Zanim jednak przejdziemy do wskazania niepokojących objawów, skupmy się na tym, co lekarze zalecają od tysięcy lat, czyli na zasadzie - lepiej zapobiegać niż leczyć.
ZOBACZ TEŻ: Zaskakujące fakty i mity na temat grzybów.
Najważniejsze zasady zbierania grzybów:
Nie zbieraj grzybów bardzo młodych
Młode grzyby nie mają jeszcze wszystkich cech charakterystycznych, w związku z tym bardzo łatwo o pomyłkę.
Nie zbieraj grzybów z blaszkami
Trzymając się tej zasady zmniejszasz ryzyko zatrucie niemal do zera. Większość grzybów trujących występujących w Polsce ma pod kapeluszem blaszki. Wyjątkiem jest borowik szatański, który jednak w Polsce spotykany jest bardzo rzadko (głównie w jurze krakowsko-częstochowskiej).
Porównuj
Zabieraj ze sobą do lasu atlas grzybów albo aplikację do rozpoznawania grzybów i trzymaj się zasady, że jeśli nie jesteś pewna, czy grzyb jest jadalny, zostawiasz go w lesie.
Idź do Sanepidu
W razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz pokazać swoje zbiory grzyboznawcy w Wojewódzkich Stacjach Sanepidu. Oględziny grzybów są bezpłatne.
Nie dawaj dzieciom
Lekarze i toksykolodzy zdecydowanie odradzają podawanie grzybów dzieciom poniżej 7 roku życia. Nawet jeśli jesteś całkowicie pewna, że dziadek, który podarował Ci grzybki, zna się na nich wyśmienicie, dzieciom przygotuj coś innego. Zdaniem lekarzy zajmujących się zatruciami, najczęściej ofiarami zatrucia grzybami są ludzie przekonani, że znają się na nich wyśmienicie.
Przeczytaj: Nowe superfoods: 5 najzdrowszych grzybów.