Udany związek: 10 sposobów

Nuda w związku może oznaczać koniec pięknej miłości. Jak stworzyć udany związek partnerski? Podobno wystarczy dbać o detale, które wpłyną na wysoki poziom szczęścia i harmonię w relacji. Oto wskazówki!

fot. wavebreakmedia 2014/shutterstock.com fot. wavebreakmedia 2014/shutterstock.com
fot. wavebreakmedia 2014/shutterstock.com

1. Udawaj, że właśnie się poznaliście

Bez względu na to, czy jesteście razem od 6 miesięcy, czy od 6 lat, poświęć trochę czasu, by poznać na nowo swojego partnera. Na przykład oglądając ulubiony serial, dowiedz się, jak podobał mu się ostatni odcinek, a podczas leniuchowania na kanapie wypytaj go, co na przykład zrobiłby z wygraną w totka.

„Po jakimś czasie, pary przestają zadawać sobie tego typu pytania, sądząc, że doskonale się znają i rozumieją” – zauważa dr Terri Orbuch, autorka książki "Simple Steps to Take Your Marriage from Good to Great". A jest to błędne podejście, bo przecież każdy z nas stale się zmienia, rozwija i dojrzewa.

Dlatego, jeśli chcemy być blisko naszego partnera, dbajmy o to, by pytać go o opinię w nawet najbanalniejszych sprawach. Dowodem na skuteczność tej taktyki są wyniki badań dr Orbuch przeprowadzone na 373 parach – po rozmowach dotyczących planów, potrzeb i preferencji wszystkie deklarowały odczucie wzmocnienia więzi.

2. Dbaj o związki swoich przyjaciół

Według badaczy zakończenie związku przez osoby z bliskiego nam otoczenia może negatywnie wpłynąć na naszą relację z partnerem. Szacuje się bowiem, że istnieje 75% prawdopodobieństwa, że i nasz związek zakończy się podobnie. Widząc znajomych i przyjaciół kończących związki, a nawet zaprzyjaźnione małżeństwa biorące rozwód po wielu latach, czujemy przyzwolenie, by postąpić podobnie i zmienić swoje życie.

Zanim więc zadbamy o nas i naszego partnera, wspierajmy więź łączącą naszych bliskich – zachęcając przyjaciół do pozostania w szczęśliwym związku, dajemy szansę także sobie na lepszą i trwalszą relację.

para, związek fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

3. Stwórz związek partnerski

Okazuje się, że synonimem szczęśliwego związku nie jest ani relacja dominująca kobieta-uległy mężczyzna, ani dominujący mężczyzna-uległa kobieta. Eksperci z Rutgers University w New Jersey twierdzą, że to feminizm stoi na straży nowoczesnego, ale i… romantycznego związku. Jak to możliwe? Kobiety, których partner traktuje swoją partnerkę w sposób równy, dostrzegają większą jakość ich relacji z mężczyzną.

Co więcej, będąc partnerkami mężczyzny z feministycznym zacięciem są bardziej usatysfakcjonowane w łóżku, gdzie doświadczają więcej doznań. „Mężczyzna traktujący równo swoją partnerką daje jej większą szansę na samorealizowanie się i rozwój zawodowy” – podkreśla dr Laurie Rudman i dodaje, że „męscy feminiści nie czują zagrożenia zarówno w kobiecie, jak i jej działaniach”. Poza tym, kobiety w takich związkach są częściej inicjatorkami seksu, na co mężczyźni z pewnością nie będą narzekać.

4. Pamiętaj o równowadze w związku

Jak się okazuje, sukces kobiety może być nie do przetrawienia przez mężczyznę. Badacze z Carnegie Mellon University i University of Toronto odkryli, że laureatki Oskara w kategorii Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa kończą swoje związki o 63% szybciej niż pozostałe kandydatki nominowane do tej nagrody. Jednak ci nominowani wcale nie mają lepiej – 60% z wszystkich nominowanych do Oskara mężczyzn i kobiet doświadcza przynajmniej jednego rozwodu po otrzymaniu nominacji.

Choć wskaźnik zerwań wśród celebrytów może wydawać Ci się kompletną bzdurą, odkrycia naukowców przemawiają jednoznacznie za istnieniem tej społecznej normy: sukces jednego z partnerów może mieć negatywne skutki dla związku.

Jak mówi Dr Colleen Stuart, wzrost liczby rozwodów może być spowodowany dyskomfortem męża, wynikającym z błyskotliwego sukcesu zawodowego żony. Dr Stuart dodaje także, że w takiej sytuacji partnerka, na fali własnego sukcesu, może także świadomie chcieć zakończyć relację. Złoty środek? Twórzcie z partnerem silną parę, która zawsze się wspiera i motywuje w różnych działaniach.

para, związek fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

5. Porzuć media społecznościowe, odklej się od telefonu

Według badania przeprowadzonego na próbie 100.000 osób przez portal OkCupid.com, zagorzali fani mediów społecznościowych wchodzą w krótsze i mniej trwałe związki. Osoby, które nie zasilają regularnie postami swoich kanałów w portalach społecznościowych mają szansę utrzymać swoje związki o 10% dłużej!

Sean Patrick Hatt komentuje: “Jeśli Twoje oczy są wiecznie przyklejone do ekranu smartfona, to takie zachowanie nie sprzyja pielęgnacji uczucia do drugiej osoby”. Aby zachować równowagę, odłóż telefon, gdy spędzasz czas z tym jedynym. Nowy post na Facebooku czy publikacja zdjęcia ze wspólnej kolacji na Instagramie mogą poczekać, prawda?

