Zgaga, czkawka i inne przypadłości: jak zapobiegać?

Jak powstrzymać płacz? Jaki jest najprostszy sposób na czkawkę? Co robić, gdy dokucza zgaga lub jest Ci się słabo? Dowiedz się, jak w prosty sposób sama możesz zapobiec różnym przypadłościom.
fot. wavebreakmedia 2015/shutterstock.com fot. wavebreakmedia 2015/shutterstock.com
fot. wavebreakmedia 2015/shutterstock.com

Wylecz nocną zgagę

Czujesz nieprzyjemne palenie? Śpij na swoim lewym boku. Ponieważ przełyk łączy się z żołądkiem z prawej strony naszego ciała, spanie w takie pozycji zmniejsza nacisk na wpust żołądka i tym samym kwas żołądkowy nie przedostaje się do przełyku. Potwierdzają to badania wykonane w Graduate Hospital in Philadelphia, które wykazały, że osoby często skarżące się na zgagę cierpiały mniej, gdy spały na lewym boku.

Nie tylko zgagę, ale i przeróżne bóle możesz łatwo zmniejszyć podczas snu. Wystarczy, że zastosujesz najlepsze pozycje do spania, a każdy kolejny dzień będziesz zaczynać z uśmiechem.

Jak powstrzymać czkawkę

Weź bardzo głęboki wdech, wstrzymaj go na 10 sekund a następnie (nie wydychając) nabierz jeszcze raz powietrza i wstrzymaj je na kolejne 5 sekund. W końcu – wciąż nie wydychając – nabierz tyle powietrza ile tylko możesz, powstrzymaj na 5 sekund i dopiero wtedy wypuść. Potem oddychaj normalnie.

Ta technika unieruchamia przeponę zapobiegając skurczom. Lekarz Lucy Morris i jej współpracownicy z New York University School of Medicine przetestowali tę metodę na 30 pacjentach, którzy mieli skłonności do częstych czkawek. „Ta technika natychmiast działała na wszystkich, którzy byli w stanie ją zastosować” – zachwala Morris.

Sposób na omdlenia

Skrzyżuj nogi, ściśnij uda i wciągnij brzuch. Możesz czuć się słabo, kiedy spada Ci ciśnienie krwi. Poprzez tego typu napinanie mięśni, utrzymasz je na odpowiednim poziomie i sprawisz, że krew powróci do Twojego serca i mózgu. Badacze z University of Amsterdam którzy sprawdzali napięcie mięśni odkryli, że może to zmniejszać ryzyko omdleń o 30%.

Strach przed igłą

Chcesz się zaszczepić przeciwko grypie? Ukłucie to wg Ciebie dosyć bolesne doświadczenie? „Uciskaj miejsce, w które masz otrzymać zastrzyk – mówi lekarz Ross I. Donaldson, wykładowca na UCLA's David Geffen School of Medicine. – Chwyć kciukiem i placem wskazującym miejsce ukłucia i uciskaj, gdy otrzymujesz zastrzyk. W ten sposób znieczulasz podskórne receptory bólu, więc zastrzyk odczuwasz bardziej jako lekkie ukłucie niż potężne dźgnięcie”.

Jak powstrzymać płacz

„Jeśli zaczynasz zalewać się łzami w nieodpowiednim momencie, po prostu oczyść swoje gardło – wyjaśnia nasz ekspert Rebecca Nagy. – Zatrzymasz w ten sposób mechanizm odpowiedzialny za płacz w krtani i jamie nosowej”. Poza tym gdy oczyścisz już swoje gardło, będziesz mogła przełykać. W ten sposób Twój język uniesie się do góry, co zablokuje podniebienie miękkie i sprawi, że nie będziesz w stanie płakać. „Zalecam tę technikę parom młodym, które mogą mieć problem z opanowaniem płaczu podczas ceremonii” – mówi Nagy.

Tekst: Madonna Behen

WH

REKLAMA