Toksyczny związek - jak rozpoznać niezdrową relację

Życie jest za krótkie, żeby tkwić w toksycznym związku. Naprawdę zasługujemy na wszystko, co najlepsze. Zobacz, jak rozpoznać toksyczny związek i zastanów się, czy przypadkiem ten problem nie dotyczy też Ciebie.

toksyczny związek jak go rozpoznać fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Pamiętam ten moment, kiedy to do mnie dotarło. Byłam w związku z prawie idealnym facetem. Wszyscy dookoła uważali, że po serii uczuciowych porażek i wiązania się z niepoważnymi facetami wreszcie dobrze trafi łam. Mnie też tak się wydawało na początku. Byłam wtedy jeszcze studentką i przeważnie zadawałam się z rówieśnikami. On był inny.

REKLAMA

Starszy ode mnie o 12 lat, wyglądał jak książę z zupełnie innej bajki. Dopiero później się zorientowałam, że to nie była fajna bajka – raczej nie chciałabyś jej czytać dzieciom na dobranoc. Uświadomiłam sobie, że czuję się w tym związku jak połowa siebie, jakby mi ktoś odcinał powietrze i wysysał energię. Musiałam na własnej skórze poczuć, że związki dzielą się na takie, które dodają i odbierają nam energię.

Czy możesz rozsiąść się wygodnie?

Nie będę tu mówiła o związkach, w których jest przemoc. To temat na osobny artykuł. W kiepskim związku nikt nikogo nie musi fizycznie krzywdzić. Nawet nie musi podnosić głosu. To, co kojarzy mi się z toksycznym, wysysającym energię związkiem, to takie niejasne poczucie, że nie możesz się w nim wygodnie rozsiąść. Ze wszystkimi fałdkami na brzuchu, wyborami życiowymi, dziwacznym poczuciem humoru i upodobaniem do serialu „Blondynka”.

Cały czas masz wrażenie, że siedzisz półdupkiem na niewygodnym krześle tej relacji i starasz się wciągać brzuch. Na początku wydaje się, że to jest fajne, motywujące, stymulujące do rozwoju i że przy tym facecie stajesz się lepsza. Ale wcale tak nie jest, bo problem polega na tym, że możesz rozwinąć tylko to, co w Tobie już jest.

A partnerowi wcale nie podoba się to, kim naprawdę jesteś. W dobrym związku czujesz, że jesteś fajną osobą. Nie żadną gwiazdą, ideałem, perfekcyjną pani domu, tylko kimś nieskończenie lepszym – sobą samą w najlepszej wersji. I że spotkałaś kogoś, kto potrafi docenić i pokochać taki jedyny w swoim rodzaju zestaw cech.

REKLAMA

REKLAMA

związek, para, kłótnia fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Jaki masz nastrój?

Na samym początku związku, dzięki hormonom, wszyscy mamy fantastyczny nastrój. W dobrych związkach euforia łagodnie przechodzi w czułość, poczucie bezpieczeństwa i inne miłe emocje. A w tych kiepskich na ogół trwa niekończąca się huśtawka nastrojów.

To jest właśnie podstawowy błąd, że toksyczną szarpaninę, ataki zazdrości i złości, przeplatane z miłością, mylimy z wielką namiętnością. Ale to jest ważna wskazówka – jeżeli w Twoim związku przeważają złe emocje, jeśli często płaczesz, czujesz się smutna, niespokojna, zazdrosna albo wściekła, a do tej pory byłaś raczej zrównoważoną osobą, to raczej nie jesteś w dobrej relacji.

Żeby było jasne: w każdym związku zdarzają się kłótnie i gorsze dni. Chodzi tu raczej o ich proporcję w stosunku do tych pozytywnych. Zadbaj o siebie, bądź dla siebie dobra i nie pozwól się krzywdzić. Nie ma żadnego powodu, by ktoś miał wprawiać Cię w nieprzyjemne stany psychiczne. Życie jest za krótkie.

ZOBACZ KONIECZNIE: Zielonooki potwór, czyli zazdrość w związku

REKLAMA

związek, para, kłótnia fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Czy czujesz się wolna?

Zazdrość to jeden z tych czynników, które sprawiają, że w związku czujesz się, jakby brakowało Ci powietrza. Zazdrość jest oczywiście całkiem naturalnym uczuciem towarzyszącym miłości i całkowity jej brak też jest niepokojący. Ale tu mówimy o zazdrości przybierającej formę totalnej kontroli w białych rękawiczkach.

Bardzo łatwo przegapić te ostrzegawcze sygnały, interpretując je ja ko znak uczucia i troski. Chodzi obrażony przez 3 dni, bo skomentowałaś post swojego eks na FB? Często dzwoni do Ciebie i wypytuje, co robisz? Krzywi się, kiedy wychodzisz z koleżankami? Chwilę! Przecież nic złego nie robisz. W dobrych związkach nie masz poczucia osaczenia. Ufacie sobie i dajecie spory margines swobody. Pamiętaj, że patologiczny zazdrośnik zmienia się tylko na gorsze.

REKLAMA

REKLAMA

kłótnia, związek, para fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Czy jesteś z nim szczera?

Czy czujesz, że bardzo wielu rzeczy absolutnie nie możesz mu powiedzieć, bo zwyczajnie boisz się jego reakcji? Boisz się ostro sprzeciwić albo szczerze powiedzieć, co myślisz, bo a nuż się wkurzy albo obrazi. Twój partner wcale nie musi być fizycznie groźny.

Jest sto innych sposobów, aby „ukarać” drugą osobę, tak aby na przyszłość jej się odechciało. Podobnie działa wyśmiewanie, kpiny z tego, co mówisz, z tego, co jest dla Ciebie ważne. Szczególnie bolesne, jeżeli robi to przy innych ludziach.

Zaczynasz czuć się sfrustrowana, masz wrażenie, że jest Ciebie coraz mniej i wkrótce całkiem znikniesz? Dziewczyno, to są typowe sygnały toksycznego związku! Nie musisz w tym tkwić. Na świecie jest mnóstwo fajnych facetów, przy których możesz poczuć się jak księżniczka. Naprawdę.

PS. A czy nigdy Cię nie zaniepokoiła jego skłonność do mijania się z prawdą? Albo notoryczne niedotrzymywanie słowa? Zobacz: jak rozpoznać psychopatę w związku?

WH 04/2017 

Zobacz również:
Lubisz się uczyć? Jeśli tak, to super. Nie ma lepszego sposobu na przedłużenie młodości niż nauka nowych rzeczy w wieku, w którym maturę mamy już dawno za sobą.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA