Zegar biologiczny: kiedy się szczepić, rozmawiać z szefem i nakładać krem?

Najnowsze badania potwierdzają, że istnieje odpowiednia pora na wszystko.

zegar biologiczny fot. Shutterstock.com

Szczepienie

Wg badania z University of Birmingham osoby zaszczepione przeciwko grypie przed godziną 11 miały o wiele wyższy poziom przeciwciał w krwi miesiąc po zastrzyku w porównaniu do osób, które zostały zaszczepione po 15.

Negocjacje z szefem

Czeka Cię spotkanie z klientem? A może chcesz pogadać o podwyżce? Umów spotkanie między 11 a 13. Badania wykazały, że w tym okresie jesteśmy szczęśliwsi, bardziej empatyczni i serdecznie nastawieni do innych.

Wizyta u lekarza

Zaplanuj ją na rano. Badacze z UK wzięli pod uwagę 90 tysięcy operacji. O 9 prawdopodobieństwo popełnienia błędu przez anestezjologów wynosiło 1%, a o 16 wzrastało czterokrotnie. Powód? Popołudniowy spadek wydajności pracy mózgu.

Pielęgnacja w rytmie

Skóra chroni ciało przed światem zewnętrznym. Najwięcej zagrożeń czyha na nas za dnia, dlatego wtedy odpiera ataki, a dopiero nocą przestawia się na regenerację.

Obrona

Gdy rano otwierasz oczy, Twoja skóra przestawia się na rytm dzienny, co oznacza obronę. Wspomóż ją w tej walce: umyj buzię delikatnym żelem i koniecznie nałóż krem z filtrem.

Nie szoruj

Pod prysznicem lepiej zadziała woda ciepła niż gorąca. Zaczerwieniona skóra to oznaka podrażnienia, dlatego zamiast wycierać się szorstkim ręcznikiem, na wilgotne ciało nanieś nawilżający kosmetyk i odczekaj chwilę, aż się wchłonie.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Jakie badania robić, gdy masz, 20, 30, 40 lat

Pielęgnacja

Najważniejsza pielęgnacja wypada na wieczór, bo funkcja obronna stopniowo ustępuje procesom regeneracji. Dokładnie zmyj makijaż. Do 22 powinnaś dostarczyć skórze wszystkich składników, które ma wykorzystać w nocy. To najlepszy moment na sięgnięcie po bogate w składniki odżywcze kosmetyki: maseczki, serum i krem na noc.

Regeneracja

Regeneracja komórkowa to praca na nocną zmianę: gdy śpisz, przyspiesza trzykrotnie (zwiększa się też produkcja kolagenu). Teraz naprawiane są uszkodzenia powstałe w ciągu dnia. Zadbaj o min. 7 godzin snu, a obudzisz się piękniejsza.

ZOBACZ TEŻ: Dobowy rytm skóry a pielęgnacja [kiedy stosować kosmetyki]

REKLAMA