Czy Twój facet nie jest trochę gejem?

Większość facetów lubi seks z kobietami. Część woli z facetami. Ale jest pewna grupa facetów, którzy uważają się za hetero, a jednak czasami miewają przygody z facetami. Dzisiaj zaprzyjaźniony z WH gej (każda kobieta powinna mieć jakiegoś zaprzyjaźnionego geja) tłumaczy nam, jak ta męska seksualność naprawdę wygląda z jego punktu widzenia. Ciekawe…

mężczyzna, facet fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Uczciwie trzeba przyznać, że Twój facet jest naprawdę świetny. Po prostu ciacho. Piękne włosy, szerokie ramiona, tyłek taki, że można oszaleć. I przy tym jest taki nonszalancki, jakby w ogóle miał wywalone na to, jakie wrażenie robi na innych ludziach. A jak pięknie pachnie! To taki specyficzny, męski, świeży, trochę piżmowy zapach. Można by go zjeść. A jakie rzeczy wyprawia tym swoim językiem, wiesz, kiedy schodzi coraz niżej po ciele... A tak przy okazji: mówiłem Ci, że z nim spałem? Nieee, oczywiście żartuję sobie. Nigdy go nawet nie spotkałem, serio.

Fizyczna bliskość między mężczyznami nie jest akceptowana społecznie.

Ale prawdą jest, że spałem z paroma heterykami. Nie zrozum mnie źle: nie porywałem ich i nie zmuszałem do seksu siłą. Po prostu pociągają mnie faceci, którzy wyglądają na rasowych heteryków. Wydawałoby się, że dla geja to najlepszy sposób na spędzenie reszty życia w samotności. Ale coś Ci powiem: na świecie jest mnóstwo heteroseksualnych facetów, singli i sparowanych, którzy od czasu do czasu robią sobie wypad na drugą stronę seksualnej mocy.

Wiem, wiem, co sobie myślisz: jeżeli facet sypia z innym facetem, to nie jest heteroseksualny i koniec. Z własnego bogatego doświadczenia mogę powiedzieć, że świat nie jest taki prosty, jak Ci się wydaje. I badania specjalistów seksuologów to potwierdzają.

mężczyźni w łóżku fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Dr Joe Kort, psychoterapeuta, seksuolog i autor książki „Is My Husband Gay, Straight or Bi?” („Czy mój mąż jest homo, hetero czy bi?”), twierdzi, że musimy zrewidować nasze poglądy na temat męskiej seksualności. „Niektórzy mężczyźni, uważający się za heteroseksualnych, miewają przygody homoseksualne – mówi Kort. – Ale to nie oznacza, że są gejami albo biseksualistami. Ich po prostu podnieca sam akt seksualny, bez względu na płeć osoby, z którą się w niego angażują”.

Zaintrygowana? No cóż, usiądź sobie wygodnie, bo właśnie zamierzam opowiedzieć Ci co nieco na temat heteroseksualnych facetów, którzy czasami zbaczają ze swojej heteroseksualnej ścieżki (dla ułatwienia nazwiemy ich – Heteryk, a Czasem Gej, czyli HCG).

Jako singiel, ale seksualnie aktywny gej, w wieku 37 lat mam za sobą mnóstwo fantastycznych doświadczeń z facetami. Większość z nich to, naturalnie, również geje – tak jak ja. Ale nie mogę nie wspomnieć z wdzięcznością o tych, którzy uważali siebie za heteroseksualnych.

pocałunek mężczyzn fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Proste historie

Większość z tych HCG poznałem przez swoje przyjaciółki. Mam ich całkiem spore grono, a prawie wszystkie z nich mają jakichś chłopaków, narzeczonych czy mężów. A z kolei ci mężowie czy narzeczeni mają swoich kumpli, kolegów z pracy albo braci. I to jest właśnie ten teren, na którym poluję.

Podczas grupowego wyjścia do klubu z koleżankami oraz ich facetami i przyjaciółmi już po kilku minutach wiem, z którym z nich wyląduję tego wieczoru w łóżku. Nie, to nie znaczy, że jestem jakimś narcyzem. To dzieje się wtedy, gdy taki ktoś hetero po pięciu minutach od poznania mnie pyta: „Aha, więc jesteś gejem. Kiedy sobie to uświadomiłeś?” (zaznaczam, że nigdy nie ukrywam tego, kim jestem).

