Najprzystojniejsi mężczyźni: skąd się biorą nasze upodobania?

Wolisz mężczyzn z trzydniowym zarostem na twarzy, pełną brodą czy może tych gładko ogolonych? Niektórzy twierdzą, że nastała era drwaloseksualnych facetów, jednak na nasze gusta nie wpływa moda. Nie wierzysz? A zatem zobacz, co tak naprawdę decyduje o Twoich upodobaniach.
Przystojny mężczyzna fot. InnervisionArt 2015/shutterstock.com
fot. InnervisionArt 2015/shutterstock.com

Ostatnio aż trudno się opędzić od brodatych hipsterów i facetów z kilkudniowym zarostem, prawda? Podobno o gustach się nie dyskutuje, ale my możemy na chwilę zapomnieć o tej starej zasadzie. No więc jakie są Twoje upodobania: wolisz zarośniętych mężczyzn czy może jesteś raczej fanką gładko ogolonych męskich twarzy?

Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że odpowiedź na to pytanie zależy wyłącznie od Twoich osobistych preferencji, to nie jest to do końca prawda. Okazuje się, że to nasze otoczenie decyduje o tym, co sądzimy na temat męskiego zarostu.

Kobietom bardziej podobają się brodacze, gdy w ich otoczeniu jest to rzadkość i à reboursraczej spojrzą maślanym wzrokiem na dokładnie ogolonego faceta, jeśli w ich środowisku to rzadki widok. Dowody na prawdziwość tej tezy znajdziemy w brytyjskim czasopiśmie naukowym „Biology Letters”.

Australijscy naukowcy z University of New South Wales z Sydney przygotowali internetowy sondaż, w którym poprosili ponad 1400 hetero- i biseksualnych kobiet oraz 213 heteroseksualnych facetów o ocenę atrakcyjności różnych mężczyzn na podstawie zdjęć ich twarzy. Uczestnikom badania pokazano zarówno fotografie świeżo ogolonych panów, jak i tych z lekkim zarostem, mocnym zarostem i w końcu – z pełną brodą w stylu drwala.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni przyznali pierwszeństwo panom z zarostem (każdej długości). Byli uznawani za atrakcyjniejszych szczególnie wówczas, gdy ich zdjęcia były prezentowane wśród większej liczby zdjęć ogolonych facetów. Natomiast gdy zarośnięte twarze na zaprezentowanych zdjęciach pojawiały się częściej, gładko ogoleni mężczyźni byli uznawani za atrakcyjniejszych niż zazwyczaj.

Tak czy siak, w ogólnym rozrachunku okazało się, że to jednak zarost w dzisiejszych czasach święci triumfy. Co ciekawe, nie doszukano się w tym badaniu żadnego związku między atrakcyjnością modela a typem urody prezentowanym przez ojców uczestniczek sondażu. Za to zdecydowanie plusowali u pań mężczyźni podobni do ich aktualnych partnerów.

Badacze wskazują jednak, że męski zarost jest dla nas tym atrakcyjniejszy, im mniej go mamy na co dzień. To mogłoby tłumaczyć, dlaczego zaczynają nam bez powodu mięknąć kolana na widok brodacza przy barze, który zdecydowanie mniej nas pociąga, gdy jesteśmy otoczone przez bandę zarośniętych kolegów z pracy.

To nie pierwsze naukowe informacje, które pokazują, jak dziwne rzeczy wpływają na nasz pociąg do innych. Badania wykazały także m.in., że tabletka antykoncepcyjna może decydować z kim umawiamy się na randki, dieta może zwiększać lub zmniejszać naszą ochotę na amory a feromony to nie do końca ściema. Poznaj też 10 zaskakujących faktów dotyczących seksu. Tak więc koniec końców to, czy skłaniasz się bardziej w stronę zarośniętych, czy gładko ogolonych mężczyzn, może nie mieć zbyt dużego znaczenia.

Nie da się jednak zaprzeczyć, że brody są po prostu na topie, ale czy wiesz, co nigdy nie wychodzi z mody? Aktywność fizyczna! Dowiedz się, dlaczego sprawność jest sexy i skąd się bierze zależność między ilością godzin spędzonych na bieżni albo pilatesie a jakością naszego życia seksualnego.

Tekst: Kate Moriarty, Katarzyna Dwornik

WH

REKLAMA