmysłowe, więc pocałunki są bardziej namiętne, a Twój partner wydaje Ci się bardziej atrakcyjny niż zwykle. Zapal świece zapachowe, włącz muzykę i wraz z partnerem rozkoszujcie się nawzajem swoim dotykiem.

Dzień 3: rozpieszczaj go

Skok testosteronu podnosi Twoją pewność siebie, a co za tym idzie, także Twoją wiarę w wasz związek. Wady partnera stają się mniej irytujące, a niektóre nawet urocze. Zrób mu porządny masaż pleców – zrewanżuje Ci się po 10 minutach.

Dzień 4: piękna i kreatywna

„W pierwszych dniach po zakończeniu miesiączki progesteron, który pogarsza nastrój, utrzymuje minimalny poziom. Jesteś więc pełna optymizmu. Zwiększa się wydzielanie estrogenów, testosteronu i »hormonu młodości« – DHEA. Możesz odczuwać przypływ energii. Dzięki estrogenom stajesz się silniejsza, odporniejsza, masz świeżą cerę i błyszczące włosy” – mówi Daniel Cysarz.

Prawa półkula Twojego mózgu, odpowiadająca za kreatywność, zostaje „podkręcona” dzięki wyższemu poziomowi testosteronu i estrogenów. Jesteś dziś bardziej pomysłowa w pracy, ale nie ograniczaj się do tego. Spróbuj zaskoczyć czymś swego faceta.

hotel, para w łóżku, seks fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Dzień 5: rywalizuj

Wczoraj hormony pobudzały Twoją prawą półkulę, ale dzisiaj ich poziom jeszcze się podwyższył, mobilizując do działania lewą, analityczną półkulę. Testosteron dodatkowo wprowadza Cię w bojowy nastrój i jest to dobry moment na... zaproponowanie partyjki pokera. Wygrana dwukrotnie podwyższy Twój poziom hormonów odpowiedzialnych za libido.

Dzień 6: powiedz mu to dzisiaj:

„Teraz jestem spokojna, rozsądna i racjonalna”. Estrogen sprawia, że stajesz się bardziej niż zwykle rozmowna i towarzyska. Wykorzystaj ten dzień, aby powiedzieć swojemu mężczyźnie, co takiego fajnego w nim dostrzegasz. Faceci to uwielbiają.

Dzień 7: zacznij dobrze ten dzień

Nadal jesteś, dzięki estrogenom, zabawna i gadatliwa. Jako dodatkowy bonus masz teraz ekstrawysoki poziom energii. Nawet o świcie. Wykorzystaj fakt, że Twój partner ma rano większą ochotę na seks i skocz pod prysznic razem z nim.

Dzień 8: szybki numerek? czemu nie?

Kto powiedział, że zawsze musi być dłuuuugo? Dzisiaj możesz mieć ochotę być niegrzeczna. „Masz coraz większą ochotę na seks. Jesteś szybciej i bardziej wilgotna, a pieszczoty stają się jeszcze przyjemniejsze. Możesz mieć ochotę na szybki numerek, bo nie potrzebujesz długiej rozgrzewki” – mówi Daniel Cysarz.

seks fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Dni 9–14: flirtuj. Jesteś teraz nie do odparcia

Te 6 dni to okres, kiedy osiągasz wyżyny sztuki flirtu. Całe Twoje ciało nastawia się na uwodzenie. Piękniejesz, oczy Ci błyszczą, ruchy stają się bardziej uwodzicielskie. Dotyczy to nawet głosu, który staje się nieco wyższy. Jak wykazali naukowcy z University of California w Los Angeles, nawet przez telefon brzmimy w tym czasie bardziej uwodzicielsko.

Twoja skłonność do flirtu może stać się problemem w związku, bo zaczynasz fantazjować również o innych niż partner mężczyznach. Z drugiej strony, nawet fantazjując o nowym stażyście, inicjujesz seks z własnym partnerem dwa razy częściej. Nie gaś światła, skup na sobie całą jego uwagę i patrzcie sobie w oczy, kiedy się kochacie.

Dni 15–16: bądź blisko

Witaj w świecie Pre-PMS (taki wcześniejszy, ale krótszy i mniej intensywny PMS). Rośnie poziom noradrenaliny, ale za to spada poziom estrogenów i testosteronu, a to sprawia, że stajesz się bardziej drażliwa i skłonna do scen zazdrości, gdy Twój partner obejrzy się mimochodem za ładną dziewczyną. To biologia.

Od 12. do 21. dnia cyklu kobiety są niesłychanie krytyczne w ocenie urody innych kobiet. To ewolucyjnie wykształcony mechanizm dewaluowania konkurencji w walce o najlepsze męskie geny. Dlatego zaszalej i kup sobie piękną, zmysłową bieliznę. Zainwestuj w siebie i w związek.

Dzień 17: zajmij się sobą

Aby poradzić sobie z konsekwencjami spadku poziomu estrogenów i testosteronu oraz podwyższonego poziomu progesteronu, musisz wziąć sprawy we własne ręce (poznaj fakty i mity na temat kobiecej masturbacji).

„Teraz słabnie ochota na seks, rośnie wrażliwość na dotyk. Zbliżenia sprawiają przyjemność, gdy są nieśpieszne i poprzedza je długa gra wstępna” – mówi Daniel Cysarz. Zrób partnerowi prezent (połączony ze szkoleniem) i pokaż mu, jak sama doprowadzasz się do rozkoszy.

seks, para fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Dzień 18: przytulcie się

Czy wiesz, że przytulanie to niezbędny element udanego seksu? Rosnący poziom progesteronu sprawia, że najbardziej na świecie masz ochotę się po prostu poprzytulać. To dobry czas, aby obejrzeć razem po raz setny „To właśnie miłość”. Komedie romantyczne podnoszą poziom oksytocyny, hormonu przywiązania, tak samo skutecznie u kobiet, jak i u mężczyzn.

Dni 19-20: weź dwa dni wolnego

Przez te 2 dni możesz mieć wzmożoną potrzebę wicia gniazda. Progesteron skacze w górę, a to upośledza nasze talenty towarzyskie. Tak biologia dba o to, żebyś nie wychodziła z domu i nie narażała się na niebezpieczeństwo, na wypadek gdyby jednak doszło do zapłodnienia.

Dzień 21: razem w kuchni

Możesz złapać się dzisiaj na tym, że Twoje wizyty w kuchni są częstsze niż zwykle. Progesteron zaostrza apetyt na coś kalorycznego i niezbyt zdrowego – ciastka z kremem, słone przekąski – krótko mówiąc: cukier + tłuszcze + sól.

Naturalnie jest to spowodowane mobilizacją organizmu, na wypadek gdybyś jednak została zapłodniona podczas owulacji (organizm długo nie traci nadziei). Zamiast walczyć z naturą, zróbcie sobie dzisiaj wieczór gotowania i jedzenia.

Dzień 22: zmień pozycję

Dzisiaj nad Twoim orgazmem będziecie musieli trochę popracować. Progesteron nieco blokuje działanie testosteronu. Wypróbuj odwrotną odmianę pozycji na jeźdźca, z twarzą zwróconą w kierunku jego stóp. Spróbuj wygiąć się do tyłu najmocniej jak potrafisz – to zwiększy stymulację punktu G.

seks, para sakkmesterke / shutterstock.com
fot. sakkmesterke 2015/shutterstock.com

Dni 23-24: zadbaj o wygląd

Nieuchronnie nadchodzi PMS. Obniżający się poziom progesteronu i estrogenów może Cię zmienić w kobietę, z którą nie chciałabyś się zaprzyjaźnić: wściekłą na wszystko zołzę albo wręcz przeciwnie – przewrażliwioną płaczkę.

Ponieważ jesteś teraz wyjątkowo krytyczna wobec samej siebie (możesz ważyć nawet kilka kilo więcej, ale to tylko woda), staraj się w tych dniach traktować dobrze – poświęć więcej czasu na makijaż, fryzurę i strój. Tylko nie rób sobie przypadkiem depilacji, nawet brwi – Twoja wrażliwość na ból znacznie wzrasta.

Dzień 25: poświntusz trochę

Teraz, kiedy błona śluzowa macicy staje się coraz grubsza, cała okolica miednicy jest dobrze ukrwiona. Rośnie libido, a doznania są bardzo intensywne. Spadek poziomu estrogenów i testosteronu może jednak sprawić, że droga do orgazmu może być dłuższa. Pozwól sobie na świntuszenie w łóżku. To podnieca kobiety w takim samym stopniu, co mężczyzn.

Dni 26-28: cała naprzód

Twoje piersi mogą być wyjątkowo wrażliwe, ale reszta ciała jest jedną wielką strefą erogenną. To doskonały czas, aby wypróbować nowe pozycje i pieszczoty. Orgazm będzie silniejszy niż kiedykolwiek.

Przejdź na następną stronę i zobacz, jak zaplanować miesiąc, gdy jesteś singielką.

seks, para fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

W notesie singielki

Nie jesteś akurat w żadnym związku? Zobacz, kiedy powinnaś działać, a kiedy mieć się na baczności, aby maksymalnie wykorzystać hormonalne wzloty i upadki.

Dzień 6: pokaż, na co Cię stać

Wzrost poziomu estrogenów sprawia, że stajesz się odważniejsza, wygadana i ekstrawertyczna. Zostaw w spokoju Facebooka i umów się z kimś realnym. Dzisiaj go oczarujesz. Pomoże Ci w  tym 12 patentów na udaną randkę.

Dzień 12: gorąca przygoda

Zauważyłaś, że więcej facetów ogląda się za Tobą? „To dlatego, że zbliża się owulacja i zaczynasz słać w przestrzeń feromony, a dokładniej ich żeński wariant – kopuliny” – mówi dr Sandor Gardos, seksuolog.

Natura skłania Cię do poszukiwania w okolicy dawcy najlepszych genów. Niestety, to jest także ten czas, kiedy zamiast odpowiedzieć na zaproszenie miłego kolegi z pracy, wpadamy w ramiona typa o fatalnej reputacji.

Dzień 18: unikaj swojego eks

Możesz źle znosić samotność, a dodatkowo czujesz się mniej pewna siebie. Lepiej uważaj, bo skończysz w łóżku ze swoim eks, który złamał Ci serce.

Tekst: Beata Dżugaj

WH 01/2013

REKLAMA