Czym jest panseksualizm?

Tylko nie mylcie tego z biseksualizmem.

panseksualizm fot. shutterstock
fot. shutterstock

Termin "panseksualizm" ostatnio zyskał na popularności, dzięki celebrytkom, takim jak Janelle Monáe i Miley Cyrus, które oznajmiły światu, że są panseksualistkami.

W kwietniu Janelle powiedziała magazynowi Rolling Stone o swojej panseksualności. "Będąc czarną kobietą w Ameryce, kimś, kto był w związkach zarówno z mężczyznami, jak i kobietami - uważam się za niezależną łobuzicę" - powiedziała. Janelle twierdzi, że początkowo uważała się za biseksualistkę, ale zdała sobie sprawę, że nie całkiem to do niej pasuje. "Później przeczytałam o panseksualiźmie i powiedziałam sobie: "Och, to jest to, z czym się identyfikuję "- powiedziała. "Jestem otwarta na to, aby dowiedzieć się, kim jestem."

Miley miała podobną drogę do panseksualizmu. W 2016 roku powiedziała magazynowi Variety, że trudno jej zrozumieć swoją płeć i seksualność. "Zawsze nienawidziłam słowa" biseksualna", ponieważ to mnie ogranicza - wyjaśniła w wywiadzie. "Do piątej, czy szóstej klasy nie miało dla mnie znaczenia, jakiej płci był ktoś, ktoś kto mnie interesował. Ale mój pierwszy związek w moim życiu był z dziewczyną. "Następnie w niedawnym wywiadzie dla Billboard, Miley powiedziała nieco więcej o swoim panseksualiźmie: "To, z kim jestem, nie ma nic wspólnego z płcią" - powiedziała. "Jestem super-otwarta, panseksualna."

Czym więc jest panseksualność i czym różni się od innych tożsamości LGBTQ? Posłuchajmy ekspertów.

1. To istnieje realnie

"Istnieje wiele stereotypów i nieporozumień na temat panseksualności, a jednym z najbardziej popularnych jest to, że panseksualność nie istnieje lub nie jest "prawdziwą" tożsamością seksualną. "To nie jest prawda." - mówi Corey Flanders, profesor psychologii i edukacji w Mount Holyoke College - "Ale jeśli tożsamość seksualna panseksualisty nie zostanie zaakceptowana przez siebie, lub innych, można ją stłumić do pewnego stopnia" - mówi.

2. Panseksualny to nie to samo co biseksualny

Osoba panseksualna może tworzyć związki emocjonalne, romantyczne i/albo seksualne z ludźmi płci obojga oraz wszystkich orientacji seksualnych. "Pan" pochodzi od greckiego słowa "wszystko" - mówi dr Holly Richmond, certyfikowana terapeutka seksualna oraz doradca małżeński i rodzinny. "Dla osoby panseksualnej nie ma ograniczeń. Pociągać ją mogą mężczyźni, kobiety, osoby transseksualne oraz bezpłciowe (osoba, która nie chce identyfikować się z żadną płcią). "

3. Nierzadko zdarza się, że osoby, które kiedyś uważały się za biseksualne, stają się panseksualne.

Podobnie jak Miley i Janelle, niektórzy ludzie, którzy wcześniej uważali się za biseksualnych później stwierdzają, że są raczej panseksualni. Odkrywają, po prostu, jak ograniczająca jest definicja biseksualizmu, bo przecież ludzie nie dzielą się tylko na dwie kategorie. Niektórzy nawet krytykują pojęcie "biseksualizm" za to, że jest wykluczające wobec osób np. transpłciowych.

4. Młodsze pokolenia częściej identyfikują się jako panseksualne.

Wydaje się, że młodsze pokolenie ma mniej problemów z tożsamością seksualną. To znaczy, jest bardziej otwarte i chętniej eksperymentuje, traktując etykiety - homo, hetero, bi jako zbyt ograniczające.

5. Panseksualność to nie to samo co rozwiązłość.

"Panseksualiści mogą wchodzić w relacje w wieloma osobami, ale to wcale nie musi przekładać się na kontakty seksualne" - mówi Richmond. Relacja emocjonalna, czy romantyczna bez seksu też jest dla nich istotna.

6. Panseksualiści również chcą być w związku.

"Jednym ze sposobów, w jaki społeczeństwo zawstydza tych, których pociąga więcej niż jedna płeć, jest stwierdzenie, że są "związkofobami" - mówi McDaniel. Ale fakt, że ktoś jest panseksualny wcale nie oznacza, że nie chce być w związku z jedną wybraną osobą. Przecież jeśli jesteś hetero, to teoretycznie można powiedzieć, że pociąga Cię połowa ludzkości, ale Ty wcale nie chcesz z nimi wszystkimi sypiać. Wybierasz jedną osobę, z którą jesteś.

7. Termin "panseksualność" pojawił się niedawno.

Richmond mówi, że po raz pierwszy dowiedziała się o panseksualności pięć czy sześć lat temu na konferencji dla Amerykańskiego Stowarzyszenia Pedagogów Doradców i Terapeutów Seksu. Chociaż osoby panseksualne prawdopodobnie istniały zawsze, to opinia publiczna dopiero zaczyna dowiadywać się, co oznacza ta tożsamość seksualna.

8. Panseksualizm nie ma nic wspólnego z płcią.

Ludzie często mieszają tożsamość płciową i tożsamość seksualną, ale to nie jest to samo. Panseksualność to termin, który odnosi się do orientacji seksualnej, czyli do tego, kto nas pociąga seksualnie. Natomiast tożsamość płciowa to sposób w jaki identyfikujemy się z własną płcią.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Gwiazdy, które otwarcie mówią, że są biseksualne.

Zobacz również:
REKLAMA