Zdrowe stopy [dolegliwości, pielęgnacja]

W zimie zakrywamy je wysokimi butami i grubymi skarpetami, bo najważniejsze jest to, żeby nam nie zmarzły. Ale latem wypada je odsłonić. Niech je zobaczą!

Mirosław Łuckoś / Motor-Presse Polska
rys. Mirosław Łuckoś

Kilka kilogramów nadwagi, modne trampki bez amortyzacji, wysokie obcasy od rana do nocy, albo przez całą noc... Czy Twoje stopy naprawdę zasługują na tak surowe traktowanie? Skoro jest czas na klapki i sandały, zrób stopom szybki przegląd i pozbądź się problemów. I tych bolesnych, i tych czysto estetycznych.

REKLAMA

Sprawdź też, jak wykonać masaż stóp.

Haluksy

Haluks, zwany też koślawym paluchem, to nienaturalne wykrzywienie dużego palca w stronę pozostałych palców. „Skłonność do haluksów może być genetyczna, ale na pewno zwiększamy ryzyko ich powstania chodząc często w japonkach, szpilkach lub butach z wąskimi czubkami – przestrzega Agnieszka Reif. – Buty, które zmuszają nas do ciągłego przytrzymywania ich palcami, mają fatalny wpływ na całą stopę. Haluksy trudno jest zlikwidować. Pomagają specjalne wkładki i ortezy, ale czasami niezbędna jest operacja”.

Pocenie się

Każdemu stopy się pocą. Tego nie da się zmienić. Ale jeśli Twoje pocą się wyjątkowo, nie jesteś bezradna. Wypróbuj polecaną przez naszą ekspertkę tzw. oliwę magnezową, czyli roztwór chlorku magnezu. Chlorek magnezu sześciowodny kupisz w aptece. Zmieszaj go z wodą destylowaną w stosunku 1:2 i takim roztworem smaruj stopy. To naturalny antyperspirant i dodatkowe uzupełnienie magnezu wypłukanego przez stres, kawę i używki. Takie niedrogie 2w1.

Pękająca pięta

„Głębokie bruzdy na piętach, czyli tzw. pękające pięty, dotykają często kobiet, które przesadzają z pielęgnacją albo ważą o wiele za dużo – przestrzega ekspertka. – Zbyt częste szorowanie pięt ze zrogowaciałego naskórka pumeksem sprzyja pękaniu, a paradoksalnie skóra odrasta grubsza i znacznie szybciej. Żeby zmniejszyć ryzyko, stosuj codziennie niewielką ilość kremu do stóp, który nawilża i regeneruje skórę. Raz na tydzień to za mało”. Uważaj też na sandały z profilowaną podeszwą i podniesionym rantem pod piętą. W za małych pięta będzie drażniona i może zacząć pękać. Jeśli pęknięcia już są, idź do podologa. Zapewne trzeba będzie wykonać kilka zabiegów, ale na pewno się opłaca.

Kurzajki

Masz odciski na podeszwach stóp? Przyjrzyj się im uważnie, bo mogą to być kurzajki, czyli brodawki spowodowane wirusem HPV. Obok bezbarwnych wypukłości mogą pojawić się drobne, czarne kropeczki. Wszystkim, którzy często łapią kurzajki, Agnieszka Reif poleca sprawdzić poziom witaminy D i – jeśli jest za niski – uzupełnić go suplementami. Niedobór tej słonecznej witaminy obniża bowiem odporność organizmu na infekcje wirusowe.

Nagniotki

Nagniotki, czyli zgrubienia skóry na palcach lub podeszwach stóp, powstają najczęściej wtedy, gdy masz źle dobrane, za ciasne buty. Unikaj niewygodnych butów, a narażone miejsca zabezpieczaj i masuj, używając dobrego kremu z mocznikiem.

SprawdźJak dbać o stopy? Pielęgnacja przez cały rok.

Odciski

Odciski to zgrubienia skóry z twardym, stożkowatym korzeniem. Ten korzeń sprawia, że każdy krok sprawia ból. Z odciskami najlepiej iść do podologa. „Proszę napisać, że usuwanie odcisków nie boli! – prosi Agnieszka Reif. – Często pacjentki przychodzą do mnie zestresowane, spodziewając się tortur, i są zdumione, że zabieg jest bezbolesny i od razu przynosi ulgę. Później żałują, że tak długo zwlekały”.

Wrastający paznokieć

„Przyczyną wrastania paznokci jest najczęściej obcinanie ich »na okrągło« – wyjaśnia Agnieszka Reif. – Paznokcie obcinajmy tak, żeby ich rogi były wysunięte poza wał boczny (zgrubienie skóry z boku paznokcia)”. Jeśli już paznokieć zaczął Ci wrastać, idź do podologa. Na taki paznokieć, po opracowaniu, można założyć klamrę, która odpowiednio go wyprofiluje i wyprowadzi na prostą. Klamra w żaden sposób nie ogranicza naszej aktywności, a przynosi natychmiastową ulgę.

Grzybica

Z grzybicą stóp nie próbuj walczyć samodzielnie, preparatami bez recepty z apteki. To poważny problem i koniecznie idź do podologa, który zrobi badanie mykologiczne, oczyści paznokieć i dobierze odpowiedni środek. Uwaga! W trakcie leczenia do wycierania stóp używaj tylko jednorazowych ręczników. W ręcznikach frotte grzyby czują się jak w domu. Niezbędna jest też dezynfekcja obuwia.

ZOBACZ TEŻ: Czy octem jabłkowym można wyleczyć grzybicę pochwy?

Zobacz również:
Tkanka tłuszczowa gromadząca się w okolicach brzucha i talii jest wyjątkowo oporna, dlatego do jej zrzucenia same brzuszki nie wystarczą. Żeby wysmuklić  talię musimy zaangażować wszystkie mięśnie, które tworzą gorset wokół pasa. Bonus: przestaną cię boleć plecy.
ZOBACZ WIĘCEJ

REKLAMA

REKLAMA