Mogę być prawie pewien, że po dwóch godzinach i trzech czy czterech piwach później ten sam gość podejdzie do mnie, żeby zapytać: „Hej, jak to właściwie jest, noo wiesz, być z facetem? Nie żebym był gejem, nic z tych rzeczy, ale zawsze mnie ciekawiło, jak to jest”. No i tak od słowa do słowa przechodzimy do zamawiania Ubera do mojego mieszkania.

ZOBACZ KONIECZNIE: Mężczyźni i seks: czego jeszcze nie wiesz o tym duecie?

Ale nie trzeba koniecznie chodzić po klubach. Jeżeli gej wie, jak szukać, to może poznać kochanka hetero w każdym innym miejscu: na parkingu supermarketu, na przystanku autobusowym, w metrze. Kiedyś poznałem pięknego Turka o imieniu Hakan w nocnym autobusie do Hampstead. Jego żona wyjechała, więc zaprosił mnie do siebie do domu.

To nie było jakieś nadzwyczajne przeżycie, ale ja właśnie świeżo wróciłem ze Stambułu i miałem swój „turecki okres” w życiu. Trwało to mniej więcej trzy tygodnie. Heteroseksualni znajomi znajomych, hetero koledzy z pracy, hetero nieznajomi – próbowałem z wieloma. Zapewne zadajecie sobie pytanie, kim oni są i czy same znacie takich.

motocykl z kolorową wstążeczką fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

Jestem hetero

Psychoterapeuta i seksuolog dr Kort pracował z wieloma HCG. Na ogół pojawiają się u niego w gabinecie wkrótce po tym, jak ich partnerki odkrywają, że oglądają homoseksualne porno albo umawiają się z innymi facetami przez aplikacje randkowe.

Facetów kręci czysty seks bez emocjonalnej otoczki.

Dr Kort ma kilka hipotez na temat tego, dlaczego heteroseksualni mężczyźni uprawiają seks z mężczyznami. „Często ma to związek z narcyzmem – mówi. – Ci ludzie pragną uwagi bez względu na to, kto ich obdarza tym zainteresowaniem. Dodatkowo w grę wchodzi potrzeba bliskości. W naszej kulturze nie ma przyzwolenia społecznego na to, aby faceci dotykali się nawzajem czy przytulali, tak jak robią to kobiety. Seks to jest sposób, aby być blisko z innym facetem”.

Dr Kort przypuszcza, że w wielu przypadkach jest to chęć spróbowania seksu analnego, biernego i czynnego, i po prostu niektórzy uważają, że łatwiej to zrobić z anonimowym mężczyzną, niż zaproponować to własnej żonie.

ZOBACZ TEŻ: Seks analny [leksykon pozycji seksualnych WH]

Chciałbym podkreślić, że przez te lata, gdy zdarzało mi się mieć przygody z heterykami, ani razu nie zapytałem ich, jak to z nimi jest. Głównie dlatego, że nauczono mnie, iż nie zadaje się ludziom kłopotliwych pytań. Co nie znaczy, że temat nie jest wart zgłębienia.

Na potrzeby badań opublikowanych w magazynie „Sexualities” para socjologów – Héctor Carrillo i Amanda Hoff man z amerykańskiego Northwestern University – przeprowadziła rozmowy ze 100 mężczyznami, którzy określali siebie jako heteroseksualni, ale od czasu do czasu uprawiali seks z innymi mężczyznami.

Okazało się, że ci mężczyźni racjonalizowali swoją skłonność do innych mężczyzn i dalej identyfikowali się jako heterycy. Oto przykładowe wypowiedzi: „Jestem heteroseksualny, kocham kobiety. Ale kiedy akurat nie ma żadnej dostępnej, mogę mieć seks z facetem”. Albo: „Od czasu do czasu nachodzi mnie ochota na seks z mężczyzną. Ale generalnie mnie nie pociągają”.