6. Ucinaj kłótnie, nie rozwlekaj innych spraw

Jeśli Twój partner jest zdolny do szybkiego dochodzenia do siebie po mniejszych i większych kłótniach, Ty też będziesz bardziej zadowolona, jeśli szybciej zapomnisz o sprawie, która Was poróżniła (nawet, jeśli jesteś nadal wściekła). Zapominając o sprzeczce, którą właśnie mieliście, zamykasz temat, który Was wzburzył. Dzięki temu przeciwdziałasz rozprzestrzenianiu się wirusa kłótni na inne obszary związku, jak na przykład pieniądze, nadgodziny w pracy, czy bałagan w domu.

A zatem jaka jest recepta na równowagę w związku? Nie ciągnij bez sensu kłótni i nie wyciągaj na wierzch starych spraw – jeśli masz coś innego do wyjaśnienia swojemu partnerowi, zrób to w dogodnym momencie, a nie bombarduj go zarzutami w chwili, gdy omawiacie inny problem. Więcej na ten temat w naszym artykule: Jak kłócić się w związku?

para, związek fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

7. Uważaj na alkohol

Alkohol w nadmiarze stanowi zagrożenie dla każdej relacji. Badania sugerują, że młodzi dorośli, którzy piją dużo (tj. cztery lub więcej drinków w przypadku kobiety, pięć lub więcej drinków w przypadku mężczyzny), są mniej chętni do zawierania formalnych związków, a jeśli są już w relacji – bardziej podatni na separacje, czy rozstania.

Choć alkoholowi imprezowicze wykazują większą chęć do deklarowania się, to, gdy już się zwiążą, ich relacja może okazać się mniej stabilna. Jak komentuje Hatt, chęć nawiązania intymnej, szczerej, a przede wszystkim trwałej relacji będzie wiązała się z trzymaniem kontroli nad spożyciem alkoholu. A zatem, jeśli traktujesz wybranka serca poważnie, odstaw kieliszek.

8. Daj mu wsparcie

Wiązanie się z przeciętym mężczyzną, który uwielbia oglądać telewizję i hoduje piwny brzuch może być kluczem do długoterminowej miłości.Według badania "Journal of Family Psychology", gdy mężczyzna bierze za żonę bardziej atrakcyjną kobietę, gotowy jest być wiernym i oddanym mężem. Autor badania dr Benjamin R. Karney z University of California w Los Angeles wskazuje także na odwrotną zależność: “W przypadkach, gdy mężowe wyglądali lepiej od swoich partnerek, wykazywali mniejsze zainteresowanie nimi i nie byli zaangażowani we wspieranie żon w osiąganiu ich celów”.

Nawiązując do wyglądu, inne badanie potwierdziło ciekawą zależność: jeśli kobieta miała niższy wskaźnik BMI niż mężczyzna, oboje byli bardziej usatysfakcjonowani. Ale jaki z tego wniosek? Nieważne, jak wyglądasz Ty, czy Twój partner, kluczem jest to czy się wsparcie. Jeśli będziecie sobie dopingować w życiu codziennym i dbać o dobrobyt każdego z Was, związek będzie szczęśliwy i udany.

seks, para, pośladki, damska pupa Guryanov Andrey / shutterstock.com
fot. Guryanov Andrey 2015/shutterstock.com

9. Daj sobie na wstrzymanie z komediami romantycznym

Jeżeli Jennifer Aniston i Ashton Kutcher regularnie goszczą na ekranie Twojego domowego telewizora, miej świadomość, że dzieje się coś niedobrego. Jak zauważają eksperci może to być pierwsza oznaka niebezpieczeństwa w związku. „Komedie romantyczne mogą wzbudzić nieuzasadnione oczekiwania co do jakości związku, a tym samym, prowadzić do niepotrzebnego uczucia nieszczęścia i cierpienia” – wyjaśnia dr Hatt. Tłumaczy on także, że porównywanie się do wyidealizowanych postaci filmowych może być prostą drogą do smutku.

Oczywiście, wszystkie wiemy, że komedie romantyczne są doskonałymi polepszaczami humoru, ale nie zapominajmy o tym, że przez nie widzimy związki wyłącznie przez różowe okulary. Na przykład, kiedy związek dojrzewa i zainteresowanie drugą osobą maleje, wiele par w taki właśnie sposób usiłuje obudzić w sobie płomień pożądania i fascynacji sobą nawzajem. Niestety, rzeczywistość nie ma nic wspólnego z hollywoodzkimi happy endami. Dlatego traktuj te filmy z dystansem, jako sporadyczną rozrywkę.

10. Prowadź aktywne życie seksualne

Według badań przeprowadzonych przez Dartmouth College i University of Warwick w Anglii, przeciętny Amerykanin uprawia seks dwa lub trzy razy w miesiącu. Badacze sprawdzili, że zwiększenie tej liczby stosunków do jednego na tydzień może wzbudzać błogie uczucie, bardzo podobne do zdobycia dodatkowych 50.000 dolarów.

Czy to oznacza, że seks wzbudza radość i sprawia, że człowiek jest szczęśliwszy? Okazuje się, że i tak i nie, bo to częstotliwość zbliżeń jest bowiem najistotniejszym czynnikiem. „Pary, które po prostu się lubią, częściej kończą razem w łóżku” – wyjaśnia autor badania dr Andrew J. Oswald i dodaje: „Jeśli partnerzy darzą się sympatią, naturalnie będą odczuwać większą radość”. Dlatego nie czekaj na dobry powód, tylko śmiało zaciągnij partnera do łóżka – Wasz związek bardzo na tym skorzysta. A jeśli czasem brakuje Ci pomysłów, zobacz 5 sposobów na pozycję misjonarską.

Tekst: Sheila Monaghan

WH

REKLAMA