Problemy z osiągnięciem orgazmu, erekcją i libido [problemy łóżkowe]

Nie możesz osiągnąć orgazmu? Twój partner ma problemy z erekcją? Odczuwasz spadek libido? Przedstawiamy przyczyny najczęściej występujących problemów łóżkowych i znajdujemy na nie skuteczne sposoby.

problemy z seksem fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

W jednym rytmie Brak synchronizacji w seksie to nie tylko problem łóżkowy. Z badań wynika, że dla 1/3 par jest to powód do rozstania.

Problemy z pożądaniem

Ty chciałabyś kochać się częściej

16% kobiet w naszej ankiecie chciałoby więcej seksu. Bywa i tak, że kobieta ma po prostu większe potrzeby, a jej partner ostatnio się leni. Przyczyn może być wiele, na przykład stres związany z pracą (patrz obok) albo jakiś problem w waszej relacji.

Powrót do równowagi

A może Ty jesteś królewną, która wciąż chce być zdobywana? Przyznaj się. A słyszałaś o równouprawnieniu? Może Twój partner ma już dosyć napraszania się. Może chciałby, żebyś to Ty dla odmiany okazała mu, jak bardzo Cię kręci.

On chciałby znacznie częściej

Z naszej ankiety wynika, że kochać się częściej chciałoby 37% facetów, w porównaniu do 16% kobiet. Krótko mówiąc, to nasi panowie częściej czują się poszkodowani.

Spontaniczność jest przereklamowana. Spróbuj umawiać się na seks.

Powrót do równowagi

„Mam się zmuszać?” – zapyta oburzona czytelniczka. No jasne: nie rób niczego wbrew sobie. Ale może zadziała u was rada, jakiej udziela seksuolog Esther Perel. Umawiajcie się na seks. Na przykład w czwartki i soboty. Po prostu. Odpadnie Ci zastanawianie się, czy jesteś w nastroju, czy nie, a seks stanie się sympatycznym rytuałem. U wielu par to działa.

Problemy z orgazmem

Masz problem z wielkim O

O ile jesteś zupełnie zdrowa, a zakładamy, że tak jest, o tyle przyczyna trudności z osiągnięciem orgazmu siedzi najprawdopodobniej w Twojej głowie. To jest tak jak z medytacją – musisz się skupić na tu i teraz, inaczej nic z tego nie będzie.

Powrót do równowagi

Zwolnij, przestań się zastanawiać, jak wyglądasz w jego oczach (po prostu załóż, że skoro jest tu z Tobą, to na pewno mu się podobasz), i skup się na swoim ciele. Na przyjemności, jaką sprawiają Ci jego pieszczoty. Powiedz mu głośno, co lubisz. Pokieruj jego dłonie na te wrażliwe miejsca. Pokaż mu, jak lubisz pieścić się sama. Bądź bezwstydna i staraj się dobrze bawić, nie czekając na rezultat. Będzie to będzie – jeśli nie teraz, to następnym razem. To najlepsza strategia.

Seks jest trochę jak medytacja. Musisz się skupić na tu i teraz, inaczej nic z tego nie będzie.

On ma problem z finiszem

Dr Ian Kerner, seksuolog i wieloletni ekspert MH i WH, zwraca uwagę, że sporo facetów ma problem z orgazmem podczas stosunku na skutek przyzwyczajeń masturbacyjnych. Wymagają po prostu silniejszej stymulacji.

Powrót do równowagi

Nikomu jeszcze nie zaszkodziło wprowadzenie urozmaiceń w seksie: nowych pozycji, gadżetów, filmów erotycznych. Warto też pamiętać, że penis to nie jest większa łechtaczka i Twój partner woli inne pieszczoty niż Ty. Mocniejsze. Penis składa się z części wrażliwszych (to żołądź i wędzidełko) oraz mniej wrażliwych (czyli trzonu przy nasadzie). Te wrażliwsze części lubią mokre pieszczoty językiem, a te mniej wrażliwe mocniejszy uchwyt i posuwiste ruchy. Nie bój się, że go urazisz.

problemy z seksem fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Problemy związane z pracą

Właśnie awansowałaś

Masz mnóstwo obowiązków w pracy, bo za wszelką cenę chcesz pokazać szefowi, że zasłużyłaś na awans i podwyżkę. Często zostajesz po godzinach i wracasz do domu tak zmęczona, że marzysz tylko o kanapie i kieliszku wina. Seks jest na ostatnim miejscu Twojej listy priorytetów.