Wydaje się to sprzeczne z intuicją – ci faceci uprawiają seks z mężczyznami, niemniej zupełnie nie wpływa to na ich samoidentyfikację seksualną. Gdybym ja się wdał w jakąś historię z kobietą, pewnie zacząłbym myśleć o sobie, że jestem biseksualny. A ci faceci pozwalają, aby inny facet robił im loda i nawet nie mają ochoty go pocałować, bo ich nie pociąga. Dziwne.

gej, homoseksualista fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Etykiety

Warto oczywiście wspomnieć o znanym zjawisku wyparcia czy też zaprzeczenia. Może ci faceci są w istocie homoseksualni albo biseksualni, tylko nie zaakceptowali takiej swojej tożsamości? Albo może prywatnie zaakceptowali, ale nie zdecydowali się o tym mówić publicznie?

Dr Kort jednak widzi to inaczej: „Pracuję z osobami HCG od 32 lat. Liczba takich, którzy w którymś momencie dokonali coming outu, jest minimalna. To są mężczyźni, którzy po prostu zawsze identyfikują się jako heteroseksualni, bez względu na to, z kim sypiają”.

Badania Carrillo i Hoffman potwierdzają opinię specjalisty. Wielu z tych mężczyzn zastanawiało się nad swoją seksualnością i przeważnie dochodzili do wniosku, że jedyne określenie, jakie do nich pasuje, to heteroseksualny.

W innych badaniach, kiedy uczestnicy mogli wybrać dla siebie określenia z podanej listy, już zmieniali swoją kategorię. Połowa z nich wybierała etykietki: „heteroelastyczny”, „hetero z tendencją do biseksualności” itp. Chodziło o to, aby określenie zawierało pojęcie „heteroseksualny”.

Dr Kort zaobserwował, że jeżeli faceci HCG mieliby wybierać ewentualnego partnera, to zazwyczaj woleliby mężczyzn, którzy również identyfikowali się jako heteroseksualni.

„Mieli takie przeświadczenie, że uprawiając seks z heteroseksualnym facetem, utrzymują większy emocjonalny dystans – mówi dr Kort. – Obawiali się bowiem, że seks z gejem może stać się czymś więcej niż tylko jednorazowym wyskokiem. Z jednej strony chodziło o ewentualne oczekiwania ze strony geja, a z drugiej najprawdopodobniej o samoidentyfikację”. Heteryk, który uprawia seks z gejem, czuje się bardziej gejem?

Homo na 6

HCG może identyfikować się jako heteroseksualny albo „przeważnie hetero z domieszką bi” czy „heteroelastyczny” – to jest tylko i wyłącznie jego sprawa. „Trzeba sobie uświadomić, że ludzka seksualność nie jest tym, czym się nam wydaje – mówi dr Kort. – Nie dzieli się na trzy ściśle określone grupy: hetero, homo i bi. Najlepiej opisuje ją pojęcie seksualnego kontinuum (koncepcja sięga badań A. Kinseya z 1940 roku), sięgające od czystej heteroseksualności (0) do czystej homoseksualności (6) z wieloma wartościami pośrednimi”.

Przy okazji zrobiłem sobie jedną z wersji testu i wyszło mi, tak jak podejrzewałem, że jestem gejem totalnym. Faceci HCG mieszczą się pewnie gdzieś pośrodku. Ale z drugiej strony – co tam badania. Przecież każdy dorosły człowiek ma prawo robić, co mu się podoba, eksperymentować, z kim mu się podoba, jeżeli tylko nikogo nie krzywdzi.

Kim jesteśmy, żeby innych osądzać? Etykiety służą nam do upraszczania rzeczywistości, która jest przecież skomplikowana. I żeby było jasne: wcale nie chcę sugerować, że Twój facet może zdradzić Cię ze swoim kolegą z pracy.

Zresztą, jeżeli robi skok w bok, to właściwie co za różnica, z kim? Wiem, że to może być szok, ale po głębszym zastanowieniu i to, i tamto jest zdradą. A w stałych związkach ludzie nie powinni się zdradzać i tyle.

Ja chciałem tylko powiedzieć, że seksualność Twojego faceta może być bardziej skomplikowana, niż sądzisz. Albo – z kobiecego punktu widzenia – bardziej prosta. To dlatego wielu terapeutów do znudzenia powtarza: trzeba się ze sobą komunikować i dać drugiej osobie przyjazną przestrzeń na to, aby mogła podzielić się swoimi fantazjami. W przeciwnym razie może szukać możliwości ich realizacji gdzie indziej.

WH 07-08/2017

REKLAMA