- Zmniejszenie żołądka – operacja bariatryczna
- Zmniejszenie żołądka – rodzaje zabiegów bariatrycznych
- Zmniejszenie żołądka – wskazania
- Zmniejszenie żołądka – przeciwskazania
- Waga idealna – sprawdź swoje BMI
- Dieta po operacjach bariatrycznych
- Zmniejszenie żołądka – powikłania pooperacyjne
- Zmniejszanie żołądka – pytania do eksperta
Zmniejszenie żołądka – operacja bariatryczna
Otyłość jest bardzo poważnym problemem współczesnego świata. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że liczba otyłych osób potroiła się od roku 1975. Ponadto w 2016 roku u 39% osób, które ukończyły 18 lat, odnotowano nadwagę, a aż 13% osób zmagało się z otyłością. Głównym problemem nie są wyłącznie dodatkowe kilogramy, a choroby, które pojawiają się u osób otyłych i mogą prowadzić do przedwczesnej śmierci. Jedną z możliwości poradzenia sobie z nadwagą jest zabieg zmniejszania żołądka. Zabieg bariatryczny nie jest magicznym sposobem, który pozwoli Ci mniej jeść, jest raczej możliwością na nowe, dłuższe życie. Jeżeli zastawiasz się czy podjąć się zabiegu (ze względu na swoje fanaberie) przede wszystkim musisz sobie zdać sprawę z tego, że po operacji Twoje żywienie już nigdy nie będzie wyglądało tak samo. W niektórych przypadkach pacjenci nie mają wyboru, ponieważ zmniejszenie żołądka może uratować im życie.
Znane osoby, które poddały się zabiegowi zmniejszenia żołądka to m.in.: Tomasz Sekielski (polski dziennikarz), Kelly Osbourne (brytyjka aktorka, piosenkarka i modela), Rosie O’Donnell (amerykańska komediantka i aktorka), Lisa Lampanelli (amerykańska stand-uperka i aktorka).
ZOBACZ TEŻ: Przestrzegaj tych zasad, a będziesz żyła dłużej
Zmniejszenie żołądka – rodzaje zabiegów bariatrycznych
Zmniejszenie żołądka: Balon żołądkowy
Za pomocą endoskopu do żołądka wprowadzany jest specjalny balon, który zostaje napełniony solą fizjologiczną, dzięki czemu pacjent odczuwa uczucie sytości, dlatego je znacznie mniej, co skutkuje szybką utratą masy ciała. Po około 6 miesiącach (do roku) balon jest usuwany z żołądka przez lekarza. W czasie gdy balon znajduje się w żołądku, stosuje się dietę jak po każdej operacji bariatrycznej. Jednak po wyciągnięciu balona, żołądek wraca do rozmiarów sprzed zabiegu, dlatego ważne jest stosowanie się do zasad zdrowego żywienia. W innym wypadku masa ciała zacznie bardzo szybko rosnąć.
Koszt zabiegu: około 8 tys. złotych
Zmniejszenie żołądka: Rękawowa resekcja żołądka (Sleeve gastrectomy – SG)
Jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów operacyjnych stosowanych w walce z otyłością. Polega na bardzo precyzyjnym wycięciu dużego fragmentu żołądka – pozostaje jedynie kawałek żołądka przypominający rękaw, który jest w stanie pomieścić wyłącznie do 150 ml pokarmu. Rękawowa resekcja żołądka jest uznawana za bardzo skuteczną metodę, pod warunkiem, że pacjent przestrzega restrykcyjnych zasad diety.
Koszt zabiegu: 10-15 tys. złotych
Zmniejszenie żołądka: Opaska żołądkowa (Adjustable Gastric Band)
Na żołądek nakładana jest silikonowa opaska, która ma na celu podzielić żołądek na dwie, komory (większą i mniejszą). Wyposażona jest ona w balonik, który zaciskany jest pod wpływem napełniania go specjalnym płynem. Pozwala on regulować stopień zaciskania. Dzięki temu pożywienie trafia do niewielkiej części żołądka i pacjent już po spożyciu małego posiłku czuje się syty. Niemniej jednak zabieg ten wykonywany jest bardzo rzadko, ze względu na jego niską skuteczność w porównaniu do innych.
