Jak działa i co to w ogóle jest kobieca prezerwatywa?
Prezerwatywy dla kobiet to wciąż rzadkość, ale one istnieją. Są droższe niż te dla mężczyzn, ale jeśli zamierzasz spędzić noc z facetem, o którym nic nie wiesz, mogą być najbezpieczniejszym wyjściem.
Ich zaletą jest to, że można je założyć jakiś czas przed stosunkiem – nie trzeba czekać na wzwód i przerywać zabawy w najmniej odpowiednim momencie. Chronią przed infekcjami w podobnym stopniu, co zwykła prezerwatywa.
Czy grzybicą pochwy można się zarazić od faceta? I odwrotnie – czy on może coś złapać ode mnie?
Tak! Kandydoza, czyli drożdżyca pochwy, nie jest klasyczną chorobą przenoszoną drogą płciową, ponieważ nabawić się jej możesz na wiele sposobów – niekoniecznie podczas seksu.
Ale jeśli jesteś chora, lepiej unikaj kontaktów aż do zakończenia kuracji – powstrzymanie się nie jest konieczne, ale grzybica potrafi być tak nieprzyjemna (świąd, ból), że raczej nie będziesz miała ochoty. Poproś lekarza o lek dla partnera, nawet gdy nie ma objawów – jeśli i on się nie przeleczy, może Cię ponownie zarazić.
Sprawdź listę najczęstszych chorób wenerycznych i ich objawów.
Jak często powinnam chodzić do ginekologa i o co go pytać?
To zależy od Twojego stylu życia.
- Masz wielu partnerów
„Przede wszystkim bądź szczera co do liczby partnerów” – radzi prof. Alyssa Dweck ze słynnej Mount Sinai School of Medicine. Jeśli było ich w tym roku kilku, lekarz może poradzić Ci, żebyś badała się po każdym nowym podboju albo co najmniej dwa razy w roku. Podczas każdej wizyty powinnaś zrobić test na rzeżączkę, kiłę, chlamydię, rzęsistkowicę i HIV.
- Masz stałego partnera
Jeśli nic Ci nie dolega, możesz pojawić się u ginekologa raz na trzy lata. Wtedy też warto zrobić tzw. cytologię, czyli badanie, które pozwala wcześnie wykryć nowotwór szyjki macicy. Przy okazji pobierania wymazu możesz poprosić lekarza o badanie na obecność wirusa HPV. Jeśli nie jesteś w 100% pewna wierności swojego partnera, możesz też sprawdzić pozostałe choroby weneryczne.
- Jesteś w ciąży
Jako że większość chorób przenoszonych drogą płciową może się niestety przenieść również na dziecko, koniecznie w pierwszym trymestrze zrób sobie test na HIV, kiłę, chlamydię, rzeżączkę i WZW B. To ważne, bo jeśli okaże się, że jesteś np. nosicielem wirusa HIV, podanie odpowiednich leków zmniejsza ryzyko zakażenia płodu niemal do zera (wg danych Krajowego Centrum do spraw HIV, przy wprowadzeniu profilaktyki ryzyko zakażenia dziecka przez matkę seropozytywną spada poniżej 1%). Z innymi chorobami jest podobnie – lecząc matkę, minimalizuje się ryzyko zakażenia noworodka.
- Jesteś dziewicą
Teoretycznie wystarczy co trzy lata, tylko czy za trzy lata nadal będziesz jeszcze po tej stronie Rubikonu?
Komentarze
~gość, 2017-04-06 19:17:11
~Sandra, 2017-04-05 13:36:33
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?