[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.9

Kłótnie o pieniądze w związku - przyczyny i rozwiązanie

Wyniki ankiety, w której wzięło udział ponad tysiąc czytelniczek i czytelników WH i MH pokazują, że wraz ze stażem związku kłótnie coraz częściej dotyczą kasy. O co konkretnie się kłócimy i jak rozmawiać o pieniądzach w związku? Sprawdź.

pieniądze w związku Im dłuższy staż związku, tym częstsze kłótnie o pieniądze (fot. shutterstock.com).

Czy kasa to problem? Im dłuższy stażem związek, tym jest większy. Dla naszych czytelniczek i czytelników pieniądze nie stanowią jakiegoś bardzo istotnego przedmiotu sporu. Ale z badań wynika, że te problemy narastają wraz ze stażem związku oraz ilością zgromadzonych dóbr. Związki źle znoszą również znaczną przewagę w zarobkach jednej ze stron (mimo równouprawnienia częściej rozpadają się związki, w których kobieta zarabia więcej).

Jak często spieracie się o pieniądze?

  • Ciągle: 3%
  • Często: 11%
  • Czasami: 31%
  • Rzadko: 29%
  • Nigdy: 26%

Kiedy już kłócicie się o kasę, to głównym powodem są:

Nieracjonalne wydatki

  • My: 38%
  • Oni: 41%

Co właściwie nazywacie „nieracjonalnymi wydatkami”?

Jest różnica między rozrzutnością a tym, że macie po prostu inne priorytety. Jeżeli Twój partner przeznacza pewną kwotę na zakup nowego drogiego telewizora, a Twoim zdaniem powinniście te pieniądze przeznaczyć na wakacje, to nazywasz to wyrzucaniem pieniędzy na gadżety.

REKLAMA

Ale spójrz na tę całą sytuację jego oczami (nasz kolega z MH odpowiada na pytanie: kto kupuje więcej?). On być może uważa, że właśnie zadbał o to, abyście mogli spędzać wspólnie wieczory, w komfortowych warunkach oglądając filmy. Zamiast się kłócić, lepiej pogadać o tym, co jest dla Was istotne i jak to chcecie osiągnąć. I znaleźć wspólne punkty.

Jak rozmawiać o wydatkach

1. Rozmawiajcie

Raz w tygodniu poświęćcie 10 minut na omówienie najważniejszych kwestii co do wydatków na następnie 7 dni. Dzięki temu regularnie będziecie zderzać swoje punkty widzenia i nie pozwolicie, aby narastało niepotrzebne ciśnienie.

2. Wspólne konto

Najlepiej byłoby, gdybyście mieli przynajmniej 3 rachunki: dwa prywatne i jeden współdzielony, na który przelewacie ustalone kwoty na wydatki partnerskie.

3. Sprawiedliwy układ

Dobrze, gdyby na wspólne konto każde z was przelewało taki sam procent zarobków. Dzięki temu podział obowiązków będzie jasny i uczciwy. Niezależnie od tego, ile zarabiacie w liczbach bezwględnych, każde będzie angażowało się w utrzymanie wspólnego domu np. w 70%. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że możecie z wyprzedzeniem zaplanować poważniejsze inwestycje.

Nasza ankieta dotyczyła także obowiązków domowych. Kto sprząta więcej? O jakie czynności kłócimy się najczęściej i jak przeprowadzić sprawiedliwy podział obowiązków domowych Sprawdź.

WH 06/2017

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij