Serce i rozum - czy w tym związku zawsze jest konflikt? [Odpowiada prof. Rafał Ohme]

O tym, czym jest intuicja i jak z niej korzystać z profesorem Rafałem Ohme, autorem bestseleru popularno-naukowego "Emo Sapiens. Harmonia emocji i rozumu" rozmawia Monika Bagan-Durenkapm.

fot.shutterstock.com
fot.shutterstock.com

W codziennym życiu, w rozwiązywaniu problemów w związkach, w kolekcjonowaniu doświadczeń, a nawet nauce języka, radzi Pan nam zostać Emo Sapiens. Co to znaczy?

prof. Rafał Ohme: Emo Sapiens bierze to, co najlepsze z rozumu i emocji. Wykorzystuje podświadomość, aby tym sprawniej działała nasza świadomość. Łączy pasje nastolatka z roztropnością osoby dojrzałej. Emo Sapiens to człowiek racjonalny i emocjonalny, który dobrze odczytuje emocje - swoje i innych. Co więcej potrafi je odczuwać na własnej skórze. I wierzy, że uśmiech to najkrótsza odległość między dwojgiem ludzi.

Czy intuicja może nam pomóc w uczeniu się?

Nie da się przysnąć nad książką, a rano to umieć. Nauka to rzecz analityczna, najpierw trzeba coś zrozumieć, zanalizować, zapamiętać. Przez lata szkoły poznajemy w ten sposób świat przyrody, sztuki, kultury, uczymy się pisać i liczyć. Oprócz wiedzy szkolnej nabywamy coraz więcej innego rodzaju wiedzy, którą możemy nauczyć się bezwiednie. Ta wiedza to doświadczenie.

Spotykamy się z ludźmi, wykonujemy swoją prace, wychowujemy dzieci, podróżujemy, mamy pasje. Nienasycony mózg chce uczyć się więcej, szybciej, intensywniej i na swój sekretny sposób nabywa nowych informacji.

To nazywa się utajonym uczeniem. Wszystko, czego nauczymy się w ten sposób, to doświadczenie życiowe. Nabywamy je świadomie, bądź nie i jest zapisane w naszym mózgu i ciele. Utajony sposób uczenia się jest o wiele bardziej wydajny niż klasyczny. Nie mamy o nim pojęcia, jest automatyczny i przebiega bez wysiłku.

Czy w ten sposób uczymy się mówić w ojczystym języku?

Właśnie tak, nikt na początku nie uczy nas zasad gramatycznych, ani nowych słówek. Dziecko słyszy mówiących rodziców i zapamiętuje konstelacje dźwięków, kojarzy słowa z przedmiotami, osobami. To nazywa się podświadomą kowariancją, czyli uczeniem się wielu rzeczy jednocześnie, w sposób bezwiedny. Nauka kolejnego języka jest już dużo trudniejsza. To jest nauka świadoma, która kosztuje nas mnóstwo pracy, czasu, energii i pieniędzy.

Dzieci mają chłonny mózg mogą się jednocześnie nauczyć drugiego języka, gdy słyszą go w domu, ale kowariancja może pomoc i dorosłym w nauce. Gdy np. uczymy się włoskiego, słuchajmy piosenek w tym języku, włączmy włoski program w telewizji, czy film podczas robienia kolacji, prasowania. Nasz mózg będzie rejestrował brzmienie języka, co potem służy nam w lepszej wymowie. I kolejna rzecz, kiedy uczymy się języka, patrzmy na wargi lektora, a nie w książkę. Lustrzane neurony w mózgu sprawniej nauczą się jak poprawnie uruchamiać mięśnie wokół ust, by ułatwić wymowę.

Prof. Rafał Ohme

Ekspert w dziedzinie emocji. Światowy pionier w obszarze neuronauki konsumenckiej. Od 20 lat prowadzi badania i konsultacje na temat emocji w komunikacji i zarządzaniu. Profesor psychologii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Visitingprofessor na uniwersytetach Stellenbosch w Kapsztadzie oraz Renmin w Pekinie. Laureat Nagrody Prezydenta RP, Premiera RP, Fundacji Nauki Polskiej, Stypendium Fulbrighta, Członek Honorowy Executive Club. Finalista konkursu EY - Przedsiębiorca Roku 2015.

Założyciel dwóch firm. NEUROHM prowadzi nowoczesne badania emocji dla działów HR, sprzedaży, marketingu i PR. INEMO szkoli, jak korzystać z neurowiedzy o emocjach w życiu zawodowym i prywatnym.

Inspiruje menedżerów i liderów biznesu na całym świecie. Występował w 40 krajach na 5 kontynentach. Autor bestseleru popularno-naukowego "Emo Sapiens. Harmonia emocji i rozumu".

Cały wywiad przeczytasz w najnowszym numerze Women`s Health, który już od 22 października w kioskach.

Joanna Jędrzejczyk na okładce Women's Health
Joanna Jędrzejczyk na okładce Women's Health

Zobacz również:
REKLAMA