Jak się pozbyć bagażu emocjonalnego?

Jak przetrwać rozstanie? Jak znaleźć miłość, kiedy masz za sobą same nieudane związki i boisz się, że znów zostaniesz zraniona? Naucz się wyciągać wnioski i zapomnij o tym, co złe.

kobieta, walizka, podróż, bagaż emocjonalny fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Czy wiesz, że w ciągu naszego życia zakochujemy się średnio 4 razy? A jak wynika z badań z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego, gdy jesteś zakochana, nie potrzebujesz nawet obecności wybranka, aby Twoje ciało szalało. Wystarczy, że rzucisz okiem na jego zdjęcie, a w Twoim mózgu od razu aktywuje się układ nagrody („Journal of Neurophysiology”). To on sprawia że czujesz się szczęśliwa, a wielu naukowców porównuje miłość do narkotyku.

Masz wrażenie, że pod wpływem uczucia wszystko przychodzi Ci łatwiej? Na to też są dowody, bowiem zakochane kobiety osiągają lepsze wyniki w testach decyzji leksykalnych i mają krótszy czas reakcji („Society for Neuroscience”). Co więcej, te same mechanizmy miłości funkcjonują całkowicie niezależnie od kultury i są identyczne na całym świecie („Human Brain Mapping”).

Jednak co się dzieje, gdy nagle Twój związek się kończy? Rezonans magnetyczny daje odpowiedź i na to pytanie. Aktywują się te części mózgu, które działają, gdy stawiasz w kasynie duże sumy pieniędzy. Pracują struktury odpowiedzialne za wnioskowanie na temat stanu umysłu innych ludzi. Wreszcie włącza się sfera zachowań kompulsywnych i kontroli gniewu („Philosophical Transactions B”).

Dlatego nic dziwnego, że zdrada czy rozstanie z partnerem może być doświadczeniem trudnym. Ważne jednak, żeby wyciągnąć z niego odpowiednie wnioski i iść dalej. Z zapasem wiedzy o sobie samej, a nie bagażem emocjonalnym. Wtedy kolejny Twój związek będzie zdecydowanie pełniejszy, bogatszy i trwalszy. Przejdź na kolejną stronę i zobacz, jaki bagaż emocjonalny niesiesz ze sobą.

facet, mężczyzna, hipsetr fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Twój eks okazał się maminsynkiem

Waga bagażu: bagaż podręczny (trochę ciężko, ale ciągle bez problemu możesz zwiedzać nowe lądy)

Był dowcipny i czarujący, ale gdy zamieszkaliście razem, wyszło na jaw, że trzeba za niego sprzątać, prać i myć podłogę, bo nie potrafi poradzić sobie z żadną z tych czynności. Co więcej, gotować też trzeba, mimo iż wcześniej przygotowywał dla was smaczne kolacje.

Pozbądź się bagażu

„Zastanów się, czy nie wykazujesz czasem cech matki – radzi psycholog i szefowa poradni SELF Przyjazne Terapie w Poznaniu Violetta Nowacka. – Może wyręczałaś go za szybko i zbyt łatwo?”. Pół biedy, jeśli to kwestia Twojej decyzji. Jednak jeżeli ten stan Ci nie pasował, to raczej wina schematu, w który wpadłaś. Partnerski związek to taki, w którym panuje równy podział różnych obowiązków.

Dlatego następnym razem ogranicz swój instynkt dawcy i postaw warunki. Jeśli okaże się, że Twój kolejny mężczyzna również lubi, żeby za niego wszystko robić, podejdź go sposobem. „Zacznij od spokojnych próśb: »Kochanie, czy mógłbyś…, bo bardzo by mi to pomogło« albo »Sprawiłoby mi dużą ulgę, gdybyś zechciał…«” – tłumaczy psycholog.

związek, para, kłótnia fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Były chłopak Cię krytykował

Waga bagażu: bagaż rejestrowany (wyruszenie w podróż to duży wysiłek. Nie chciałabyś czegoś zostawić?)

Gdy pierwszy raz usłyszałaś bolesny komentarz ze strony byłego, myślałaś, że może mu się wymsknęło. Po prostu był zły albo przepracowany. Jednak potem wyszło na jaw, że on ma coraz więcej krytycznych uwag i coraz trudniej go zadowolić.

Pozbądź się bagażu

Zastanów się, czy krytyka była słuszna, czy nie. Mówił coś o Twoich udach? Zadaj sobie pytanie, czy rzeczywiście powinnaś nad nimi popracować, czy to raczej subiektywna ocena Twojego eks. Możesz również spytać o to kogoś bliskiego, komu ufasz. Jeśli krytyka jest zasadna, a Ty masz ochotę coś w sobie zmienić – weź się do roboty. Jeśli to tylko jego widzimisię, natychmiast o nim zapomnij.

„Krytyk najczęściej szuka osoby z niską samooceną, dlatego zwróć uwagę na to, jak o sobie myślisz – mówi Nowacka. – Najpierw sama musisz polubić i docenić siebie, żeby potem mógł polubić Cię ktoś inny”.

