Jak kłócić się w związku?

Jeśli podczas kłótni Ty i Twój facet chcecie tylko postawić na swoim, a nie rozwiązać problem, oboje przegrywacie. Jak się spierać, aby na koniec znów grać razem w zwycięskiej drużynie?

Powiedzmy, że kłócisz się właśnie ze swoim facetem. Jesteś wściekła jak osa, ale spróbuj odłożyć na bok negatywne emocje, od których aż Cię trzęsie, oraz ten drobiazg, od którego rozpoczął się wasz coraz gorętszy spór. Skoncentruj się na tym, jak w tej chwili toczy się dyskusja. Pytanie brzmi: próbujesz doprowadzić do rozwiązania problemu czy do swojego zwycięstwa?

 

Jeśli podchodzisz do sprzeczki z nastawieniem „Ja mam rację i koniec”, Twoje argumenty nie spełniają roli, jaką powinny. Konstruktywna wymiana zdań sprawia, że w końcu lepiej się nawzajem rozumiecie – nie, że jedno z was wygrało. Kluczowe jest, aby przestać rywalizować, a zacząć się komunikować. Wykorzystaj te 4 porady, żeby nauczyć się, jak obrócić kłótnię na korzyść Waszego związku.

1. Zapytaj siebie, co możesz wygrać

Kłótnie niszczą związek. Pary sprzeczające się regularnie są mniej szczęśliwe niż te, które tak często nie drą kotów. Więc czy warto rozpętywać kolejną kłótnie tylko dlatego, że Twój facet źle skręcił trzy skrzyżowania temu? Pomyśl, co naprawdę Cię zirytowało – może w aferze o zabłądzenie chodzi o to, że czujesz się pomijana przy podejmowaniu decyzji (nawet jeśli to decyzja, w którą ulicę skręcić). Rozpocznij rozmowę na ten temat, kiedy sytuacja będzie już trochę mniej nerwowa.

2. Przestań patrzeć na Niego, jak na rywala

Nazywacie się partnerami nie bez przyczyny: jesteście razem, żeby ze sobą współpracować i wspólnie rozwiązywać problemy. Wiele osób o tym zapomina i chce po prostu kontrolować związek. Starając się udowodnić, że zawsze masz rację, chcesz jednocześnie dowieść, że On zawsze się myli – nie próbuj nawet motywować tego miłością albo chęcią ulepszenia Waszego związku.

3. Walcz czysto

Jeśli już atakujesz, przyjmij przynajmniej kilka rad, żeby nie wbić szpilki za mocno. Powstrzymaj się od wyzwisk oraz porównywania go z ludźmi, których nie cierpi (szczególnie porównywania go z Twoimi byłymi). Postaraj się mu nie przerywać, nie wyciągać nagle błędów sprzed lat ani nie być zwyczajnie wredną. Poproś swojego faceta o to samo.

Ustalcie też, że w czasie kłótni oboje będziecie mieli możliwość wyjaśnić swój punkt widzenia i zostaniecie uczciwie wysłuchani – chodzi o rzeczywistą próbę zrozumienia drugiej osoby, a nie tylko czekanie na swoją kolej, żeby móc wylać własne żale. To pomoże Ci skończyć kłótnię z myślą „zrozumiałam” zamiast „wygrałam”.

4. I wreszcie, odpuść sobie

To bardzo trudne nie wracać do starych kłótni (wszyscy lubimy wygrywać), ale kiedy skończycie sprzeczkę, naprawdę zostawcie ją za sobą. Wyciąganie jej znowu sprawi tylko, że poczujecie się, jakbyście odgrzewali resztki obiadu, który nawet za pierwszym razem nie był zbyt smaczny. W tym wszystkim dobre jest to, że im więcej zrozumienia i empatii między wami, tym mniejsza szansa na odżywanie starych nieporozumień. I oboje jesteście wygrani!

zdjęcie: Aaron Amat 2013/shutterstock.com

WH

REKLAMA