Udany związek: 12 zwyczajów szczęśliwych par

Rytuały miłosne, komplementy, przytulanie, pocałunki na pożegnanie, wdzięczność… Drobne gesty wyrażające Waszą miłość to prosta droga do szczęścia w związku. Poznaj nawyki szczęśliwych par i zobacz, jak stworzyć udany związek.

Na pewno znasz takie pary, które są aż za słodkie. Tak bardzo zakochane i zgodne, że powoli zaczynasz odnosić wrażenie, że posiedli jakąś tajemną wiedzę. W czym tkwi sekret ich szczęścia? Cóż, to może być dużo prostsze, niż Ci się zdaje. Zapytałyśmy różne kobiety i ekspertów od związków o codzienne zwyczaje, które charakteryzują superszczęśliwe pary. Czytaj i inspiruj się!

1. Przytulajcie się

„Pary powinny poświęcać pięć minut każdego ranka i wieczoru, by po prostu się poprzytulać. To cudowny sposób na rozpoczęcie i zakończenie dnia. I nie chodzi tu o krótkie objęcie partnera przed wyjściem do pracy lub przed zaśnięciem, tylko o moment skupienia się na sobie nawzajem i dzielenia się bliskością” – przekonuje dr Charley Ferrer, seksuolog kliniczny i autorka „Sex Unlimited”.

2. Cieszcie się na swój widok

„Ożywianie się, gdy Twój partner wchodzi do pokoju, będzie miało zawsze pozytywny oddźwięk bez względu na to, jak długo jesteście już razem. Uciesz się na widok partnera, nieważne, czy widzisz go pierwszy raz po przebudzeniu, czy kiedy wieczorem wracasz do domu.

Zbyt dużo osób pozwala, by wydarzenia ich dnia je przygniotły i wyżywa się na partnerze od razu, gdy go zobaczy. Twoja druga połowa nie jest jakimś koszem, do którego możesz wyrzucać swoje negatywne emocje. Na początku okazywanie radości na widok ukochanego może wydać Ci się trochę nienaturalne, ale spróbuj. To jest zaraźliwe i odczuwalnie odmieni atmosferę w Waszym związku” – zdradza Tonya Lester, terapeutka par.

para w łóżku fot. krivenko 2015/shutterstock.com
fot. krivenko 2015/shutterstock.com

3. Wysyłajcie sobie czułe słówka

„Mój mąż jest naprawdę dobry w wysyłaniu mi drobnych, miłosnych wiadomości w ciągu dnia. Wszyscy wiemy, jakie gesty z naszej strony sprawiłyby przyjemność naszemu partnerowi, więc dobrze by było o nich pamiętać i stale wykorzystywać je do umocnienia dobrej atmosfery w związku.

Jako terapeutka nieraz spotkałam się już z tym, że ludzie często robią coś wspaniałego, a później czekają, by sprawdzić, czy partner w ich mniemaniu to doceni. A jeśli uznają, że tego nie zrobił, to mają poczucie, że mogą odpuścić sobie już takie gesty bez żadnych wyrzutów sumienia. Lepiej jest zrobić listę drobnych rzeczy, które zachwyciłyby Twoją drugą połowę i wykorzystywać te pomysły bez specjalnych oczekiwań, zamiast prowadzić ukrytą punktację. To małe gesty, ale ogromne zyski” – mówi dr Lori Schade, terapeutka par i rodzin.

4. Prawcie sobie komplementy

“Przynajmniej raz dziennie mówię mojemu mężowi, jaki jest przystojny i seksowny. I za każdym razem, gdy to robię, on spogląda na mnie i mogłabym przysiąc, że ma łzy w oczach, po czym odpowiada: »Dziękuję, że to mówisz«” – mówi Mellisa Chapman, założycielka bloga o seksie i związkach „I Married My Sugar Daddy”.

Zadbaj jednak o to, żeby nie opierać swojego samopoczucia tylko i wyłącznie na komplementach ze strony swojego mężczyzny. Zobacz, jak być pewną siebie.

fot. wavebreakmedia 2014/shutterstock.com fot. wavebreakmedia 2014/shutterstock.com
fot. wavebreakmedia 2014/shutterstock.com

5. Miejcie swoje rytuały

“Pewnego razu wieczorem przed pójściem do łóżka zaczęłam nakładać krem przeciwzmarszczkowy na twarz mojego męża. Na początku mocno protestował i zrzędził, ale teraz sam mnie o to prosi, zamyka oczy i delektuje się chwilą rozpieszczania.

Z kolei on każdego dnia wysyła mi »Piosenki dnia« – wyszukuje na YouTube kawałki, które wyrażają jego uczucia w danej chwili i podsyła mi linki do nich w mejlu. Zawsze się uśmiecham, gdy je odsłuchuję – często nawet płaczę. Mój mąż wprowadził ten zwyczaj jeszcze za czasów, gdy byliśmy tylko parą i podtrzymuje go do dnia dzisiejszego. Czasami odsyłam mu też swoje piosenki, ale jego zawsze są lepsze” – zdradza nasza amerykańska czytelniczka Christina H.

