Mężczyźni i seks: czego jeszcze nie wiesz o tym duecie?

Udawanie orgazmu, problemy z potencją, brak ochoty na seks... to tylko jedne z nielicznych przypadłości, które dotykają mężczyzn. Zaskoczona? Zobacz, czego jeszcze nie wiesz o stosunku mężczyzn do spraw łóżkowych.

| Data aktualizacji: 2021-07-08
fot. Kotin 2014/shutterstock.com fot. Kotin 2014/shutterstock.com
fot. Kotin 2014/shutterstock.com

Istnieje taki stereotyp, który mówi, że dla mężczyzn seks jest jak pizza: nawet jak jest zły, to i tak jest dobry. Ale to tylko jeden z seksualnych mitów, które musimy obalić raz na zawsze. "Zazwyczaj mówimy o znaczących różnicach między kobietami i mężczyznami, ale myślę, że zwykliśmy przesadzać w tej kwestii" – mówi dr Abraham Morgentaler, autor książki "Dlaczego mężczyźni to udają".

Dyrektor Men's Health Boston i profesor nadzwyczajny urologii na Harvard Medical School od 25 lat doradza mężczyznom w temacie seksu. Podczas swojej praktyki lekarskiej usłyszał już niejedną zaskakującą historię (na co zresztą wskazuje tytuł napisanej przez niego książki)., dlatego poprosiłyśmy go o przedstawienie najbardziej zaskakujących faktów na temat mężczyzn i seksu, o których nie miałyśmy pojęcia.

fot. shutterstock.com fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

1. Mężczyźni potrafią udawać orgazm (i robią to!)

W studium przypadku, które zainspirowało Morgentalera do napisania powyższej książki, jeden mężczyzna przyszedł do niego, ponieważ miał problem z zaprzestaniem udawania orgazmów. Pacjent nie był zdolny do szczytowania podczas stosunków płciowych przez całe swoje życie, jednak kiedy poznał pewną dziewczynę, nie chciał sprawić jej przykrości. Zaskoczone? Ten pacjent nie był jedynym.

"Podczas pisania książki  rozmawiałem z wieloma mężczyznami i byłem zdumiony tym, jak wielu z nich udawało orgazm" – tłumaczy dr Morgentaler. Tylko co w takim razie z kwestią "dowodu", który panowie pozostawiają?

"Jeśli używacie prezerwatywy prawdopodobnie nawet nie zauważysz, jak szybko on się jej pozbył. Jeśli jednak robicie to bez kondomu, pytanie brzmi, jak dużo płynu się nagromadziło i jak bardzo kobieta jest tego świadoma" – wyjaśnia dr Morgentaler.

fot. Artem Furman 2015/shutterstock.com fot. Artem Furman 2015/shutterstock.com
fot. Artem Furman 2015/shutterstock.com

2. Ejakulacja nie jest koniecznością

Poważnie! W niektórych przypadkach szczytowaniu mężczyzny nie towarzyszy ejakulacja. U cukrzyków na przykład, ujście pęcherza nie zamyka się całkowicie i płyn może się cofnąć do pęcherza (jest uwalniany dopiero po zakończeniu stosunku).

Kolejnym przykładem mogą być dojrzalsi mężczyźni, którzy doświadczyli prostatektomii radykalnej. Poza tym dr Morgentaler przypuszcza, że wytrysk może ominąć mężczyzn, którzy uprawiają seks tantryczny.

BonninStudio 2014/shutterstock.com BonninStudio 2014/shutterstock.com
BonninStudio 2014/shutterstock.com

3. Mężczyźni udają z tych samych powodów, co kobiety

Dla wielu mężczyzn, których dr Morgentaler miał okazję leczyć, udawanie szczytowania było spowodowane przekonaniem, że i tak nie osiągną orgazmu (to także powód, dla którego kobiety tak się zachowują). A powodów, dla których mężczyzna nie kończy, może być wiele – za dużo wypił, ma obawy co do stosunku albo po prostu bierze leki antydepresyjne.

"Tak naprawdę mężczyznom chodzi o to samo, co kobietom – wyjaśnia dr Morgentaler. – To po prostu próba zakomunikowania partnerowi, że świetnie się spisał, wszystko gra i że na ten moment jest się zaspokojonym".  Co istotne, przedstawiciele obu płci udają ze względu na partnera, a z nie egoistycznych pobudek.

mężczyzna fot. Nadya Lukic 2015/shutterstock.com
fot. Nadya Lukic 2015/shutterstock.com

4. Młodzi mężczyźni też mają problemy z seksem

Nie tylko faceci po czterdziestce szukają seks-terapii i małych niebieskich tabletek. "Mężczyźni, nawet ci młodsi, mają wiele kłopotów związanych z seksem – wyjawia dr Morgentaler. – To wcale nie jest nic rzadkiego". I nie chodzi tylko o kłopoty ze wzwodem. Przykładowo, przedwczesny wytrysk to problem dotyczący aż 20% mężczyzn.

kobieta i mężczyzna fot. Syda Productions 2015/shutterstock.com
fot. Syda Productions 2015/shutterstock.com

5. Mężczyźni nie zawsze są w nastroju

"Stereotyp mówiący o tym, że facet jest nieustannie gotowy i zawsze ma ochotę na seks nieco odbiega od rzeczywistości – tłumaczy dr Morgentaler. – To może być realne, jak się ma 18 lat, ale wszystko się zmienia, kiedy przychodzą codzienne obowiązki".

