10 zaskakujących faktów dotyczących seksu

Od momentu, gdy zaczynasz odczuwać podniecenie, aż do chwili, gdy przeżywasz orgazm w Twoim organizmie zachodzą zaskakujące zmiany. Zobacz, jak Twoje ciało stara się zapewnić Ci jeszcze większą dawkę przyjemności!

seks, para fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

1. Wszystko Cię kręci

Każda kobieta posiada podstawowy pakiet, który nakręca ją do działania (seksowny strażak, Ryan Gosling, sceny z filmu „Magic Mike”...), ale istnieje też pakiet dodatkowych czynników, o których działaniu może nie wiedzieć. Badacze z Queens University w Kingston, Ontario wzięli pod lupę kobiety, które uważały się za heteroseksualne i zaznaczyły, że podniecają je jedynie mężczyźni.

Wyniki przeprowadzonych przez nich badań fizjologicznych (badano m.in. przepływ krwi w obrębie pochwy) mówiły co innego. Większość kobiet reagowało podnieceniem na każdy bodziec seksualny, jaki zobaczyły (nadzy mężczyźni i kobiety, seks heteroseksualny i homoseksualny, a nawet seks w świecie zwierząt), podczas gdy reakcje mężczyzn były bardziej przewidywalne. Wychodzi na to, że kobiety mają o wiele większą zdolność do podniecania się, niż można było przypuszczać!

2. Nie tak łatwo przyprawić Cię o mdłości

Jest powód, dla którego nie tak łatwo Cię speszyć podczas uprawiania seksu i nie przeszkadza Ci ani pot, ani żaden dziwny zapach. Według badań opublikowanych w elektronicznym czasopiśmie „PLOS One”, kiedy jesteś podniecona, jesteś mniej wyczulona na rzeczy, które zazwyczaj traktujesz jako nieco obrzydliwe. To wyjaśniałoby, dlaczego podczas porannego seksu nie przeszkadza Ci nie najświeższy oddech partnera.

3. Twój mózg zauważa każdy dotyk

W Twojej głowie dzieje się o wiele więcej, niż mogłabyś przypuszczać. Naukowcy z Rutgers University użyli rezonansu magnetycznego, by sprawdzić, jakie zmiany zachodzą w Twoim mózgu, gdy jesteś podniecona. Odkryli, że w odpowiedzi na stymulację pochwy, szyjki macicy, łechtaczki i sutków w mózgu uaktywniały się różne obszary.

Okazuje się więc, że w kwestii podniecenia kluczową rolę odgrywa mózg, a co za tym idzie – stymulowanie wielu obszarów może prowadzić do naprawdę wystrzałowego finału!

fot. Kotin 2014/shutterstock.com fot. Kotin 2014/shutterstock.com
fot. Kotin 2014/shutterstock.com

4. Robisz się większa tam, gdzie trzeba

„Kiedy jesteś podniecona, Twoja pochwa się powiększa, by zrobić miejsce dla członka. Jej normalna głębokość to jakieś 7,5 cm (dlatego podczas aplikacji tamponu wydaje się dosyć płytka), ale gdy zaczynasz być pobudzona, Twoja macica podciąga się do góry, pozwalając ściance pochwy na wydłużenie się do ponad 12 cm” – wyjaśnia dr  Debby Herbenick, autorka książki „Because It Feels Good”. Jeśli więc Twój facet jest dobrze wyposażony, Twoja macica może się wsunąć jeszcze bardziej do góry, robiąc mu tym samym więcej miejsca.

para, seks, związki shutterstock.com
fot. gpointstudio 2015/shutterstock.com

5. Odczuwasz mniej bólu

Nie bez powodu podczas uprawiania seksu podszczypywanie, czy ciągnięcie za włosy nie boli tak, jak normalnie. Jak pokazują najnowsze badania opublikowane w „Journal of Sex Research”, Twój próg bólu może znacząco wzrosnąć, gdy jesteś podniecona. Dzięki temu penetracja jest bardziej komfortowa. Dr Herbenick ostrzega jednak, że istnieje też druga strona medalu: „Niektórzy wspominają o tym, że często wyrządzają sobie krzywdę i nie zauważają tego, aż do zakończenia stosunku”.

biust, piersi, stanik, biustonosz fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

6. Twoje piersi przechodzą zmiany

Następnym razem, gdy będziesz figlować, zerknij na swój biust. W wyniku szybszego przepływu krwi w tej części ciała, Twoje sutki staną się nie tylko twardsze, ale też nieco uniesione i ciemniejsze, niż zazwyczaj. Badania pokazały, że niektóre kobiety nieco puchną w okolicy klatki piersiowej, dzięki czemu ich biust może wyglądać na większy.

para, seks fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

7. Twoje ciało się zaczerwienia

Jak udowodniły badania, podczas seksualnego podniecenia temperatura Twojego ciała wzrasta, co wyjaśnia, dlaczego zarówno Twoja twarz, jak i klatka piersiowa są zawsze zarumienione, kiedy uprawiasz seks. Ponadto zwiększony przepływ krwi i szybsze tętno powodują, że u niektórych osób występuje czerwonawa lub różowa wysypka na klatce piersiowej, która jednak znika wraz z ustępującym podnieceniem.

8. Twój mózg się relaksuje

Wydaje Ci się, że podczas orgazmu Twój mózg zamienia się w papkę? W zasadzie masz rację! Podczas gdy kobieta przeżywa orgazm, ciałko migdałowate (część mózgu odpowiedzialna za strach i niepokój) wyłącza się, co potwierdzają najnowsze badania przeprowadzone na University of Groningen w Holandii. Tomografie mózgu, wykonane przez badaczy, potwierdziły, że nawet niektóre ruchy ciała, które wykonujesz podczas orgazmu, są całkowicie od Ciebie niezależne.

seks fot. conrado 2015/shutterstock.com
fot. conrado 2015/shutterstock.com

9. Twoje mięśnie się usamodzielniają

Podczas orgazmu uaktywniają się mięśnie pochwy i dlatego możesz odczuwać skurcze mięśni lub tzw. miotonię (czyli opóźnione rozluźnianie się mięśni). Według pionierów w badaniach dotyczących seksu Williama Mastersa i Virginii Johnson mięśnie pochwy sprawiają, że mięśnie Twoich nóg, ramion, szyi, brzucha i twarzy napinają się. W tym samym czasie w regularnych odstępach czasu mięśnie pochwy mimowolnie kurczą się. Badacze wciąż jednak nie są pewni, dlaczego powstają tego typu skurcze i dlaczego niektóre kobiety nie mogą ich doświadczać.

kobieta, ciało, depilacja, miejsca intymne fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

10. Twój pęcherz się blokuje

„Kiedy szczytujesz, Twój organizm uwalnia antymoczopędny hormon i dlatego nie możesz udać się do toalety zaraz po odbyciu stosunku” – wyjaśnia dr Herbenick. Lepiej jednak nie odkładaj tej wizyty zbyt długo, bo możesz doprowadzić do zakażenia układu moczowego.

tekst: Casey Gueren

WH

REKLAMA