6. Całujcie się na pożegnanie

“Każdego ranka wychodzę do pracy przed moim mężczyzną. I mamy pewien rytuał: gdy już jestem przy drzwiach i wykrzykuję »Cześć!«, on odpowiada »Czekaj!«, i przybiega, by powiedzieć mi, że pięknie wyglądam i pocałować mnie na pożegnanie. Nigdy, przenigdy nie wychodzimy z domu bez pożegnania się całusem” – wyznaje czytelniczka Aryn Q.

Pamiętaj, że szybki pocałunek przyniesie korzyści nie tylko Waszemu związkowi, ale i Twojemu samopoczuciu. Zobacz, jakie skutki wywołuje pocałunek.

para, związki icsnaps / shutterstock.com
fot. icsnaps 2015/shutterstock.com

7. Dbajcie o drobne, czułe gesty

„Mamy taki zwyczaj, że kto pierwszy szykuje się wieczorem do spania i szczotkuje zęby w łazience, ten zawsze nakłada pastę także na szczoteczkę drugiej osoby, by gotowa do użycia czekała już na partnera/partnerkę. To taki mały, słodki gest, który przypomina nam nawzajem, że się kochamy.

Chociaż oczywiście zdarzają się noce, kiedy jesteśmy na siebie wkurzeni i czyjaś szczoteczka jakoś tak przypadkowo nie szykuje się sama! Ten zwyczaj dotyczy także poranków – kto pierwszy wstaje, by umyć zęby, ten nakłada pastę również na szczoteczkę drugiej osoby” – opowiada Stephanie E.

8. Zadbajcie o pogaduchy do poduchy

„Każdego wieczoru rozmawiamy o minionym dniu w pracy, naszych zmartwieniach, naszej przyszłości i w zasadzie o wszystkim, o czym tylko chcielibyśmy pogadać. To taki nasz specjalny moment, najcenniejszy czas, kiedy jesteśmy razem i czujemy się najbardziej zrelaksowani” – mówi Felicia R.

para fot. Rock and Wasp 2015/shutterstock.com
fot. Rock and Wasp 2015/shutterstock.com

9. Mówcie „dziękuję”

„Obydwoje robimy karierę, więc jesteśmy nieustannie zajęci. Ale każdego dnia znajduję czas, by przygotować mężowi obiad do pracy. On z kolei codziennie pamięta o tym, by mi za to podziękować – czy to w momencie wychodzenia do pracy, czy już po swoim powrocie. Nigdy nawet bezpośrednio o tym nie rozmawialiśmy, ale obydwoje zdajemy sobie sprawę, że wdzięczność ma ogromne znaczenie dla szczęścia w naszym związku. Nieustannie ją sobie okazujemy: gdy on zabiera mnie na kolację, ja mu dziękuję; gdy ja gotuję nam obiad, on również pamięta, by podziękować” – zdradza Dea S.

10. Rozpieszczajcie się

„Wraz z mężem opieramy nasz związek na czymś, co on nazywa »wzajemnym rozpuszczaniem«. Podczas gdy inne pary uważają pewne gesty za drobnostki albo wyznają zasadę oko za oko (»On nie wyniósł śmieci, więc ja nie zamierzam zmywać naczyń!«), my rywalizujemy w inny sposób: kto da radę być milszy? Więc jeśli Kevin wyniesie śmieci, to ja mu dopiero pokażę! Poskładam jego pranie i schowam mu je do szafy! Takie podejście – tak samo jak założenie, że druga osoba zawsze stara się najlepiej, jak może – wychodzi nam na dobre. Jesteśmy teraz bardziej zakochani, niż byliśmy 22 lata temu” – Mary W.

seks, para fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

11. Spacerujcie razem

„Zwykle poświęcamy pięć do dziesięciu minut na wspólne, wieczorne spacery. Na szczęście mamy psa, który nas do tego mobilizuje! Dla nas takie wieczorne schadzki to cudowne rozwiązanie, bo jesteśmy daleko od telefonów, komputerów i spraw związanych z pracą, dzięki czemu możemy otwarcie i spokojnie porozmawiać o naszym dniu, naszych przemyśleniach i frustracjach. Czasami po prostu wspólnie podziwiamy niebo pokryte gwiazdami. Taki czas tylko dla siebie pomaga nam zredukować ilość nieporozumień i stresu” – przekonuje Stacy L.

12. Rozpocznijcie dobrze dzień

„Mój mąż zazwyczaj przynosi mi rano kawę do łóżka. Ze względu na to, że ja pracuję z domu, często odprowadzam go rano do pracy, by móc po prostu rozpocząć wspólnie dzień” – mówi Chelsea J.

Zobacz też, jak stworzyć udany związek, który przetrwa lata i sprawdź 10 patentów na udany związek.

WH

REKLAMA