Bolesny seks - przyczyny bólu podczas stosunku

Ze statystyk medycznych wynika, że aż jedna piąta kobiet odczuwa albo doświadczyła w przeszłości bólu podczas stosunku. Ale to nie jest stan, z którym musimy się godzić.

ból podczas stosunku fot. Shutterstock.com

Koci penis jest pokryty 150 maleńkimi haczykami. Są one umieszczone tak, że penis wchodzi do pochwy łatwo, ale ruch w przeciwną stronę rani ścianki pochwy, powodując ból. Te kocie krzyki, jakie czasem dobiegają z ogrodów podczas wiosennych nocy, to wcale nie są oznaki ekstazy. Bolesny seks jest dosyć powszechny wśród zwierząt, ale, jak się okazuje, również i u ludzi. Dlaczego tak się dzieje?

Czy to możliwe, że aż dla 20% kobiet seks to nie jest żadna frajda, tylko coś w rodzaju poświęcenia dla dobra związku? Wydaje się, że to ogromna liczba, ale słuchajcie, słuchajcie, może tak naprawdę jest jeszcze gorzej. Nicole Sochacki-Wójcicka, ginekolog-położnik, znana w sieci jako Mama Ginekolog (bardzo polecamy jej kanały), przeprowadziła ankietę na temat bolesnego seksu. Odpowiedziało na nią 70 tysięcy kobiet i okazało się, że prawie każda doświadczyła kiedyś bolesnego seksu. U jednej czwartej ostatni stosunek był bolesny, a jedna trzecia uważa, że jest to jej realny problem.

Dlaczego nie wyłapują tego oficjalne statystyki medyczne? Może dlatego, że ogólnie są dziurawe i uwzględniają tylko te kobiety, które odwiedzają ginekologa i szczerze opowiadają o swoich dolegliwościach. Wiele kobiet po prostu o tym nie mówi, bo się zbyt wstydzi tego, co im dolega.

Najgorsze, że na ogół nie wie tego ich partner. Czyli co to jest konkretnie za dolegliwość? Termin medyczny, określający bolesny seks, to dyspareunia. Może to odnosić się do każdego rodzaju bólu: ostrego, tępego, pieczenia, tarcia o różnej intensywności. Konsekwencje wykraczają poza sypialnię i mogą prowadzić do utraty pewności siebie, niepokoju i depresji, a także problemów w związkach. Nie ignoruj bólu w nadziei, że sam zniknie. Potrzebujesz pomocy. Ale wcześniej warto dowiedzieć się, co może byc jego przyczyną.

ZOBACZ: Męski punkt widzenia na seks

seks ból fot. Shutterstock.com

Przyczyny bólu podczas stosunku

Zbyt małe nawilżenie

Nie musimy tu chyba omawiać suchości pochwy, spowodowanej brakiem podniecenia, zbyt krótką grą wstępną – to wydaje się oczywiste. Jednak zbyt słabe nawilżenie, wręcz suchość, może zdarzać się u kobiet, u których pod względem podniecenia i ochoty na seks wszystko jest OK. Przyczyną mogą być infekcje pochwy, zaburzenia hormonalne czy źle dobrana antykoncepcja hormonalna. Może to być też początek zmian okołomenopauzalnych, związanych ze spadkiem estrogenów. Istnieją także choroby, np. zaburzenia pracy tarczycy czy cukrzyca, którym towarzyszy suchość pochwy.

Problemy po porodzie

Częściej zdarzają się u kobiet, u których zastosowano zabieg nacięcia krocza albo poród kleszczowy. Ale dyskomfort w pierwszym okresie po porodzie jest praktycznie normą. Na szczęście u większości kobiet wszystko wraca do normy w okresie mniej więcej 6 miesięcy. Często seks po tym okresie jest jeszcze lepszy.

Waginizm (pochwica)

Jest to dysfunkcja seksualna, której objawem jest mimowolny bardzo silny skurcz mięśni otaczających pochwę. W takim stanie penetracja jest utrudniona, a w wielu przypadkach niemożliwa. Wyróżnia się waginizm pierwotny – występujący u kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia, oraz waginizm wtórny – występujący u kobiet, które wcześniej prowadziły normalne, satysfakcjonujące życie seksualne. W większości przypadków waginizm pierwotny jest problemem psychosomatycznym i jest skutkiem wcześniejszych traum, urazów, lęków, kompleksów czy rygorystycznego wychowania. Waginizm wtórny może być spowodowany przez czynniki psychologiczne, traumatyczne doświadczenia typu gwałt, lub pojawienie się schorzeń czy urazów powodujących ból.

Wulwodynia

Przyjęto, że to schorzenie dotyka od czterech do ośmiu procent kobiet, a objawia się bólem, pieczeniem (często palącym) i poczuciem dyskomfortu miejsc przy wejściu do pochwy, których nie można powiązać z żadną konkretną przyczyną. Dr Ines Ehmer, jedna z niewielu specjalistek w dziedzinie wulwodynii, twierdzi, że u kobiet cierpiących na to schorzenie można znaleźć znacznie więcej zakończeń nerwowych w obszarze sromu niż u zdrowych kobiet. Dotychczas brakuje jednej, skutecznej metody leczenia wulwodynii. Efekty daje połączenie terapii seksuologicznych i psychologicznych.

Endometrioza

To choroba, która najogólniej rzecz biorąc polega na tym, że tkanka wyściełająca macicę (endometrium) przenosi się na inne organy; najczęściej lokalizuje się w obrębie narządów rozrodczych, ale także w pęcherzu moczowym czy w jelicie grubym. Czasem endometrioza pojawia sie po cesarskim cięciu, ale występuje też często u kobiet, które jeszcze nie rodziły. W każdym razie jednym z jej objawów są właśnie bolesne stosunki.

Torbiele jajników

Ból podczas seksu jest charakterystycznym objawem torbieli jajników (innym objawem jest charakterystyczny, tępy, ostry ból w podbrzuszu). Podobnie jak w pozostałych przypadkach, konieczna jest wizyta u ginekologa i badanie USG.

SPRAWDŹ: 7 zdjęć szyjki macicy, które powinnaś zobaczyć

seks ból fot. Shutterstock.com

Powinnaś im zaufać

Porozmawiaj z partnerem

Poświęć trochę czasu, aby mu wyjaśnić, że to nie on, tylko ból jest Twoim problemem. W przeciwnym razie może czuć się odrzucony.

Porozmawiaj z lekarzem

Opisz jak najdokładniej, w którym miejscu i kiedy odczuwasz ten ból: czy np. w określonych dniach cyklu czy tylko podczas seksu. Czy ostatnio się pogorszyło, czy zawsze tak było? Pomoże to lekarzowi wybrać właściwą drogę diagnostyki i terapii. Istnieje wiele metod radzenia sobie z bólem. Lekarz ginekolog pomoże wyleczyć podstawowe przyczyny, takie jak choroby przenoszone drogą płciową, zmiany hormonalne, endometrioza, cysty, choroby zapalne miednicy i problemy związane z przebytym porodem. Seksuolog i psychoterapeuta mogą pomóc zgłębić czynniki psychologiczne, takie jak urazy seksualne lub problemy w związkach.

ZOBACZ TEŻ: 8 mitów na temat seksu

REKLAMA