Powrót do równowagi

Seks odstresowuje, ale żeby do niego doszło, kobieta musi być wstępnie zrelaksowana. Zajmij się sobą po pracy. Bądź dla siebie dobra – stwórz w swoim domu przestrzeń wolną od wszelkich skojarzeń z pracą, np. zrób sobie SPA w łazience. To pomaga „oczyścić głowę”. Aha, i nie bądź taką bohaterką – pozwól swojemu facetowi trochę się porozpieszczać. Możesz też wybrać wygodną i niewymagającą wysiłku pozycję seksualną.

On właśnie stracił pracę

U facetów libido jest ściśle dla leczącego się na depresję. związane z poczuciem własnej wartości. To ostatnie większość facetów buduje na bazie swoich osiągnięć zawodowych. Utrata pracy negatywnie odbija się z jednej strony na psychicznej gotowości do seksu, a z drugiej – podnosząc poziom hormonu stresu, kortyzolu – na fizjologicznej stronie całego przedsięwzięcia.

Powrót do równowagi

On sam najprawdopodobniej nie poprosi Cię o pomoc. Sama musisz zająć się swoim facetem. Wyciągnij go na wieczorny bieg albo na basen – aktywność podnosi poziom męskich hormonów. I pilnuj, żeby się nie zapadał w sobie z piwem na kanapie, bo to zdecydowanie obniża poziom testosteronu.

problemy z seksem fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Problemy z lekami

Stosujesz antykoncepcję

Jeśli zauważyłaś, że odkąd przyjmujesz pigułki, straciłaś ochotę na seks (to zazwyczaj ma miejsce 4-6 tygodni po rozpoczęciu zażywania leku), najprawdopodobniej stosujesz niedostosowaną do Twojego organizmu antykoncepcję. Pigułki mogą obniżyć poziom testosteronu (tak, kobiety też go mają), a jego spadek obniża z kolei libido.

Powrót do równowagi

Podczas następnej wizyty poproś lekarza o zmianę środka. Dostępne są już nowoczesne tabletki zawierające octan chlormadinonu, które działają nieco inaczej i nie mają negatywnego wpływu na Twoje pożądanie. A może rozważysz założenie wkładki domacicznej, która chroni przed niechcianą ciążą nawet przez 5 lat i ma 99% skuteczności?

On przyjmuje antydepresanty

Leki stosowane w przypadku depresji to na ogół tzw. inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), które – mówiąc najprościej – podwyższają stężenie hormonów dobrego samopoczucia w mózgu. Niestety, od lat wiadomo, że skutkiem ubocznym tych leków jest obniżenie pożądania u obojga płci, a u mężczyzn dodatkowo osłabienie erekcji.

Powrót do równowagi

Specjaliści radzą, aby poeksperymentować z różnymi porami na seks. Spróbuj inicjować seks rano, zanim Twój partner weźmie swoją codzienną dawkę leku. Jeżeli to nie zadziała, może warto poprosić lekarza o zmianę preparatu, zwłaszcza że udane życie seksualne może mieć bardzo istotne znaczenie dla leczącego się na depresję.

problemy z seksem fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Szczyt hormonalny

Kiedy następuje pełna synchronizacja? Naukowcy z Uniwersytetu Gainesville na Florydzie przeprowadzili dokładne pomiary libido mężczyzn i kobiet w zależności od pory roku, pory dnia, a nawet dnia tygodnia. Jak wynika z badań, z nie do końca wyjaśnionych powodów sterydy korowe, które stymulują hormony płciowe, osiągają swój najwyższy poziom właśnie w połowie siedmiodniowego cyklu, czyli w czwartek.

Jednak zrobienie z tego najlepszego użytku wymaga pewnego poświęcenia i nastawienia budzika na szóstą rano. O tej porze właśnie poziom zarówno Twoich, jak i jego hormonów seksu jednocześnie osiąga szczyt. I pamiętaj, żeby zasłony zaciągać tylko do połowy. Ciemność pobudza wydzielanie się melatoniny, która pomaga zasnąć, ale blokuje wydzielanie się hormonów seksu.

WH 03/2017

REKLAMA