Zdrowie intymne a bielizna - jak wybierać majtki?

Sorry, czerwona koronko – znikasz po walentynkach, żeby zrobić miejsce bawełnianej legendzie. Sprawdź, co jeszcze jest najlepsze dla Twojego zdrowia intymnego.

majtki fot. Stuart Tyson

Wzdrowiu intymnym nie mają zastosowania chwilowe trendy, chociaż producenci bielizny, kosmetyków i środków higieny zapewniają, że to w trosce o nie zasypują nas modnymi krojami i kolorami majtek, wzorami i zapachami podpasek, funkcjami płynów do higieny. Tu mniej zawsze znaczy lepiej. Bo to temat delikatny. Dosłownie. „Okolica intymna jest bardzo delikatna i łatwo ulega podrażnieniom – mówi ginekolog, lek. med. Dariusz Świerczewski. – U kobiety bliskość cewki moczowej, pochwy i odbytu zwiększa ryzyko przenoszenia się drobnoustrojów chorobotwórczych i wywoływania stanów zapalnych”. Sprawdziłyśmy, jak je zmniejszyć.

Na co dzień

Bielizna

Czytanie etykiet to dobry dla zdrowia nawyk nie tylko w spożywczaku. Kupując codzienną bieliznę, wybieraj tę bawełnianą lub przynajmniej taką z bawełnianą wkładką, która jest bardziej przewiewna (nie mylić z wkładkami higienicznymi, których noszenie ogranicz do kilku dni przed i po miesiączce czy leczeniu globulkami). „Sztuczne materiały przepuszczają mniej powietrza, co prowadzi do wzrostu temperatury, większej potliwości i wilgoci. Te czynniki przyspieszają rozwój bakterii i grzybów, zwiększając ryzyko infekcji intymnych. Jednocześnie miękkość bawełnianej tkaniny nie drażni fizycznie skóry i śluzówki krocza” – mówi ginekolog, lek. med. Dariusz Świerczewski. Wg badań z „Journal of Obstetrics and Gynaecology Research” z 2019 roku niebawełniane panele w okolicy krocza mają związek ze zwiększonym ryzykiem infekcji grzybiczych. Unikaj też mocno wyciętego kroju. „Wąski pasek materiału wciśnięty między pośladki może zwiększać ryzyko przemieszczania się bakterii z okolic odbytu w stronę pochwy i cewki moczowej” – ostrzega specjalista. Stringi zostaw tylko na specjalne okazje. Jeżeli masz skłonności do podrażnień, nie szalej z fantazyjną bielizną: ta o mocnych barwach często zawiera alergizujące barwniki.

Mycie

Jeżeli mielibyśmy zamknąć artykuł z jednym najlepszym patentem na zdrowie intymne, byłoby to: mycie od przodu do tyłu. Tak jak podcieranie. Chcielibyśmy, żeby była to rada oczywista, ale dla wielu kobiet okaże się przełomowa w walce z nawracającymi infekcjami. Nie sypniemy też propozycjami kosmetyków jak koleżanki z działu urody, bo do mycia najlepsza jest woda (ew. odrobina delikatnego mydła). Wcale nie potrzebujesz specjalnego płynu z innym pH (jeśli sama nie masz takiej potrzeby). Nawet jeśli pH pochwy jest inne, to obmywać należy tylko krocze, srom i okolice odbytu. „Pochwa przez wydzielany śluz i odpowiednią florę bakteryjną oczyszcza się samoistnie. Nie zaburzaj tego procesu irygacjami” – radzi dr Świerczewski.

SPRAWDŹ: Zdrowie intymne - najczęstsze pytania i odpowiedzi

Po stosunku

Wizyta w toalecie

„Przed i po stosunku kobieta powinna oddać mocz, by wypłukać i usunąć z cewki bakterie, oraz umyć okolicę intymną ciepłą wodą z niewielką ilością mydła lub naturalnego środka myjącego” – mówi doktor Dariusz Świerczewski. Wersja minimum przy „szybkim numerku” to wysikanie się po, które chroni przed zakażeniami układu moczowego. Nie wolno za to wypłukiwać niczym pochwy. „Irygacja powoduje wypłukanie naturalnej flory bakteryjnej odpowiedzialnej za utrzymanie prawidłowej kwasowości, zwiększając ryzyko wystąpienia stanów zapalnych” – ostrzega Świerczewski. Jeżeli obawiasz się zabrudzenia bielizny, załóż na jakiś czas wkładkę. Jeśli używasz lubrykantów, wybieraj produkty na bazie wody. „Te na bazie silikonu są gęstsze, trudniej się rozpuszczają i znacznie trudniej je usunąć, a pozostawione są znakomitą pożywką dla bakterii” – dodaje ginekolog.

