Zasypianie przed telewizorem sprzyja tyciu?

Najnowsze badania opublikowane przez JAMA Internal Medicine sugerują, że zasypianie przed telewizorem lub przy włączonym świetle może mieć wpływ na szybszy wzrost masy ciała, a nawet doprowadzić do otyłości.

Shutterstock

Amerykańcy naukowcy z The National Institute of Environmental Health Sciences przeprowadzili badania na ponad 40,000 mieszkankach USA i Portoryko. Kobiety różnił wiek (35-74), rasa, poziom aktywności fizycznej, sposób odżywiania i styl życia. Początkowo badania dotyczyły wpływu genetyki i środowiska na rozwój raka piersi. Naukowcy postanowili jednak kontynuować doświadczenie i sprawdzić, czy sposób w jaki śpimy może mieć wpływ na przyrost masy ciała.

Badania skupiły się na ALAN (Artificial light at night), czyli świetle pochodzącym z telewizora oraz lamp.

ZOBACZ TEŻ: Leonardo DiCaprio wpłacił 5 milionów na walkę z pożarami w Amazonii

Przebieg badań

Waga każdej z badanych kobiet była kontrolowana przez prawie 6 lat. Po tym czasie naukowcy zauważyli, że ryzyko przybrania na wadze u kobiet, które zasypiały przy włączonym telewizorze lub świetle, jest aż o 17 procent wyższe niż u tych, które wyłączają wszystkie światła przed zaśnięciem. Według National Health Service „bardzo prawdopodobne jest to, że zakłócenia snu mogą wpływać na procesy metaboliczne, a co za tym idzie predyspozycje do przybierania masy ciała.” Jednak warto pamiętać, że są to jak na razie tylko przypuszczenia. Aby potwierdzić bezpośredni wpływ światła na naszą wagę potrzebne będą dodatkowe badania.

Na wszelki wypadek wyłącz jednak światła i telewizor, zanim pójdziesz spać. Zaoszczędzisz prąd i w końcu się wyśpisz, a jak to mówią - dobry sen, to już połowa sukcesu.

ZOBACZ TEŻ: Badanie krwi pokaże, czy umrzesz w ciągu 10 lat

Zobacz również:
REKLAMA