Zaskakujące właściwości mięty, powtórka z anatomii i inne WH newsy

Dlaczego po godzinie 14 warto sięgnąć po filiżankę herbaty miętowej? Czy wiesz, gdzie masz pochwę i kiedy przeziębiona osoba może Cię zarazić? Sprawdź najnowszą porcję newsów ze świata zdrowia.

herbata miętowa fot. shutterstock.com
herbata miętowa

Czy czujesz miętę?

Około godziny 14 większość ludzi odczuwa spadek energii. Odruchowo sięgają więc po kawę. Pomysł niezły, ale jeśli po popołudniowej dużej czarnej masz później kłopoty z zaśnięciem, lepiej zastąp kawę naparem z mięty. Badania na Northumbria University wykazały, że mięta pobudza mózg w podobnym stopniu co kawa, a nie utrudnia zaśnięcia. Tylko nie pomyl z rumiankiem, bo on Cię uśpi jeszcze bardziej.

Herbata miętowa sprawdzi się też w czasie okresu, gdy skręcasz się z bólu. Mięta działa rozkurczająco na mięśnie gładkie, a to właśnie ich skurcze powodują ból w te dni.

Poznaj działanie naparów ziołowych.

znak zapytania, choroby intymne fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Powtórka z anatomii

Według badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Dr Bocian, mamy zaskakujące braki w wiedzy na temat naszej płodności. Nas najbardziej zdziwiło to, że chociaż 91% badanych kobiet wiedziało, gdzie jest jajnik i jajowód, mniej więcej co trzecia nie potrafiła określić, gdzie jest pochwa i macica.

Co jeszcze dziwniejsze, co dziesiąty facet nie wiedział, gdzie ma prącie. Przypuszczamy, że wyniki byłyby inne, gdyby ankieterzy pytali o siusiaka i pisię.

Nawet jeśli Ty wiesz, gdzie co masz, zajrzyj do naszego Atlasu - Na południe od pępka.

kobieta, przeziębienie, grypa, choroba Dirima / shutterstock.com
fot. Dirima 2015/shutterstock.com

Nie zarażaj

Gdy ktoś w pracy zaczyna kichać i prychać, wszyscy zaczynają się zastanawiać, czy zaraża, czy nie. Według większości lekarzy sytuacja wygląda tak. Przeziębiony człowiek zaraża na dzień przed wystąpieniem pierwszych objawów i do 7 dni od ich wystąpienia.

Najniebezpieczniejszy dla otoczenia jest w ciągu pierwszych trzech dni choroby i to są właśnie te dni, kiedy najlepiej zostać w domu. Nie tylko dla dobra kolegów z pracy, ale i swojego.

Shutterstock Shutterstock

Ile powinien trwać zdrowy sen

20 – o tyle minut dłużej niż mężczyźni powinny spać kobiety, żeby się w pełni zregenerować. Uczeni z Loughborough University odkryli, że ta dodatkowa dawka snu jest nam niezbędna, gdyż nasze mózgi są bardziej skomplikowane. Najlepiej gdyby przy okazji spały w odpowiedniej pozycji, bo dzięki temu mogą zmniejszyć odczuwane bóle. W jakiej pozycji konkretnie? Sprawdź najlepsze pozycje do spania.

WH 01-02/2017

REKLAMA