My myślimy, że to jest normalne, zwłaszcza, kiedy nie jesteśmy w nastroju, czujemy się zestresowane czy spięte, ale z jakichś powodów zakładamy, że faceci czują się inaczej, są bardziej odporni. A prawda jest zupełnie inna: jeśli on nie będzie w najlepszej formie dziś wieczorem, odpuść mu – facetom też się zdarza zrezygnować ze zbliżenia.

kobieta i mężczyzna fot. Kudla 2015/shutterstock.com
fot. Kudla 2015/shutterstock.com

6. Facetów bardziej interesuje, jak dogodzić kobiecie

To, że faceci są samolubni w łóżku, to kolejny mit. Wręcz, jak zauważył dr Morgentaler, bywa zupełnie na odwrót. Mężczyźni, tak samo jak kobiety, całą swoją uwagę skupiają na zaspokojeniu partnerki. "Jeżeli facet darzy kobietę nawet najmniejszym uczuciem, te emocje będzie kierował na nią, dążąc do usatysfakcjonowania jej. W końcu to w jej oczach chce być najlepszy" – mówi nasz ekspert.

Ulubionym przykładem Morgentalera jest jego pacjent, który cierpiał na paraliż od pasa w dół, ale ostatecznie, dzięki pomocy specjalnych zastrzyków w penisa, przebył udany stosunek z żoną . Pacjent był zachwycony i powiedział swojemu lekarzowi, że znowu poczuł się jak mężczyzna. Jednak warto zanotować, że ze względu na swoja przypadłość, nie odczuł żadnych doznań. "Ta historia jest dowodem, jak wielkie znaczenie miało dla tego mężczyzny zaspokojenie swojej partnerki" – opowiada dr Morgentaler.

Kolejny przykładem mogą być wszyscy mężczyźni, szukający sposobu na "mocniejszą" erekcję. Rzecz w tym, że siła penisa nie ma nic wspólnego z wrażliwością mężczyzny czy orgazmem – to tylko dzięki sztywności mężczyzna jest zdolny, by doprowadzić partnerkę na szczyt. "W tym wszystkim nie chodzi o niego, o mężczyznę – chodzi o to, kim on chce być dla swojej partnerki" – wyjaśnia dr Morgentaler.

mężczyzna fot. lightwavemedia 2015/shutterstock.com
fot. lightwavemedia 2015/shutterstock.com

7. Niektórzy mężczyźni są bardzo czuli na punkcie swoich umiejętności seksualnych

No i znowu okazuje się, że tak bardzo się nie różnimy, prawda? Dr Morgentaler miewał pacjentów, którzy cierpieli na seksualne dysfunkcje pogłębiające się poprzez negatywne  komentarze lub złe doświadczenie w łóżku.

Począwszy od dobrze zbudowanych twardzieli, którzy załamują się w pracy, po tych przytłoczonych udawanym orgazmem żony – wszystkie te przypadki pokazały, że pewność siebie u niektórych mężczyzn jest głęboko zakorzeniona w tym, jak postrzegają ich partnerki seksualne.

Oczywiście nie oznacza to, że powinnaś okłamywać faceta, że było Ci wspaniale w łóżku, kiedy prawda była inna (poza tym sama nie chciałabyś być w roli tej drugiej osoby). Dr Morgentaler sugeruje kobietom obranie innej strategii: "Jeśli zależy Ci na utrzymaniu pozytywnej relacji z mężczyzną, pochwal go, kiedy sprawi Ci przyjemność. Niech wie, że było Ci z nim cudownie. Nawet najprostsze «było świetnie» zdziała cuda".

kobieta i mężczyzna fot. Vasilchenko Nikita 2015/shutterstock.com
fot. Vasilchenko Nikita 2015/shutterstock.com

8. Libido kobiet może być wyższe niż libido mężczyzn

Według dra Morgentalera, jesteśmy w centrum wielkiego przełomu seksualnego. Współczesne kobiety są bardziej wyzwolone seksualnie i swobodniejsze w wyrażaniu łóżkowych życzeń – a to jest niezwykle pozytywne! Ale, co ciekawe, zarabiają na tym lekarze.

Faceci sugerują się stereotypem, który mówi o tym, że powinni mieć większe libido niż kobiety, choć to wcale nie jest prawda. "To, co widzę coraz częściej, to mężczyźni opisujący swój związek jako ten, w którym to kobieta chce współżyć znaczniej częściej – mówi dr Morgentaler. – I wcale nie chodzi o to, że ich pożądanie jest na tak niskim poziomie. Po prostu libido niektórych kobiet jest znacznie silniejsze. Prawdopodobnie tak było zawsze, ale z przyczyn kulturowych kobiety nie komunikowały swojego pożądania tak mocno, jak teraz".

W rzeczywistości wielu mężczyzn przychodzi do dra Morgentalera, by doradził im, co zrobić, żeby dorównać zapałem seksualnym kobietom, z którymi się umawiają. Faceci, którzy mogą się kochać do dwóch razy po rząd, poszukują Viagry, by mieć siłę na trzecią rundę – nawet, jeśli nie mają żadnych problemów z erekcją.

Jednakże to wszystko nie oznacza, że kobiety powinny jakkolwiek wpłynąć na ostudzenie swojego libido, czy czuć się zakłopotane z powodu jego poziomu. Czas, by pary zaakceptowały, że to, co je różni w sferze pożądania fizycznego jest zupełnie naturalne i staje się coraz bardziej powszechne. "To jak pary się porozumiewają jest najważniejsze. Kluczem do satysfakcji jest to, by szanować wzajemną seksualność" – wyjaśnia dr Morgentaler.

Zobacz też: Męski punkt widzenia na seks.

REKLAMA