Przytulanie: niezbędny element udanego seksu

Czułe słówka to nie wszystko. Okazuje się, że najbardziej zadowolone ze swojego związku i życia seksualnego pary to te, które nie żałują czasu na przytulanie czy pocałunki po miłosnym uniesieniu.

fot. shutterstock.com fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Jeśli po seksie masz ochotę na czułości i denerwuje Cię odwracający się od razu na drugi bok partner, to nie miej wyrzutów sumienia i nie daj mu zasnąć. Najnowsze badania opublikowane na łamach „Archives of Sexual Behavior” wykazały, że pary, które spędzają więcej czasu na okazywaniu sobie czułości po miłosnym zbliżeniu są bardziej zadowolone ze swojego życia seksualnego i ze związku.

 

Naukowcy na różnych uniwersytetach toronckich przeprowadzili dwa badania. W pierwszym 335 uczestników (138 kobiet i 197 mężczyzn) wypełniło internetową ankietę dotyczącą zadowolenia ze związku i seksu, życia seksualnego oraz uczuć. O dziwo, długość seksu i gry wstępnej nie była gwarantem zadowolenia, ale przytulanie po stosunku już tak.

Badacze odkryli, że ludzie, którzy spędzali więcej czasu na okazywaniu sobie czułości po seksie: przytulaniu, głaskaniu, całowaniu czy wyrażaniu swojego uczucia na jakikolwiek inny sposób, byli bardziej zadowoleni ze swojego związku i życia seksualnego. Zależność ta była widoczna zwłaszcza w przypadku par mających dzieci, gdyż jeszcze bardzie doceniały czas spędzany sam na sam z partnerem.

Dla kobiet szczęście w związku bardzo mocno wiąże się z oznakami czułości, natomiast jeżeli chodzi o mężczyzn, to okazywanie sobie uczucia po miłosnym zbliżeniu wpływa, ale niebezpośrednio, na ich poziom szczęścia w związku – zwiększa ich satysfakcję seksualną, co z kolej powoduje wzrost poziomu zadowolenia ze związku.

Podczas drugiego eksperymentu przebadano 101 par (94% heteroseksualnych). Uczestnicy prowadząc intymne dzienniki, codziennie przez 3 tygodnie odpowiadali na pytania dotyczące ich życia seksualnego, okazywania sobie czułości po stosunku i satysfakcji z seksu oraz ze związku. Badacze odkryli, że kiedy uczestnicy więcej czasu spędzali na okazywaniu sobie czułości po akcie miłosnym, byli też bardziej zadowoleni ze swoich związków i seksu niż zazwyczaj. Poza tym Ci, którzy odczuwali zalety płynące z czułych gestów podczas całych trzech tygodni trwania badań, byli zadowoleni ze swojego życia seksualnego i związku także przez kolejne trzy miesiące.

No jasne, może się to wydawać dosyć oczywiste, bo przecież pary, które są zadowolone ze swojego związku, lubią okazywać sobie czułość po zakończeniu miłosnych igraszek. „Przytulanie jest w pewnym sensie nagrodą po stosunku – mówi autorka badań dr Amy Muise, wykładowca z University of Toronto. – Skoro sprawia, że czujemy się dobrze, jesteśmy bardziej skłonni to kontynuować i tym samym zbliżyć się do siebie jeszcze bardziej”.

Pary powinny mieć świadomość, że czas po stosunku może być szczególnie ważny dla tworzenia silnych więzów z partnerem. Okazuje się także, iż dotyk może mieć większe pozytywne działanie psychiczne niż fizyczne, gdyż dotykanie bliskiej osoby sprawia, że w naszych organizmach zaczyna być uwalniana dopaminia i serotoninia. Te dwa hormony odpowiadają m.in. za poprawę nastroju i zwalczanie depresji. Zobacz, co jeszcze daje Ci przytulanie.

„Wydaje mi się, że ludzie powinni wiedzieć, iż spędzenie większej ilości czasu na okazywaniu sobie czułości po seksie może poprawiać satysfakcję seksualną oraz zadowolenie ze związku” – zauważa dr Muise. Nie wypiszemy Ci recepty na przytulanki, ale dajemy Ci oficjalne pozwolenie na nieco dłuższe czułości dzisiejszej nocy – oczywiście wszystko dla dobra związku. I w imię nauki!

A czy chcesz wiedzieć, w czym tkwi sekret udanych związków? Poznaj 12 sekretów szczęśliwych par i przekonaj się, że drobne gesty wyrażające Waszą miłość to prosta droga do szczęścia w związku.

WH

Zobacz również:
REKLAMA