Koszt zabiegu: 15-20 tys. złotych
Zmniejszenie żołądka: By-pass żołądkowy (Gastric bypass)
By-pass, inaczej ominięcie żołądkowe, to zabieg przeprowadzany metodą laparoskopową, który jest coraz częściej wykonywany w Polsce, a od wielu lat cieszy się popularnością w Stanach Zjednoczonych. Polega na chirurgicznej modyfikacji układu pokarmowego – żołądek zostaje podzielony na dwa zbiorniki, z czego mniejszy jest bezpośrednio łączony z jelitem cienkim, do którego kierowany jest pokarm (omijając dwunastnicę).
Koszt zabiegu: 18-27 tys. złotych
Zmniejszenie żołądka: Wyłączenie żółciowo-trzustkowe
W tym przypadku wycięte zostaje 2/3 żołądka, a pozostała część łączona jest z jelitem cienkim. Zmieniany jest także bieg jelita cienkiego, które dzielone jest na trzy części w taki sposób, aby tworzyły literę Y. Pierwsza część odpowiedzialna jest za transport pokarmu, druga natomiast staje się drogą dla soków trawiennych, a dopiero w trzeciej części zachodzą procesy trawienne. W ten sposób pacjent szybciej czuje się syty, a w dodatku zmniejszony jest proces wchłaniania w jelitach, co prowadzi do redukcji masy ciała, ale niestety również do zaburzenia wchłaniania witamin i składników odżywczych.
Zabiegi bariatryczne zmniejszenia żołądka można wykonać prywatnie, ale są one również refundowane przez NFZ.
Zmniejszenie żołądka – wskazania
- Osoby z BMI powyżej 40 (z otyłością olbrzymią)
- Osoby z BMI 35 - 40 z chorobami współistniejącymi wynikającymi z otyłości
- Osoby z BMI 30 – 35 z chorobami współistniejącymi, po indywidualnej ocenie lekarza
Lekarz decyduje o tym, czy pacjent z niższym BMI zostanie zakwalifikowany do operacji, ponieważ zdarza się tak, że pacjent nie ma dużej otyłości, ale występują u niego schorzenia, które wynikają z otyłości, np. miażdżyca, cukrzyca, lub nadciśnienie. W wielu przypadkach zmniejszenie żołądka może po prostu ratować życie.
Ponadto tego typu zabiegi skierowane są do osób wytrwałych, świadomych i zmotywowanych, które są w stanie na zawsze zmienić swoje życie (przede wszystkim nawyki żywieniowe).
Zmniejszenie żołądka – przeciwwskazania
O tym, czy pacjent zostanie zakwalifikowany do operacji, zdecyduje lekarz po przeprowadzeniu szczegółowych wywiadów i odpowiednich badań.
Do głównych przeciwwskazań należą:
- Choroba wrzodowa lub inne schorzenia żołądka
- Niektóre choroby układu pokarmowego, np. choroby zapalne jelit
- Poważna choroba nerek, wątroby lub płuc
- Ciężkie zaburzenia krzepnięcia
- Uzależnienie od alkoholu lub narkotyków
- Choroby psychiczne, które mogłyby wpływać na niechęć do stosowania rygorystycznej diety pooperacyjnej
- Ciąża lub karmienie piersią
- Brak możliwości właściwej i długofalowej opieki pooperacyjnej
Bardzo ważnym elementem, przed podjęciem decyzji o zabiegu, jest także konsultacja z psychologiem, który oceni przyczyny otyłości, a także przeanalizuje stan psychiczny i świadomość pacjenta. Praca z psychologiem nie kończy się na kilku wizytach przed poddaniem się operacji. To jest dopiero początek długiej pracy pozabiegowej. Zadaniem psychologa jest motywowanie pacjenta do trzymania restrykcyjnej diety i wszelkich zasad związanych z dalszym leczeniem.