Czego nie robić po rozstaniu? Poznaj 10 rzeczy

Telefony do byłego, kompulsywne jedzenie, seks z nieznajomym, a może wskoczenie w nowy związek? To tylko część błędów, jakie robimy po rozstaniu. Zobacz, czego unikać, by szybko wyjść na prostą.

fot. [autor zdjęcia/źródło] fot. Shutterstock.com
fot. [autor zdjęcia/źródło]

Fakt, rozstania są okropne. Ale czasami ich pokłosie może być jeszcze bardziej zagmatwane i emocjonalnie męczące. To zupełnie normalne, że nie podejmujemy rozsądnych decyzji po tak trudnym i bolesnym zdarzeniu, jak rozstanie – czujemy się zagubione, zranione i mniej pewne siebie niż zwykle. Dlatego, aby pomóc Ci w tym trudnym momencie, wypunktowałyśmy najmniej rozsądne rzeczy, które zdarzają się nam po fakcie i których koniecznie musisz unikać.

Pomyśl o nas jako wspierającej przyjaciółce, która stoi na straży Twoi mądrych decyzji i zawsze odwodzi Cię od głupot (jak na przykład zafarbowanie włosów na zielono, bo on nie znosił właśnie tego koloru). Zobacz, czego, naszym zdaniem, nie powinnaś robić po rozstaniu.

1. Wydzwanianie do eks

Przestań go nagabywać! Jeśli nie oddzwania, rozłącz się i odklej od telefonu. Poza tym masz lepsze rzeczy do roboty niż desperackie wykręcanie co pół minuty jego numeru, prawda?

2. Kompulsywne jedzenie

Wiadomo, chińszczyzna plus kubełek lodów idealnie pasowałyby pod wieczorny maraton serialowy, jednak codzienne obżeranie nie wyjdzie Ci na dobre. Opychając się, wcale nie poczujesz się lekka jak piórko, tylko opasła i napchana. A to wpędzi Cię w jeszcze bardziej depresyjny nastrój.

3. Ciąg alkoholowy

Z pewnością koleżanki zabiorą Cię na drinka, byś dała upust swym złym emocjom, poplotkowała i poszalała jak singielka. Jeden taki wypad to nic złego, ale tydzień spędzony z kieliszkiem w ręku to już głupota – nie dość, że zarwiesz wiele nocy, to będziesz czuła się fatalnie, nawet jak wytrzeźwiejesz. Złamane serce i kac to najgorsze połączenie!

4. Seks z nieznajomym, który właśnie postawił Ci drinka

Przypadkowe zbliżenia są zawsze ryzykowne, a kiedy jesteś świeżo po rozstaniu, możesz jeszcze bardziej żałować tej przygody. Zresztą kim w ogóle jest ten napalony jak nastolatek facet, który wlewa w siebie drinki jeden za drugim? Jesteś zbyt gorąca dla takiego gościa, dlatego przeczekaj ten moment, a nie biegnij za nim od razu do łóżka. Zobacz też, czym grozi seks bez zabezpieczeń.

kobieta, szpieg fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

5. Szukanie kontaktu z innymi byłymi

Dziewczyno, nie jesteś już z żadnym z nich nie bez powodu! Pamiętasz, jak nie poszedł z Tobą na pogrzeb Twojej babci? To było słabe. Wiadomo, że potrzebujesz bliskości kogoś, by poczuć się pewnie i komfortowo, ale to strasznie samolubne uderzać z taki problemem do innego byłego. Zwłaszcza, jeśli nie jesteś zainteresowana powrotem do dawnej miłości.

6. Obsesja na punkcie jego nowej dziewczyny

To nie jest (najprawdopodobniej) jej wina! Poza tym najlepszym sposobem na zdrowe dojście do siebie po rozstaniu jest uświadomienie sobie, jaką rolę grałaś Ty podczas samego rozstania, a nie inni. Nie warto zwalać tego na jego nową dziewczynę, niech sobie wrzuca jego zdjęcia na Facebooka, a co!

7. Upublicznianie rozstania

Jasne, pomarudzisz pewnie trochę swoim znajomym, ale publiczna tyrada na jego temat, szczególnie pod wpływem silnych emocji, to najgorszy pomysł, szczególnie w sieci, gdzie nic nie ginie bezpowrotnie. A rozpowiadanie rzeczy na temat rozstania może być ryzykowne – za przykład weź sobie medialny szum, który wywołuje rozstanie jakichkolwiek celebryckich par.

ZOBACZ TEŻ: Jak poradzić sobie z rozstaniem?

fot. Ammentorp Photography 2015/shutterstock.com fot. Ammentorp Photography 2015/shutterstock.com
fot. Ammentorp Photography 2015/shutterstock.com

8. Wskoczenie w nowy związek

Każdy radzi sobie inaczej z rozstaniami, jednak daj sobie trochę czasu, by ten zaleczył rany. Nie od dziś wiadomo, że relacje nawiązane po to, by zapełnić lukę po poprzednim partnerze są zwykle skazane na niepowodzenie.

Ważne, byś umiała rozpoznać, czy ruszyłaś do przodu i wiążesz się z kimś, bo chcesz, a nie – bo musisz. Poza tym, czy Ty chciałabyś być z kimś, kto myślami jest wciąż przy swojej byłej? 

No dobra, ale jak znaleźć miłość, kiedy masz za sobą same nieudane związki i boisz się, że znów zostaniesz zraniona? Zobacz, jak pozbyć się bagażu emocjonalnego.

9. Dramatyczna chęć odzyskania byłego

Nie zamęczaj go, nie rób świństw i nie rozpowiadaj złych rzeczy na jego temat! To nie jest tego warte, a i tak wszystko złe, co zrobisz, prędzej czy później wróci do Ciebie. No chyba, że jesteś Emily Thorne  i jesteś bohaterką serialu "Zemsta"!

10. Brak czasu dla siebie

Fajnie być wiecznie zajętą, realizować wiele planów i nie mieć na myślenie o tym, co się stało, jednak pamiętaj – czas dla siebie jest istotny podczas rekonwalescencji po rozstaniu. Poza tym jesteś świetna – bez względu na to, czy masz partnera, czy nie – i teraz jest Twój czas, by myśleć o sobie i swoich potrzebach.

Tekst: Maggie Parker

Zobacz również:
REKLAMA