Na treningu

Bielizna techniczna

„Sztuczna” tkanina nokautuje bawełnę w ringu i na innych arenach Twoich zmagań sportowych. „W bieliźnie na trening bardziej sprawdzają się tkaniny techniczne. Łatwiej odprowadzają wilgoć i szybciej schną. Zastosowanie bezszwowych technik szycia zmniejsza ryzyko obtarć i podrażnień” – mówi ginekolog. Po treningu przebierz się znów w bawełnę. „Trzeba pamiętać, aby po każdym, nawet krótkim treningu bieliznę uprać, nie pozwalając na rozwój bakterii” – radzi.

Bezpieczne zanurzenie

Chociaż baseny mają opinię wielkiego siedliska bakterii, to nie ma co się bać pływania, nawet (a może zwłaszcza) w ciąży. „Woda w basenie jest chłodna, z dodatkiem preparatów bakteriobójczych, co zapobiega rozwojowi drobnoustrojów. Wargi sromowe większe i mniejsze zapobiegają samoistnemu dostaniu się wody do środka. Pływanie w basenie nie stwarza zwiększonego zagrożenia infekcją” – uspokaja specjalista. Osusz tylko okolicę intymną innym ręcznikiem niż używasz do reszty ciała.

W trakcie miesiączki

Środki higieny

Tylko od Twoich preferencji zależy, czy wybierzesz kubeczki, podpaski czy tampony – wszystkie są uznawane za bezpieczne. Lepiej sięgaj po te najbardziej naturalne, z podanym składem (co nie jest oczywiste). Nawet jeżeli są w 100% z bawełny, to niech będzie ona organiczna (wolna od środków owadobójczych i pestycydów), wybielana naturalnie (a nie chlorem, co może uwalniać rakotwórcze dioksyny), bez alergizujących syntetycznych pochłaniaczy wilgoci i zapachów. Nie potwierdzono, że śladowe ilości toksyn zagrażają zdrowiu, ale miesiączkujemy przez ponad miesiąc w roku i około 400 razy w życiu, więc nie zaszkodzi ograniczyć styczności z chemią. Podstawowym zabezpieczeniem zdrowia jest jednak właściwe używanie produktów higienicznych. Mycie rąk przed i po ich założeniu jest oczywiste, ale o odpowiednio częstej wymianie warto przypominać. Noszenie tamponu ponad 8 godzin stanowi zagro- żenie dla zdrowia, dlatego na noc lepszym wyborem jest podpaska. Podczas miesiączki powinno się myć okolice intymne 2 razy dziennie. Już wiesz, czym.

Instrukcja obsługi bielizny

Nikt nie podaje na opakowaniu majtek, że są do stosowania na dzień, ale może powinno tak być. „Poza okresem miesiączki nie należy spać w majtkach. Śluz stale produkujący się w pochwie to mechanizm samooczyszczania, ale jest też pożywką dla bakterii i grzybów” – mówi ginekolog. A zmniejszona wentylacja oznacza wolniejsze wysychanie. „Dodatkowo drażnienie przez bieliznę zwiększa produkcję śluzu, w którym mogą się namnażać drobnoustroje chorobotwórcze”. Majtki pierz w delikatnych środkach i nieprzeładowanej pralce, by dobrze się wypłukały. Detergenty, tak jak barwniki i substancje zapachowe, mogą oddziaływać drażniąco na skórę, śluzówkę i powodować uczulenia. „Przy mocno wydepilowanej okolicy intymnej, gdy materiał styka się bezpośrednio z wrażliwą skórą, podrażnienia takie wywołują świąd i zaczerwienienie. Wskutek przekrwienia dochodzi do zwiększonej produkcji śluzu, co z kolei sprzyja infekcji”.

ZOBACZ TEŻ: 7 zdjęć szyjki macicy, które powinnaś zobaczyć

REKLAMA