Takie zachowanie to jedna z oznak toksycznego związku. Zobacz pozostałych 5 oznak toksycznego związku.

facet, mężczyzna fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Byłaś w relacji z despotą

Waga bagażu: bagaż rejestrowany

Podobało Ci się, że wie czego chce i szybko podejmuje decyzje. Podobnie troszczył się o Ciebie - stanowczo i z przekonaniem. Aż po pewnym czasie zorientowałaś się, że nie masz już kolegów, a i z koleżankami spotykasz się zdecydowanie za rzadko.

Pozbądź się bagażu

„Masz prawo do własnych poglądów, uczuć, czasu, ciała, przestrzeni i rzeczy – mówi psycholog. – W tych aspektach powinnaś sama podejmować decyzje i wyznaczać granice”. Po pierwsze, powiedz, na co masz ochotę, a co Ci się nie podoba. Po drugie, nie demonizuj reakcji emocjonalnej partnera.

„To, czego się boimy, najczęściej nie następuje, a despoci generalnie najpierw mówią, mówią, mówią często głupie rzeczy, zanim w ogóle pomyślą o działaniu” – dodaje Nowacka. Pamiętaj również, że jeżeli zapowiadasz sankcję, to potem musisz ją spełnić.

związek, para, kłótnia, rozstanie fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Ostatni ukochany Cię porzucił

Waga bagażu: nadbagaż (wleczesz ze sobą zbyt dużo, żebyś mogła czuć się wolna)

Świetnie się przy nim czułaś, a koleżanki mówiły, że rozkwitasz w oczach. Jednak on nagle stwierdził, że przeprasza, to jego wina, ale nie możecie być dłużej razem. A Ty zaczęłaś się zastanawiać, czy nie zrobiłaś czegoś źle.

Pozbądź się bagażu

Spróbuj z nim jeszcze raz porozmawiać. Ale nie o tym, czy się namyślił i chce do Ciebie wrócić, tylko o przyczynach rozstania. „Nie zastanawiaj się nadmiernie i nie snuj fantazji, tylko wyciągnij informacje od niego – radzi Nowacka. – Wiedza często przeciwdziała poczuciu winy. Jeśli był niestały, niegotowy do związku, to nie ma sensu, żebyś się tym zadręczała”.

Jeśli natomiast zwiał i nie daje znaku życia, sama musisz znaleźć interpretację jego zachowania. Niech to będzie rozsądna, oparta na faktach autorefleksja, ale taka, z którą będziesz się czuła dobrze. „Jeśli to trzecia taka sytuacja z rzędu, zastanów się, czy podświadomie nie szukasz facetów, którzy są w stanie Cię z łatwością porzucić. Takiego problemu nie da się pokonać samemu, ale można przerobić we współpracy z psychologiem” – tłumaczy Nowacka.

zdrada fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Zostałaś zdradzona

Waga bagażu: nadbagaż

Dobrze wam się układało – przynajmniej Ty tak myślałaś do czasu, gdy okazało się, że Cię zdradzał. Masz pewność, że przynajmniej raz, bo reszty możesz się jedynie domyślać.

Pozbądź się bagażu

„Wyobraź sobie kupującego, który wchodzi do sklepu warzywnego – mówi Nowacka. – Na półkach leżą różne owoce: jabłka, gruszki, pomarańcze. On decyduje się na jabłka, ale czy to oznacza, że gruszki są gorsze?”.

Tak samo jest wśród ludzi. To, że ktoś wybrał inną osobę, nie oznacza, że Ty jesteś gorsza albo czegoś Ci brakuje.I może dobrze się stało, że dowiedziałaś się o zdradzie partnera teraz, a nie za kilka lat. Masz więcej czasu, aby cieszyć się związkiem z kimś, kto naprawdę lubi Twój typ.

Do zdrady każdy podchodzi inaczej. Zastanawiasz się, czy może warto dać sobie szansę? Chcesz spróbować? Sprawdź, czy i jak ratować związek po zdradzie?

uśmiechnięta kobieta fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Jak poprawić sobie samopoczucie i wrócić do gry?

1. Uśmiechnij się

Nawet gdy zupełnie nie masz na to ochoty. Zgodnie z hipotezą mimicznego sprzężenia zwrotnego, odpowiednie wygięcie mięśni twarzy może mieć przełożenie na Twoje samopoczucie.

2. Zadbaj o makijaż

Badania pokazują, że kobiety w płodnej fazie cyklu są oceniane jako atrakcyjniejsze. Jednak odpowiedni makijaż maskuje niski poziom estrogenu – będziesz się dobrze czuła i jeszcze lepiej wyglądała.

3. Poznaj Tindera

To aplikacja na telefony z iOS. Łączysz ją Facebookiem, oglądasz zdjęcia mężczyzn i decydujesz, czy dany kandydat Ci się podoba, czy też nie. Jeśli razem wpadliście sobie w oko, możecie poczatować. Proste i bez zadęcia. A może warto zalogować się na jakimś portalu randkowym? Zobacz, jak znaleźć miłość przez internet.

WH 03/2014

REKLAMA