Zdrowy sen: leki bez recepty

Gdy zmiany stylu życia nie działają, możesz spróbować sięgnąć po pigułki bez recepty. Wizytę u lekarza i mocniejsze środki zostaw sobie na czarną godzinę. Zobacz, jak działa melatonina, melisa, waleriana i l-tryptofan.

tabletki Shutterstock
fot. shutterstock.com

Melatonina

To właśnie hormon, który włącza senność. Uwalniana jest w ciemności. Gdy jest jej za mało (np. wtedy, gdy przed snem oglądasz telewizję albo przeglądasz internet na tablecie), nie możesz zasnąć. Tabletka z melatoniną wzięta mniej więcej godzinę przed snem może Ci pomóc zasnąć nawet po pełnym emocji dniu. Świetnie sprawdza się także w walce z jet lagiem.

Melisa

W zasadzie napar z melisy ma działanie uspokajające, ale skoro to właśnie stres odbiera Ci sen, zmniejszenie poziomu lęku pomoże Ci też szybciej zasnąć i spać mocniej. Jedno z badań wykazało, że regularne picie melisy zmniejszyło objawy u 85% cierpiących na bezsenność.

ZOBACZ TEŻ: Cała prawda o lekach psychotropowych

Waleriana

Stosowana jest od bardzo dawna, jednak wciąż brakuje jednoznacznych dowodów na jej skuteczność. Ale spróbować można bez obaw. Tylko nie stosuj dłużej niż trzy miesiące, bo przy chronicznym stosowaniu waleriana może zaszkodzić Twojej wątrobie.

L-tryptofan

Uczeni wielokrotnie potwierdzili korzystny wpływ tego aminokwasu na ułatwienie zasypiania. Jednak uwaga: podanie tryptofanu działało jedynie u ludzi, którzy mieli rzeczywisty problem z zaśnięciem. U zdrowych nie zauważono żadnego efektu.  

Poznaj też 7 skutecznych sposobów na zdrowy sen oraz 9 ciekawostek dotyczących snów.

REKLAMA