[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.1

Zazdrość – jak działa na Twój organizm

Obserwujesz, jak Twój chłopak idzie ulicą z jakąś wstrętną, obrzydliwą larwą. I rozmawiają sobie, jak gdyby nigdy nic. Ty płoniesz. Dlaczego? Jak reaguje Twój organizm, gdy zżera Cię zazdrość?

dziewczyna z lornetką fot. shutterstock.com

Zagrożenie

No i co z tego, że to „tylko koleżanka”? I skąd masz to niby wiedzieć na pewno? Dla Ciebie to stan alarmu. To kwestia aktywności jądra migdałowatego odpowiedzialnego za „zarządzanie” emocjami. Potencjalną konkurentkę uznaje ono (to jądro) za zagrożenie i uwalnia noradrenalinę – hormon stresu, który sprawia, że jednocześnie odczuwasz gniew i strach. To właśnie połączenie tych dwóch uczuć odbierasz jako zazdrość.

Serce

On mówi, że umówił się z koleżanką z uczelni, a Tobie serce na chwilę się zatrzymuje. Ale tylko na chwilę. Gdy myśl o tym, co mogą razem robić i jak się dobrze bawić, dociera do mózgu, serce rusza z kopyta, bo zalewa Cię adrenalina – hormon walki, który zwiększa ciśnienie, zwęża naczynia krwionośne i przyspiesza bicie serca. Tylko z kim tu walczyć? Z nią? To najlepszy sposób, żeby zrobić żenujący popis i potem wstydzić się tego do końca życia.

REKLAMA

Żołądek

Kiedy on się w końcu pojawia, dopytujesz, gdzie był i co robił, a on się śmieje, czujesz, jak w żołądku coś Ci się przewraca ze złości i bezsilności. Obawa o przyszłość związku powoduje wydzielanie śladowych ilości adrenaliny – i to właśnie ona jest odpowiedzialna za te sensacje w żołądku. Rozwiązanie? Oddychaj głęboko. Spokojny, głęboki oddech jest w stanie zmniejszyć odczuwanie stresu o 15%. To wystarczy, żeby opanować nieuzasadnioną zazdrość.

Oddech

Oddech przyspiesza. Przez tchawicę większa ilość tlenu dociera do płuc, a stamtąd przez krew do bijącego szybciej, zazdrosnego serca. Czujesz, jak pod pachą robi Ci się mokro. Pot wypływa z gruczołów apokrynowych i epokrynowych. Te ostatnie działają jak termoregulatory, gruczoły apokrynowe zaś wydzielają pot jedynie pod wpływem emocji. Jesteś gotowa lecieć i coś strasznego komuś zrobić.

Rada na koniec? Zazdrość karmi się niewiedzą. Postaraj się poznać jego towarzystwo, a przestaniesz się dręczyć.

Rada nr 2: Odrobina zazdrości jeszcze nikomu nie zaszkodziła, ale gorzej jest z tą chorobliwą. Chcesz mieć udany związek? Dowiedz się, jak pokonać zazdrość i jak nie wątpić w wierność partnera.

WH 01/2017

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij